دفترچه

نسخه‌ی کامل: حقوق حیوانات
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
برای حیوانات چه حقوقی باید قائل بود؟ استدلال‌های طرفداران حقوق حیوانات چیست؟
ـ روا داشتن خشونت برپاد حیوانات می‌تواند به تقویت احتمال روا داشتن آن برپاد انسان بی‌انجامد.
ـ بسیاری حیوانات هم سیستم عصبی دارند و رنج و درد و ترس را حس می‌کنند
ـ وحشیانه بودن ِ تحمیل وظیفه‌ی کشتار ِ حیوانات به سلاخ، و آسیبهای روانی و عاطفی احتمالی که او برای کسب درآمد و سپری کردن زندگی باید تحمل بکند
و ...
هرچند من مدافع حقوق حیوانات نیستم و اینها همینطور به ذهنم رسید!
بیوتکنولوژی نوید ساخت گوشت‌های هایدروپونیک را می‌دهد که از سلول‌های حیوانی درست شده‌اند. ما در آینده‌ای بسیار نزدیک قادر خواهیم بود هر قسمتی از بدن جانور را که می‌خواهیم، بطور انبوه، با بهترین کیفیت ممکن و بدون کمترین تفاوتی با الگوی اصلی به تولید برسانیم و کشتارگاه‌های بزرگ را برای همیشه تعطیل بکنیم. این تکنولوژی یکبار که به سرانجام برسد و کمی که در آن سرمایه‌گذاری بشود به مراتب درجات از مدل کنونی تولید گوشت اخلاقی‌تر، آسان‌تر، سریع‌تر و به صرفه‌تر خواهد بود.
البته بگمانم بزرگترین مدافعان حقوق حیوانات امروز ابزارگرایان (معروفترینشان همین پتر سینگر) هستند که مدافع رفتار مناسب با حیوانات هستند ولی با خود واژه "حقوق" مقداری مورد دارند.
سوال اولیه و همیشگی این است که آیا آنها درد میکشند؟
گویا در میان جانوران در لیست غذایی ما،خوکها با سیستم عصبی پیشرفته ای که دارند در خط مقدم قرار دارند
مَهندترین نکته در پیشگیری از آزار جانوران اینه که دیر یا زود همین رفتار را در برابر آدمی هم میبینیم.

جانور و جاندار چنانکه از نامشان هم میتوان دید نزدیکی بسیاری به یکدیگر دارند، اگر همه جانداران به جز آدم بی ارزش باشند، خود آدم هم خواه ناخواه یک جاندار است و از ارزشش کاسته میشود.

کارهایی مانند شکار یا چرم ساختن و .. هم بدید من باید آزاد باشد، ولی باید با فرهنگ‌‌سازی از ارزش آنها کاست بگونه‌ای که کارهایی بدوی و ناشایست به شمار بروند.
شاید از ندیدنی ترین منظره هایی که شوربختانه بسیار میبینم، قساوتهایی ست که از سوی انسانها علیه حیوانات روا داشته میشود.در تاریخ حیات بشری، حیوانات نقشی عظیمی در بقا و دوام انسانها داشته اند، اما اکنون انسانها در حال نابود سازی طبیعت و حیات وحش است که بسیار غم انگیز است.دیدن صحنه قطع کردن درختان، شکار ماهیان با دینامیت، کشتن کرگدن برای قسمتی از شاخش، کشتن گوزن سیبری برای مشک، کشتن فیل برای آجش و... خیلی برایم دردناک است.
یک مساله جالب اینه که اگر یکسری موجودات فوق هوشمند به زمین آمدند و خواستند با ما مانند رفتار ما با حیوانات یا حتی نوع بهینه سازی شده آن که سخنش رفت رفتار کنند اخلاقیست یا کلا چگونه رابطه ای باید باشد؟
راسل برای ما اخلاقی نیست چون میخوان نابودمون کنن ولی برای خودشون اخلاقی هست حتما. اینکه چطور باید رفتار کنن که از نظر ماها باید خیلی خوب رفتار کنن ولی خودشون بهتر تشخیص میدن. :D
Russell نوشته: یک مساله جالب اینه که اگر یکسری موجودات فوق هوشمند به زمین آمدند و خواستند با ما مانند رفتار ما با حیوانات یا حتی نوع بهینه سازی شده آن که سخنش رفت رفتار کنند اخلاقیست یا کلا چگونه رابطه ای باید باشد؟
بارها و بارها به این موضوع فکر کردم .. اصلن چرا راه دور میریم ؟! فرض کنید دایناسورها نابود نشده بودند . اونوقت قسمت ترسناکش اینکه اگر این دایناسورها یا سایر موجودات غول پیکر مراسم و سنت هایی برای خودشون داشتند مثلن در یک روز خاص به هر دلیلی هزاران انسان رو قربانی می کردند یا برای تفریح انسان شکار می کردند یا از پوست انسان ها برای خودشون پوشاک تهیه می کردند .

درست همون کاری که ما با حیوانات بخت برگشته انجام میدیم !

اولین قدمی که به شخصه در این راه برداشتم این بوده که گوشت رو از وعده های غذایی م به طور کامل حذف کردم .. از خرید لباس ، کیف یا سایر وسایل چرمی هم خودداری می کنم .. به هیچ حیوانی هم آزار نمی رسونم و حالت تهاجمی ندارم ... برای درک حیوانات فقط کافیست خودمون رو جای اون ها قرار بدیم ..

گمون کنم دیگه به این نتیجه رسیده باشیم که اشرف مخلوقات بودن انسان دروغی بیش نیست !
Russell نوشته: یک مساله جالب اینه که اگر یکسری موجودات فوق هوشمند به زمین آمدند و خواستند با ما مانند رفتار ما با حیوانات یا حتی نوع بهینه سازی شده آن که سخنش رفت رفتار کنند اخلاقیست یا کلا چگونه رابطه ای باید باشد؟

کافر نوشته: بارها و بارها به این موضوع فکر کردم .. اصلن چرا راه دور میریم ؟! فرض کنید دایناسورها نابود نشده بودند . اونوقت قسمت ترسناکش اینکه اگر این دایناسورها یا سایر موجودات غول پیکر مراسم و سنت هایی برای خودشون داشتند مثلن در یک روز خاص به هر دلیلی هزاران انسان رو قربانی می کردند یا برای تفریح انسان شکار می کردند یا از پوست انسان ها برای خودشون پوشاک تهیه می کردند .

درست همون کاری که ما با حیوانات بخت برگشته انجام میدیم !

اولین قدمی که به شخصه در این راه برداشتم این بوده که گوشت رو از وعده های غذایی م به طور کامل حذف کردم .. از خرید لباس ، کیف یا سایر وسایل چرمی هم خودداری می کنم .. به هیچ حیوانی هم آزار نمی رسونم و حالت تهاجمی ندارم ... برای درک حیوانات فقط کافیست خودمون رو جای اون ها قرار بدیم ..

گمون کنم دیگه به این نتیجه رسیده باشیم که اشرف مخلوقات بودن انسان دروغی بیش نیست !

آن اندازه هم پیچیده نیست. میگوییم هر جانداری که یک تراز هوشمندی بیشتری داشت را مانند آدم برخورد میکنیم و «اخلاقیات جانداران هوشمند» را برای ایشان بکار میبریم.
صفحات: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10