دفترچه

نسخه‌ی کامل: گزین‌گویه‌ها
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
گزین گویه‌های خود را در این جستار قرار دهید53[color="silver"]

---------- ارسال جدید اضافه شده در 05:47 am ---------- ارسال قبلی در 05:45 am ----------

[/color]ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم / از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم

حافظ
«من‌ نمى‌گویم‌ توده‌ى‌ ملت‌ ما قاصراست‌ یا مقصر، ولی تاریخ‌ ما نشان‌ مى‌دهد که‌ این‌ توده‌ حافظه‌ى‌ تاریخی‌ ندارد. حافظه‌ى‌ دست‌جمعى‌ ندارد، هیچ‌گاه‌ از تجربیات‌ عینی اجتماعی‌اش‌ چیزى‌ نیاموخته‌ و هیچ‌گاه‌ از آن‌ بهره‌‌ای نگرفته‌ است‌ و درنتیجه‌ هر جا کارد به‌ استخوانش‌ رسیده‌، به‌ پهلو غلتیده‌، از ابتذالی‌ به‌ ابتذال‌ دیگر ـ و این‌ حرکت‌ عرضى‌ را حرکتى‌ درجهت‌ پیشرفت‌ انگاشته‌، خودش‌ را فریفته.‌» احمد شاملو
چه بابك شاد و خرسند است كه بي دين است
اگر اعدام و تيرباران ره دين است
اگر کشتار مردم در قوانين است
اگر دين مبين تازيان اين است
چه بابک شاد و خرسند است که بي دين است

اگر سينه زني فرمان اين دين است
قمه بر سر زدن نامش اگر دين است
عزاداري اگر کيش است و آئين است

اگر دين سوره هاي جنگ خونين است
همه جا آيه هاي آتش کين است
اگر صلح و صفا محکوم تمکين است

اگر زن برده بي مايه دین است
اگر دين چادر چرکين و ننگين است
اگر زن در حجاب تار و غمگين است

اگر دين آرزوي مرگ نسرين است
اگر پايان عشق ويس و رامين است
اگر دين دشمن فرهاد و شيرين است

اگر زاهد به منبر والي دين است
ولي پائين منبر حيله آئين است
اگر زاهد ستمکار و سيه بين است

اگر بابک خرد را مهر و آئين است
خردمندي اگر دشمن به هر دين است
اگر کافر خردمند است و بي دين است
اگر آزاده بودن پاسخش اين است
مرد مقدسی که ادعا می کرد : من میتوانم وجود خدا را اثبات کنم ...

سرانجام موفق شد وجود خداوند یگانه را اثبات کند ، گرچه چندان آسان هم این کار رانکرد ، بلکه سالهاي سال ، کتابهای مذهبی خواند و تحقیق کرد ، در مکتب مومنان راستین حضور یافت و تحصیل کرد ، اما ...

عیب قضیه این بود که بعد از اثبات قطعی وجود خداوند ، یک فیلسوف حقه باز بی همه چیز پیدا شد و گفت : هر چیز که وجود دارد ، به «وجود داشتن» محتاج است ، چرا که اگر «موجودیت» را از او بگیریم چیزی کم می آورد ، و همین نشانه ی احتیاج او به وجود است . پس هر کس که ثابت کند خدواند وجود دارد ، در حقیقت ثابت کرده است که خداوند وجود ندارد ، زیرا که خداوند کامل مطلق است و بی نیاز مطلق و نسبت به همه چیز بی نیاز است ، از جمله وجود داشتن
اسرائیل هرگز ، هرگز ، هرگز دیگر به اشویتز نخواهد رفت ، من ترجیح می‌‌دهم که تمامی‌ دنیا از ما متنفر باشند و ما پیروز باشیم و وجود داشته باشیم ، تا اینکه تمامی‌ دنیا دوست ما باشند و مرده باشیم. رابی مئیر کهانه Meir Kahane
انسان بدون یافتن آن خدای بی نام،
که همیشه در جستجوی او بوده، ایمان را رواج داد.
اما ایمان به یک خدا، یک ناجی یا یک ایده آل
همواره و بدون تردید منجر به خشونت میشود.

(کریشنا مورتی - رهایی از دانستگی)
هیچ سکولاری مسجدی را منفجر نمیکند، ولی هر مسلمانی، مسجد فرقه دیگری را به راحتی منفجر میکند.

کریستوفر هیچنز
حماقت زنان را انکار نمی کنم. خدای توانا آنان را چنان آفرید که با مردان برابر باشند.

جورج الیوت
جستار گزین گویه‌ها از قبل باز شده است ، از مدیر این تالار تقاضا می‌‌شود این تاپیک را به آنجا منتقل کند
اسلام فرآورده اندیشه های یک عرب فاسد و تهی از اخلاق بوده و امروز به شکل یک تئوری مرده درآمده.

کمال آتاترک