دفترچه

نسخه‌ی کامل: پیشنهاد مناظره در مورد سوسیالیسم
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4 5 6
در ۲-۳ هفته گذشته اکثریت بحث‌های انجمن پیرامون مسائل اقتصادی مربوط به سوسیالیسم و کاپیتالیسم بوده است ، من پیشنهاد می‌کنم یک مناظره در این مورد مطابق با قوانین مناظره انجمن داشته باشیم. سوال مناظره این هست: کدام سیستم اقتصادی انسانی‌ تر است؟ سوسیالیسم یا کاپیتالیسم؟ من خودم برای مناظره جناب مزدک را در دفاع از سوسیالیسم و کورش بی‌خدا را در دفاع از کاپیتالیسم پیشنهاد می‌کنم.
قوانین مناظره را در اینجا میتوانید بخوانید

قوانین مناظره
Theodor Herzl نوشته: قوانین مناظره را در اینجا میتوانید بخوانید

١-: ویرایش را تا یک ساعت روا بدارید، برای نادرستی های نوشتاری و ..
٢-: یک روز را به دو یا سه روز افزایش دهید، گاهی باید جایی برویم و نمیشود..

سپاس.
قوانین مناظره

با این دو قانون دشواری دارم:

1. هیچ کدام از طرف‌های مناظره حق ویرایش پست‌های خود را ندارد.
  2. هر طرف مناظره ۱ روز وقت دارد که به پست طرف مقابل جواب بدهد.

سپاس.
مزدك بامداد نوشته: با این دو قانون دشواری دارم:

هیچ کدام از طرف‌های مناظره حق ویرایش پست‌های خود را ندارد.
هر طرف مناظره ۱ روز وقت دارد که به پست طرف مقابل جواب بدهد.

در یک مناظره سخنی که شما گفتید دیگر گفته شده است و نمیتوانید حرف خود را پاک کنید. فکر کنم راه بهتر این هست که اگر چیزی نیاز به ویرایش داشته باشد میتوانید از آن قسمت نقل قول کنید و در پست بعدی زیر آن نقل قول نظر دیگر را بنویسید. در مورد عوض شدن ۱ روز به ۳ روز نیز مشکلی‌ ندارم
با اینکه کاپیتالیسم در برابر سوسیالیسم اختلاف نظر و در نتیجه شور و انرژی بیشتری در خود دارد، بنظر من بحث را پیرامون مخالفت یا موافقت پیرامون کمونیسم و توانایی آن در برابر آلترناتیو‌هایِ موجود تعریف کنیم بهتر باشد و مزدک و امیر گرامی بنوعی بحث فعلی خود را آنجا منسجمتر پی بگیرند.البته کوروش گرامی هم گزینه‌یِ خوبی‌ست و ایرادی به ایشان به هیچ وجه نیست ولی اگر قرار به انتخاب یک موضوع و دو نفر باشد این سلیقه‌یِ من است.
راسل گرامی‌ یکی‌ از مسائلی‌ که تقریبا در هر پست مطرح شده این هست که کاپیتالیسم یک سیستم سو استفاده گر و بهره کش است، سوسیالیست‌ها معتقد هستند که سوسیالیسم اینگونه نیست و بهتر است ، به نظرم اینجا بحث فقط در مورد موضوع اخلاقی‌ این ۲ نظریه باشد بهتر است ، یعنی‌ اینکه کدام سیستم انسانی‌ تر از دیگری است! البته فقط یک نوع سوسیالیسم یا کاپیتالیسم نداریم و هر طرف مناظره از برداشت خود دفاع خواهد کرد
0-من عاشق قلم امیرم،یعنی جدای از استدلال هاش فقط دوست دارم نوشته هاش رو بخونم به همین خاطر با راسل موافقم:))
1-به نظر من قبلش باید سر تعریف این دو کاملا توافق باشه،اشتراک لفظ بدجور دائم رهزن است! :))
Russell نوشته: با اینکه سوسیالیسم دربرابر کمونیسم
??
کمونیسم یک آموزه ی سرایداشتی است و بازتاب مارکسیسم در آیینه سرایداشت،
که وارون آن، دارندگی ابزار فراورش یا همان سرمایه داری است
سوسیالیسم یک آموزه ی همبودین است ، بازتاب مارکسیسم در آیینه ی همبود،
که وارون ان تک-گرایی و ویژه‌گرایی است
ماتریالیسم D هم یک آموزه ی فلسفی است و بازتاب مارکسیسم در آیینه فلسفه،
که وارون آن ایده آلیسم است
آته ایسم هم یک آموزه ی ماتریالیستی است که بازتاب مارکسیسم در آیینه ی دین
میباشد و وارون آن دین باروی و خدا باوری است
و ...
...
پس بدید من نمیتوان ستیزه ای در باره ی کمونیسم در برابر سوسیالیسم نمود،
مگر اینکه فردید شما همان سوسیال دمکراسی بورژوایی باشد.

پارسیگر
خوب من یک تعریف ساده از این ۲ می‌کنم:

۱- کاپیتالیسم موافق خصوصی بودن ابزار تولید است

۲- سوسیالیسم موافق عمومی‌ بودن ابزار تولید است ،

کدام یک از این سیستم‌ها انسانی‌ تر است؟
من مخالف سرمایه‌داری هستم و نمی‌توانم مدافع آن باشم، حتی منتقد خوبی برای مارکسیسم هم نمی‌توانم باشم چراکه تقریبا با تمام انتقادات او از این سیستم موافقم و تنها با راه کارهای او مشکل دارم!

علاوه بر این، بعید می‌دانم طرفداران سرمایه داری موضع چندان محکمی از نظر اخلاقی داشته باشند و محدود کردن بحث به اخلاقیات در حق ایشان ناعادلانه است و به نوعی باخت پیش از ورود به بازی‌ست زیرا سرسخت‌ترین مدافعان این سیستم نیز آنرا تنها بدلیل برتری‌های اقتصادی و سیاسی که برای آن متصور هستند مطلوب می‌دانند نه برتری اخلاقی.

برعکس دوستان من تصور می‌کنم میلاد از من و کورش برای مناظره مناسب‌تر باشد، زیرا به تئوری اقتصادی سرمایه‌داری و تاریخ کمونیسم آشناتر است و بحث را می‌تواند در مرحله‌ای تماما اقتصادی پیش ببرد که مناظره را از همه بیشتر هیجان‌انگیز می‌کند.
صفحات: 1 2 3 4 5 6