دفترچه

نسخه‌ی کامل: سوال هایی در مورد یهودیت
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
سوالهایی در مورد یهودیت دارم که مایلم پاسخ آنها را از طرف فردی که خود یهودی (و ترجیحا ساکن اسرائیل) باشد دریافت کنم.
سوالها را یک به یک مطرح خواهم کرد و پس از دریافت پاسخ هریک، بعدی را مطرح خواهم نمود.
به دنبال بحث و محکومیت فرد یا عقیده ای نیستم و تنها میخواهم پاسخ سوالهایم را مستقیما از یک فرد یهودی دریافت کنم. پیشاپیش از پاسخ دهنده (گان) سپاسگزارم.

سوال اول:آیا یهودیت یک قومیت است یا یک دین و به چه کسی یهودی میگویند؟
سامان نوشته: سوال اول:آیا یهودیت یک قومیت است یا یک دین و به چه کسی یهودی میگویند؟
حداقل بیش از ۱۰۰ بار در این انجمن من این سوال رو پاسخ دادم ولی‌ احتمالا شما ندیدید ، حالا باز مینویسمE415

یهودیت در اصل یک ملیت و قومیت است تا دین ، برای همین هست که اگر کسی‌ از مادر یهودی زاده شده باشد حتی اگر بیخدا باشد یا حتی اگر به دین دیگری نیز گرویده باشد یهودیت خود را از دست نمیدهد ، دین بخشی از یهودیت محسوب میشود و نه همه آن. تعریف اینکه چه کسی‌ یهودی است برای دلیل مهاجرت به اسرائیل گسترده تر از زاده شدن از مادر یهودی یا گرویدن به دین یهودیت است ، اگر حتی پدر شما یا پدر یا مادر بزرگ شما در یک سمت نیز از مادر یهودی زاده شده باشد ، شما میتوانید بر طبق قانون بازگشت به اسرائیل مهاجرت کنید.
Theodor Herzl نوشته: حداقل بیش از ۱۰۰ بار در این انجمن من این سوال رو پاسخ دادم ولی‌ احتمالا شما ندیدید ، حالا باز مینویسمE415

یهودیت در اصل یک ملیت و قومیت است تا دین ، برای همین هست که اگر کسی‌ از مادر یهودی زاده شده باشد حتی اگر بیخدا باشد یا حتی اگر به دین دیگری نیز گرویده باشد یهودیت خود را از دست نمیدهد ، دین بخشی از یهودیت محسوب میشود و نه همه آن. تعریف اینکه چه کسی‌ یهودی است برای دلیل مهاجرت به اسرائیل گسترده تر از زاده شدن از مادر یهودی یا گرویدن به دین یهودیت است ، اگر حتی پدر شما یا پدر یا مادر بزرگ شما در یک سمت نیز از مادر یهودی زاده شده باشد ، شما میتوانید بر طبق قانون بازگشت به اسرائیل مهاجرت کنید.
ببخشید که ممکنه سوالهای من تکراری باشن ولی من میخوام یه سری از مطالب و اطلاعات که جسته و گریخته در سایر جستارها درمورد یهودیت مطرح شدن اینجا و در این تاپیک یکجا جمع آوری بشن تا اگه فرد دیگه ای خواست در این مورد اطلاعاتی جمع آوری کنه کار براش ساده بشه. بنابراین بهتر دونستم از همون پایه شروع کنم .
ولی اگه به عنوان مدیر تالار فکر میکنین این جستار تکرار مکررات هست و لزومی بر وجودش نمیبینین از طرف من هم وکالت دارین تا حذفش کنینE415 .

در ضمن مشخصه که میشه جواب تمامی این سوالها رو در سایتهای مختلف پیدا کرد. ولی هدف من این هست که بدون توجه به دقت یا صحت یا انطباق پاسخهای شما بر مطالب رسمی، نظروباور شخصیتون رو بعنوان یک فرد یهودی که میتونه به عنوان باور عمومی یهودی ها به حساب بیاد، درخصوص جنبه های مختلف یهودیت بدونم و بنابراین خواهش میکنم پاسخهایی که میدین فقط با تکیه بر دانش و باور شخصیتون باشه.

آیا شما اطلاع دارین که کلمه ی یهودیت از چه زمانی رایج شده و در اون زمان هم آیا یهودیت به مفهوم قومیت به کار میرفته یا در معنای دین؟
سامان نوشته: آیا شما اطلاع دارین که کلمه ی یهودیت از چه زمانی رایج شده و در اون زمان هم آیا یهودیت به مفهوم قومیت به کار میرفته یا در معنای دین؟
قوم یهودا یک قوم از ۱۲ قوم عبرانی‌ها بوده ، وقتی‌ پادشاهی اسرائیل به ۲ کشور تقسیم می‌شه ؛ ۱۰ قوم از این ۱۲ قوم پادشاهی شمالی اسرائیل و ۲ قوم یهودا و بنیامین کشور جنوبی یهودا رو تشکیل میدهند ، وقتی‌ که آشوری‌ها به اسرائیل حمله میکنند ۱۰ قوم شمالی رو به تبعید میبرند که آنها در تاریخ گم میشوند و فقط ۲ قوم یهودا و بنیامین در جنوب می‌مانند که این کلمه یهودی به معنی‌ اهل آن کشور جنوبی یهودا هست.
Theodor Herzl نوشته: قوم یهودا یک قوم از ۱۲ قوم عبرانی‌ها بوده ، وقتی‌ پادشاهی اسرائیل به ۲ کشور تقسیم می‌شه ؛ ۱۰ قوم از این ۱۲ قوم پادشاهی شمالی اسرائیل و ۲ قوم یهودا و بنیامین کشور جنوبی یهودا رو تشکیل میدهند ، وقتی‌ که آشوری‌ها به اسرائیل حمله میکنند ۱۰ قوم شمالی رو به تبعید میبرند که آنها در تاریخ گم میشوند و فقط ۲ قوم یهودا و بنیامین در جنوب می‌مانند که این کلمه یهودی به معنی‌ اهل آن کشور جنوبی یهودا هست.
آنهایی که حضرت موسی از مصر به کنعان کوچ میدهد قاعدتا میبایست از قوم یهودا بوده باشند و نسل یهودیان امروز دنیا هم میباست از همین قوم یهودا باشد. درست است؟
Theodor Herzl نوشته: قوم یهودا یک قوم از ۱۲ قوم عبرانی‌ها بوده ، وقتی‌ پادشاهی اسرائیل به ۲ کشور تقسیم می‌شه ؛ ۱۰ قوم از این ۱۲ قوم پادشاهی شمالی اسرائیل و ۲ قوم یهودا و بنیامین کشور جنوبی یهودا رو تشکیل میدهند ، وقتی‌ که آشوری‌ها به اسرائیل حمله میکنند ۱۰ قوم شمالی رو به تبعید میبرند که آنها در تاریخ گم میشوند و فقط ۲ قوم یهودا و بنیامین در جنوب می‌مانند که این کلمه یهودی به معنی‌ اهل آن کشور جنوبی یهودا هست.
بر سر آن ۱۱ قوم دیگر چه آمده و چنانچه امروز هم از نسل آنها باقیمانده، آیا به آنها هم یهودی گفته میشود؟
سامان نوشته: آنهایی که حضرت موسی از مصر به کنعان کوچ میدهد قاعدتا میبایست از قوم یهودا بوده باشند و نسل یهودیان امروز دنیا هم میباست از همین قوم یهودا باشد. درست است؟
بررسی‌‌های باستان شناسی‌ و تاریخی‌ نشون میده که عبرانی‌ها از مصر به کنعان مهاجرت کردند و آنجا ساکن شدند ، اما این داستان تورات که این قوم ۴۰ سال در صحرا سرگردان بودند و اینها به احتمال زیاد اشتباه است ، ماجرا‌ به صورت دیگری اتفاق افتاده ، آنهایی هم که از مصر به کنعان آمدند عبرانی بودند ، این تجزیه پادشاهی به ۲ قسمت صد‌ها سال بعد اتفاق افتاد. یهودیان امروز هم همگی‌ از یک گروه عبرانی‌ها در خاورمیانه نیستند ، معلوم نیست اصلا این قضیه که چه کسی‌ به آن گروه ربط دارد و چه گونه ربط دارد.
سامان نوشته: بر سر آن ۱۱ قوم دیگر چه آمده و چنانچه امروز هم از نسل آنها باقیمانده، آیا به آنها هم یهودی گفته میشود؟
آن اقوام دیگر به وسیلهٔ آشور در دنیا پخش شدند و اثری دیگر از آنها باقی‌ نماند ، ولی‌ گروه‌هایی‌ در هند یا تاجیکستان ادعا میکنند که از بازماندگان از اقوام دیگر هستند. ایرانی‌‌هایی‌ هم که یهودی خوانده میشوند از قوم افرأیم هستند احتمالا
خوب پس تا به اینجای کار میتوان اینگونه جمع بندی کرد:
یهودی بطور عام به کسانی گفته میشود که یا به دین موسی اعتقاد دارند یا از نظر خونی نسبشان به اسحاق فرزند ابراهیم میرسد. این نسب خونی ممکن است از طریق مادر یا پدر یا هردو مرتبط باشد. عمده ی کسانی که به دین موسی اعتقاد دارند در عین حال این عقبه ی نسب خونی را نیز دارند هرچند همه ی کسانی که این نسب خونی را دارند لزوما به دین موسی اعتقادی ندارند ولی درهر حال همگی یهودی به حساب می آیند.

چنانچه این نتیجه گیری کلی صحیح میباشد بپردازیم به سوال بعدی.

سوال دوم:
تلقی و تعریف یهودیان از خدا چیست؟ چه خصوصیاتی برای خدا قائل میباشند؟
سامان نوشته: یهودی بطور عام به کسانی گفته میشود که یا به دین موسی اعتقاد دارند یا از نظر خونی نسبشان به اسحاق فرزند ابراهیم میرسد.
از طریق بیولوژیکی که ۱۰۰% نمی‌شود گفت نسل که به اسحاق می‌رسد ، حداقل این هست که در یک فرهنگ بزرگ شدند و به دنیا آمدند که به اسحاق برمیگردد ، مثل ایرانیت که به کورش برمیگردد ، بیشتر وابستگی دینی و فرهنگی‌ است تا ژنتیکی.
سامان نوشته: این نسب خونی ممکن است از طریق مادر یا پدر یا هردو مرتبط باشد. عمده ی کسانی که به دین موسی اعتقاد دارند در عین حال این عقبه ی نسب خونی را نیز دارند هرچند همه ی کسانی که این نسب خونی را دارند لزوما به دین موسی اعتقادی ندارند ولی درهر حال همگی یهودی به حساب می آیند.
از طریق نسب خونی یک نتکه مهم است که در انتقال دین موسی‌ و انتقال وابستگی قومی تفاوت وجود دارد. بر طبق دین یهودی ، مذهب و دین از طریق مادر فقط منتقل میشود ، یعنی‌ اگر پدر شما یهودی باشد و مادر نباشد ، از نظر دینی شما یهودی نیستید ، اما انتقال وابستگی قومی فقط از طریق پدر است یعنی‌ اگر مادر شما مثلا وابسته به قوم یوسف باشد و پدر شما وابسته به قوم نفتالی ، شما اهل قوم نفتالی حساب میشوید.
صفحات: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16