نامنویسی انجمن درست شده و اکنون دوباره کار میکند! 🥳 کاربرانی که پیشتر نامنویسی کرده بودند نیز دسترسی‌اشان باز شده است 🌺

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی

sonixax نوشته: مشکل اساسی شما اینکه که 90% استفاده کنندگان کامپیوتر رو به کل بوق حساب میکنید!!!
کی به بوق حساب میکنه؟ من؟ بروبچ نرم افزار آزاد؟ یعنی چی یعنی اهمیت نمیدن؟
عرضم به حضورت که اینا یه مشت ادعا و اغراقه فقط.
نرم افزار آزاد از ابتدا برای هدف و قشر خاصی بوجود آمد (هکرها، خوره های رایانه، امثال استالمن و لینوس توروالدز)، هیچکس هم فکر نمیکرد تا این حد پیشرفت کنه و گسترده بشه. بعدا که پیشرفت کرد و دیدن میشه، یا بهرحال افرادی خواستن این کار رو بکنن، رفتن و روی دسکتاپ هم کار کردن. حالا هرچی هست و نیست دیگه همینه تاحالا و فعلا، و دلیلی نداره حتما خواسته ها و اهداف و نظرات همهء کاربران برآورده بشه. تعهدی ندادن. میگن دندون اسب پیشکشی رو هم که نمیشمارن. و از طرف دیگر من فکر میکنم بهرحال اصلا از نظر منابع انسانی و مالی مورد نیاز نمیتونن هم که تمام حیطه ها رو بصورت یکسانی پوشش بدن. همون حیطه هایی که تاحالا به بهترین شکل پوشش دادن میشه گفت همون حیطه ها و اهداف و ذات اولیه نرم افزار آزاد بوده.

نقل قول:شما هنوز نمیتونی درک کنی کامپیوتر Desktop برای مصارف و استفاده های شخصی درست شده! استفاده های شخصی دامنه اش از خواندن ایمیل تا بازی کردن و فیلم دیدن و وبگردی و راست و ریست کردن اسناد و همون اتوکد و فوتوشاپ گسترده هست که در تمام این زمینه ها لینوکس یک که چه عرض کنم ده سر و گردن پایین تر از رقبای تجاری خودشه.
مثلا در ایمیل مشکلش چیه؟ متوجه نشدم!
دوما اینا همش جزییاته و بازم طبق معمول شما از خودتون یکسری ادعاهای گنده ای و احتمالا اغراق میفرمایید. منکه زیاد در این امور تخصص ندارم و وقت و حوصلش رو هم ندارم سر این مسائل فرعی با شخص لجبازی مثل شما بحث کنم، پس اگر خواستید جراتش رو داشتید برید با دو نفر آدم وارد که سرشون برای این بحثها درد میکنه بحث کنید.
حالا ما قبول کردیم بله احتمالا توی دسکتاپ یا یکسری مشاغل و کاربران عمومی یک سر و گردن پایین تر باشه، مقدارش رو نگفتم، ولی اغراق ها و راحت دروغ و اغراق بافی شما دیگه تابلو شده اینم نمونش که مقدار دقیقش رو هم فرمودید که ده سر و گردن میشه! (اووههه!) حالا بفرمایید این ده سر و گردن رو با چه دستگاهی چطوری اندازه گیری کنیم دقیقا چطوریه داستانش :e057:
چقدر تخصصی و مستند و مستدل صحبت و ادعا میکنی شما منو کشته E105
نقل قول:شما فکر میکنی با نشون دادن این طرز فکر خودت رو خفن پفن معرفی میکنی! ولی نه عزیزم این طوری نیست! شاید در بهترین حالت خودت رو یک Nerd معرفی کنی.
همه ی مردم دنیا قرار نیست با وبسرورها به طور مستقیم کار کنند! یا تظیمشون کنند! همه برنامه نویس نیستند! همه هکر نیستند! همه مدیر سرور نیستند! همه فوق لیسانس مهندسی پزشکی نیستند! برای همین همه به دنبال استفاده از خط فرمان و یادگیری پیچیدگی های اعصاب خرد کن لینوکس نیستند!
گوگل این رو درک کرد و بر پایه لینوکس اندروید رو درست کرد که میشه به نوعی موفق ترین محصول لینوکسی در دنیا دونستش! بقیه این رو درک نکردند و هزاران توزیع مختلف درست کردند که همگی گمنام، بلا استفاده و غیر قابل مصرف برای عموم مردم جامعه هستند.
اگر شما به راستی یک برنامه نویس حرفه ای باشی اولین چیزی که باید بدونی اینه که لازم نیست مصرف کننده از ساز و کار داخلی سیستمی که جلوشه خبر داشته باشه! فقط کافیه بتونه باهاش کار کنه! (اصلی ترین اصل در برنامه نویسی شی گرا) پس به فرض که سیستم عامل مایکرویو خونه شما یا من لینوکس باشه! به این معنا نیست که من یا شما وقتی داریم با مایکروویو پاپکورن درست میکنیم داریم با لینوکس کار میکنیم یا وابسته به اون هستیم!!! بدون لینوکس هم میشه پاپکورن درست کرد!!!
پس کما فی السابق، لینوکس سیستم عاملیه که فقط و فقط به درد استفاده های حرفه ای میخوره و به هیچ عنوان تا کنون در زمینه سیستم عاملهای دسکتاپ موفق نبوده و حتا نتونسته نزدیک انواع تجاری بشه. یک سری متعصب صورت جوشی شکم گنده ی بچه Nerd شاید همه زندگیشون توی لینوکس خلاصه بشه! ولی عموم جامعه از ویندوز و OSX استفاده میکنند (تا الان).
شاید در آینده یک سیستم عامل دیگه هم بیاد! شاید اندروید یک نسخه دسکتاپی هم درست کنه! شاید اوبونتو به قدری بهینه بشه که دیگه کسی طرف سیستم عاملهای تجاری نره!!! از این شایدها زیاده و امکان به وقوع پیوستن همشون هم هست! چیزی که الان هست اینه. چه شما خوشت بیاد چه خوشت نیاد.
اینا که گفتی همش یه مشت حرفای تکراری هست که قبلا جواب دادم و تمام اینا نقض گفته ها و استدلال های من در باب مفید بودن و مهم بودن نرم افزارهای آزاد و خدمتشون به بشریت نمیشن.
حالا کاربر عادی ندونه براش مهم نباشه خب دلیل نمیشه که چی چطوری دلیل چی میشه آخه؟ خیلی چیزا رو خیلی آدما نمیدونن اما دارن از دستاوردهای خیلی های دیگه بطور مستقیم و غیرمستقیم سود میبرن.
بهرحال نرم افزارهای آزاد با این استفاده شدن ها کارایی و سودمندی خودشون رو نشون دادن. حالا برای کاربر دسکتاپ عادی سود مستقیم نداشته باشه نتونه استفاده کنه ندونه، خب که چی؟ از گذشته تاحالا همش اینا رو تکرار میکنید! منکه مخالفت کلی و مطلقی با این حرفها ندارم. من با نقاط قوت و مزایا و کاربردهای نرم افزار آزاد کار دارم و میگم همین نصف لیوان هم که پره خیلی خوبه و بودنش از نبودنش خیلی بهتره.

نقل قول:پس تا اینجا شما فرمودید که کدهاش در دسترس عموم نیست! وقتی چیزی در دسترس عموم نیست معنیش اینه که فقط و فقط یک سری ادعا هستند! میتونه درست باشه! میتونه نباشه.
بعضی روشها و کدها به گمانم پابلیک باشه. به احتمال خیلی زیاد. چون حتی برنامه برای تولید collision رو هم قبلا دیدم سایتی گذاشته بود. ولی بعضی موارد هم طبیعتا در دسترس عمومی نیست. من دنبالش نرفتم دیگه بررسی و تست بیشتر نکردم چون برام مهم نیست کاربردی برام نداره و اولویت و علاقه ای بهش ندارم. اینا دیگه بازیهای کسانی هست که کارشون اینه یا هکر و کرکر و این حرفا هستن که بنظر من فیلد چندان جذابی نیست.
فقط ادعا هم نیست، چون نمونه های تولید شده و بعضی برنامه ها برای این کار هم در دسترسه. ولی حالا سر جزییاتش میشه بحث کرد و ابهام آورد، که بهرصورت در کل اصل مسئله رو تغییر نمیده.
در دنیای علم رمزنگاری با ضعف های خیلی کمتر از این و حتی وقتی هنوز بصورت تئوریکه و عملا اجرا نشده یا حتی بخاطر نیاز به منابع زیاد نمیتونه اجرا بشه، اون الگوریتم دیگه کنار گذاشته میشه، چه برسه به md5 با این وضعیت که ضعف تا این حد زیاد شده و عملا هم تست شده نمونه ها و برنامه و الگوریتم کاربردیش رو بیرون دادن.

نقل قول:از اونجایی که در دسترس عموم نیست!!!! پس کاملن اشتباهه که بگیم زرت MD5 قمسور شده و دیگه غیر قابل اعتماده و ....
به عبارت ساده تر تمام حرفها و ادعاهای شما مبنی بر امن نبودن MD5 بنا به گفته خودتون = کشک!!!!
حالا اینکه دانش کی ناقصه نتیجه گیری پای دوستان! (البته اگر حوصله خواندن این کلکلهای بی فایده من و شما را داشته باشند)
دوست عزیز شما همش مغرضانه در حال مغلطه و دروغگویی هستی و فقط میخوای به شکل بچه گانه ای همه چیز رو تحریف کنی! واقعا خجالت نمیکشی تاحالا رسوا نشدی هنوز از رو نمیری؟!
شما سواد نداری نمیفهمی! برو از متخصصانش از مراجعش بپرس. آدرس که بهت دادم!
چی در دسترس عموم نیست؟ گفتم بعضی موارد بعضی الگوریتم ها برنامه ها و جزییات کاراترین و خطرناک ترین حمله ها در دسترس نیست که البته شاید اونا هم جوری درز کرده باشه یا بکنه.
وقتی توی اینترنت نمونه collision هاش رو گذاشتن، حتی برنامه برای تولید فایلهای متفاوت با هش یکسان گذاشتن (یجا قبلا دیدم خواستی بگو لینکش رو برات پیدا کنم)، گواهینامهء دیجیتال جعلی درست کردن که اونم توی نت گذاشتن، همه متخصصان و مراجع قبول دارن، شکی در این نیست که زرت md5 قمسور شده!
حالا باز دوباره بیا واسه ما شعر و ور بگو! انگار نه انگار من اصلا دارم چی میگم این همه مدت این همه منبع و نمونه آوردم پس اینا چی هستن؟
حالا شما سوادش نداشتی فکر میکردی شکسته شدن الگوریتم هش فقط به این میگن که از روی هش بتونی رشتهء اولیه رو دربیاری، از بی اطلاعی شما بود که با منبع و توضیح روشن کردم. خیر شکستن فقط به این نمیگن. به موارد دیگری هم میگن که نمونه هاش رو انجام دادن گذاشتن و میتونید بررسی کنید، و با همون ضعف ها هم در خیلی موارد میشه امنیت رو شکست مثل همون گواهینامه های دیجیتال که با همین ضعف های md5 تولید شدن. مثلا الان استفاده از md5 برای چک کردن Integrity فایل ها هم دیگه اعتبار نداره، چون براحتی میشه فایلهای متفاوتی با هش های یکسان تولید کرد. ولی بله در بعضی کاربردها همچنان میشه از md5 استفاده کرد چون همهء خصیصه های اون شکسته نشده و در کاربردهایی که تحت تاثیر خصیصهء شکسته شده (collision resistance) قرار نمیگیرن میشه همچنان ازش استفاده کرد اما بهرحال این کار اصولی نیست و معمولا هیچ متخصصی اون رو مجاز نمیدونه توصیه نمیکنه مگر برای کاربردهای قدیمی که از قبل بودن و صرف نمیکنه و ضرورت نداره که برنامه و کدهای قبلی با صرف هزینه تغییر داده بشه.

نقل قول:چه طور شما به صحتشون پی بردید وقتی کسی نیست که بتونه آزمایششون کنه ؟! از نزدیک خودتون هک شدنش رو دیدید ؟!
گفتم که، نمونه رشته ها و فایلهای متفاوتی که هش یکسان دارن توی نت هست که لینک و اینهاش رو قبلا گذاشتم و بارها بهشون اشاره کردم. حالا شما نمیدونم چطور متوجه نشدید یا خودتون رو میزنید به اون راه شاید!
نمونه وقتی گذاشتن، یعنی کسی تونسته این کار رو انجام بده و این یعنی اصل مطلب درسته و ثابت شده. حداقل یک موردش رو من خودم هم تست کردم دیدم درسته. تست کردن این نمونه ها کاری نداره اگر مشکل داشتید بگید براتون با PHP کد تستش رو میذارم!
حالا در جزییات ممکنه ابهام و اشتباهاتی باشه مثلا اصلا بجای یک ثانیه بگو یک هفته زمان ببره بجای لپتاپ بگو فلان رایانه قدرتمند اصلا خیلی دست بالا بگیر بگو ابررایانه میخواد، اینا جزییاته که اصل مطلب رو تغییر نمیدن بهرحال md5 شکسته شده و ناامن محسوب میشه و در کاربردهای حرفه ای نباید ازش استفاده کرد. میگم شما از علم رمزنگاری اطلاعات و تخصصی ندارید همینه دیگه. دوست عزیز این جزییات اونقدر که فکر میکنی اصلا اهمیت ندارن! در فیلد علم رمزنگاری الگوریتم هایی که توشون ضعف تئوریک پیدا میشه هنوز هیچکس نتونسته نمیتونه حتی تست عملی بکنه عملا ثابت کنه نمونه بذاره عملا سوء استفاده کنه، بی اعتبار میشن دیگه کسی ازشون استفاده نمیکنه از استانداردهای رسمی خارج میشن، حالا md5 که وضعش از این حرفها خیلی وقته خیلی گذشته نمونهء عملی گذاشتن سوء استفاده واقعی ازش شده که دیگه هیچ شکی درش نیست اصلا!

نقل قول:از اونجایی که شما خودت گفتی با یک لپتاپ معمولی هم میشه شکوندش پس باید خیلی خیلی خیلی ساده تر باشه!!!!
من نمیدونم شما واقعا اینقدر راحت و رسوا دست به دروغگویی و اغراق و حقه بازی میزنی یا نه اینکه مشکل جای دیگس! ده بار تاحالا اینطور جملات رو تکرار کردی ادعاهایی رو به بنده نسبت دادی که هیچوقت نکردم گفتم سندش رو بذار نقل قول دقیق منو بیار که چه وقت کجا گفتم میشه روی یک لپتاپ حملهء Preimage (رسیدن از هش به رشتهء اولیه) کرد، جواب ندادی، بجاش دوباره این چرندیات رو مدام تکرار و تکرار میکنی!
من متنی از مقالهء ویکیپدیا رو گذاشتم که این ادعا توش هست که اشاره کرده دربارهء collision resistance هست قضیه. متنش رو دوباره میذارم:
A 2013 attack by Xie Tao, Fanbao Liu, and Dengguo Feng breaks MD5 collision resistance in 218 time. This attack runs in less than a second on a regular computer
چشات که مشکل نداره انشالا؟
بعدم نگاه کنی منبع اصلی این ادعا رو هم داده: https://eprint.iacr.org/2013/170.pdf
اینم مشخصات کسانی که این ادعا رو کردن:
Tao Xie1;2, Fanbao Liu2
??
, Dengguo Feng3
1The Center for Soft-Computing and Cryptology, NUDT, Changsha, China
2School of Computer, NUDT, Changsha, 410073, Hunan, China
3 State Key Lab of Information Security, Chinese Academy of Sciences, Beijing, 100190, China

بنظر شما الان این اعتبار نداره؟ چرا اونوقت؟ بعد منبع معتبرتر مثلا چیه از کجا باید براتون بذارم؟
تمام دنیا اینا رو معتبر دونستن ثابت شده دونستن قبول کردن من توی وبلاگ های امنیتی مختلف و حتی وبلاگ Bruce Schneier دیدم که به این افراد و کارشون اشاره و ازشون تقدیر کرده بود، بعد حرف حساب شما این وسط چیه نمیدونم!
دوست عزیز تمام دنیا اینو قبول کردن. نمونه گذاشتن براش. اینا آدمهای متخصص معتبر و طراز اول در این رشته هستن مراجع آکادمیک و تحقیقاتی و امنیتی شناخته شده در دنیا هستن.
حالا جزییاتش هم که گفتم دیگه اصلا چندان مهم نیست که چک و چونه بزنیم که آیا روی لپتاپ میشه و چقدر زمان میبره آیا من و شما هم میتونیم روش و الگوریتم و کد و برنامش در دسترس عموم هست یا نه میتونیم بفهمیم استفاده کنیم یا نه. همین که این کار انجام شده نمونه گذاشتن براش و متخصصان و مراجع هم قبول کردن و منبعش اعتبار و تخصص داره، کار تموم شدس. بعدم بعنوان نمونه یه طرفی اومده با این ضعف گواهینامهء میکروسافت رو جعل کرده ویروس خودش رو باهاش امضاء کرده (لابد میگی اینم دروغه!؟)، بعد شما داری هنوز سر صحت این مطالب با من چک و چونه میزنی! الان مشکل کجاست دقیقا؟ چرا این منابع دلایل رو دروغ میدونی؟!! پس منبع و دلیل و سند معتبر که بنظر شما دروغ نباشه دقیقا چیه از کجا چطوری باید گیر آورد؟ مگه حتما یه کاری رو شخص من و شما باید سوادش توانش امکاناتش رو داشته باشیم شخصا احاطه داشته باشیم انجام بدیم تا بگیم دیگران هم میتونن و ثابت شده و دروغ نیست؟ حالا جالب اینکه خودت هیچ تخصص و صلاحیتی در این رشته نداری بعد منابع تخصصی و معتبرتر و سازمانها و مراجع آکادمیک و تحقیقاتی رو میگی دروغه و لابد شما راست میگی این وسط باید حرف شما رو معیار قرار بدیم بجاش E40d
میخوای یه چیزی یاد بگیری به اطلاعاتت اضافه بشه اینه، نمیخوای هم که دیگه هرچی میخوای تلاش کن مدام دروغ بگو اغراق کن مغلطه کن، ولی من تاجاییکه لازم بدونم رفع ابهام میکنم توضیح میدم که دستت برای خودت و دیگران خوب رو بشه!
یه تصوری تفسیری از کلام من هم داشتی که الان نمیتونی ثابت کنی خب این مشکل از این بوده که من متخصص و مطلع بودم در این مسائل ولی شما نبودی و اطلاعات و تفسیر و تصوراتت درحد آدمهای معمولی و عامه بوده. تقصیر من چیه؟ بله من دیگه حواسم نبود خیلی کامل و تخصصی و دقیق صحبت نکردم که بگم منظورم از شکسته شدن دقیق چجوری چه نوعی هست، ولی در اصل و کلیت حرف من ایراد زیادی نیست و بعدا هم که اون همه بارها توضیح دادم تبصره زدم باز شما قبول نمیکنی همش میای حرفهای تکراری و بی پایه و دروغهای خودت رو تکرار میکنی! تازه بگذریم از توهین و تمسخرها و اتهاماتی که نسبت به من روا داشتید. واقعا دیگه خجالت بکش دست بردار از این رفتار و گفتار کودکانه!

نقل قول:من لازم نیست چیزی رو حساب کنم! شما یک ادعایی کردید و حالا وقتی حرف سر عملی کردنش رسیده یک دفعه ای دارید میگید خیلی سخته و نمیشه و پیچیده هستش و ....
یادتون باشه این من نبودم که گفتم با یک لپتاپ معمولی میشه این کار رو کرد! شما بودید کلی هم متن و سند و ... کپی فرمودید!!!!
بازهم تکرار و تکرار ادعاهای صدمن یک غاز شما!
واقعا که آدمی مثل تو کم دیدم که باوجود بی سوادیش در یک زمینه و ثابت شدن بی سوادیش با سند و مدرک بازم اینقدر پررو باشه و مثل بچه ها لجبازی کنه! فقط آبروی خودت رو میبری بقیه میفهمن که تو هم آدمی نیستی که زیاد بشه روی حرفا و ادعاش حساب کرد! متاسفانه!

نقل قول:حرفهای من هم غیر تخصصی یا تخصصی به کنار! من از شمایی که ادعای تخصص میکنی بر پایه گفته های خودت یک سوال کردم!!! به جای پاسخ دادن مدام داری حمله شخصی میکنی که آی من بلد نیستم و .... بله من بلد نیستم MD5 رو هک کنم! جایی هم چنین ادعای گزافی نکردم که MD5 رو میشه با یک لپتاپ معمولی هک کرد! شما ادعا کردید پس پای ادعاتون وایسید!!!
E415

نقل قول:1 - Md5 شکسته شده! به قول شما اون هم در حد شدید و جدی!
2 - بر طبق ادعای شماره 1 - هک کنید رشته Md5 ای که بالاتر آورده شده!
3 - اگر نتوانید 2 را انجام دهید! یا انجام دهند!! تمام منابع و تکستها و ادعاهایی که لینک کرده اید ارزشی برابر کشک دارند.
واقعا که مسخره ای!

نقل قول:به همین سادگی!! حتا یک بچه دبستانی هم سادگی این مساله رو متوجه میشه!!! ولی شما .....
بله اینو بچه دبستانی هم متوجه میشه، ولی اونایی که من گفتم شرمنده سطح در حد دبیرستان هست که متاسفانه ظاهرا هوش و سواد شما در اون حد جواب نمیده E105

نقل قول:دانسته های شما به درد عمه جانتان میخورد وقتی حرفی میزنید و زیر بار سنگینیش وا میمانید!!
شما به عنوان کسی که مدعیه برنامه نویسی بلده!!! هنوز این اصل ساده که لازم نیست از ساز و کار داخلی توابع،کلاسها یا اشاء خبر داشته باشی تا بتونی ازشون استفاده کنی رو نمیدونی!!! بعد اومدی با افتخار از اینکه میدونی MD5 چه طور کار میکنه میری بالای منبر ؟!
جان؟! میشه بیشتر واضحتر توضیح بدی منظورت دقیقا چیه و ربطش به این بحث md5 و اینها چیه؟
نقل قول:خوب خوش به حالت که میدونی!!! هورا هورا هورا!!!
یک فرق اساسی ولی به جاش بین من و شما هست! من تا حالا بیشتر از صد تا برنامه کاربردی برای ادارات و شرکتهای بزرگ و کوچک آلمانی و ایرانی نوشته ام ولی به جاش شما بنا به گفته خودت نتونستی حتا یک پاپاسی ازش در بیاری!!!
موضوع بی ربط!
خب که چه؟
چه ربطی به بحث و موضوع ما داره؟
چرا اومدی توی موضوعی که درش تخصص اطلاعات صلاحیتی نداری اینطور گند زدی و زیرش زاییدی، خب میرفتی همون کار خودت رو میکردی برنامه هات رو مینوشتی جانم!
اینکه من هرکاری کردم یا نکردم ربطی به این موضوع و بحث و تخصص و دانش و صلاحیت اظهار نظر و اینکه من درست میگم یا شما نداره. مسائل شخصی و شرایط زندگی و تصمیم ها و علاقمندی های فردی و شخصی من بوده.

نقل قول:من وقت خودم رو صرف اینکه بفهمم Md5 چه طوری کار میکنه یا بعدش کدوم الدنگی ادعای هک کردنش رو مطرح کرده اون هم با یک لپ تاپ ساده نکردم!!! طبیعتن بر مبنای اونها ادعاهای عجیب و غریب هم مطرح نکردم که بعدش زیرش بزام!!! به جاش بیشتر وقتم رو به جای اینکه بذارم سر کشف این مدل داستانهای بی ارزش! گذاشتم سر اینکه چه طور میشه نرم افزارها و ابزارهای کاربردی برای افراد مختلف درست کرد! فرق من و شمای دانشمند اینجاست جانم.
lol
از چه وقت این منابع و افراد، شدن الدنگ! بعد شما لابد غیرالدنگ هستی که بدون تخصص و صلاحیت و اطلاعات درست و حسابی اومدی در درجهء اول منو مسخره کردی و بعدم تمام متخصصان و منابع دنیا رو به تخمت میدونی میگی نظر خودت درسته میرینی به هرچی علم و اصول و منطق فقط بخاطر اینکه خودت رو از ضایع شدن نجات بدی و تبرئه کنی یوقت کسی فکر نکنه کم آوردی در یه مورد سوادت هوشت جواب نداد یکی دیگه ازت بهتر بود!!
چشم نخوری ماشالا! بگو مامانت برات اسفند دود کنه!

همین افراد بودن که علم رمزنگاری رو به این حد پیشرفت شگفت آور رسوندن که الان بخش زیادی از امنیت و تجارت الکترونیک دنیا رو اداره میکنه. اینا نبودن، همون دانشمندان و خوره هایی امثال من نبودن فراموش کردی مثل اینکه خیلی فناوریها خیلی پیشرفت ها در علوم خیلی کشفیات و اختراعات رو همین افراد بوجود آوردن که اگر نبودن الان دنیای شما این نبود و شاید اصلا رایانه و اینترنت به این شکل با این همه امکانات و قدرت و آزادی و انعطاف نبود یا کلا نبود و شما بجای نرم افزار کاربردی درست کردن برای شرکتها داشتی توی باغچه هاشون بیل میزدی یا نهایت توی انبار حسابدار و متصدی بودی با قلم و کاغذ کار میکردی!
دست از این حرفهای صدمن یک غاز بردار بابا. کم آوردی دیگه داری یه آش درست میکنی هرچی دستت میرسه میریزی توش! این حرفا چرندیات ادعاها و بحث های کلی و مبهم و ثابت نشده چیه آخه میاری! هرکدوم از اینا یه داستان یه بحث و ادعایی هستن برای خودشون که البته قابل بحث هست ولی از الان معلوم نیست دقیقا به کجا به چه نتیجه ای ختم بشه چقدر زحمت و زمان بخواد بحث و تحقیق درموردشون. اینکه ما داریم بحث میکنیم مثلا روی این ادعای شما که حتی به دانشمندان به خوره های علم هم گیر دادی، بنظرم واقعا منحرف شدیم و البته یک مقدار مسیر شما ظاهرا به سمت ترکستان هم میره!! جالبه دیگه به دانشمند بودن و علاقه به علم و تئوری هم گیر دادی و ظاهرا در دید شما تکنسین ها و آچار به دست ها و بیزینسمن ها و کاسب ها و حسابدارها و اینها از دانشمندان مهمتر و مفیدتر و عاقلتر هستن! حالا باید بیایم با آقا روی اینا بحث کنیم!!!
پاسخ

پیام‌های این موضوع
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 11-26-2013, 06:39 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 11-27-2013, 02:42 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 12-01-2013, 07:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 12-05-2013, 06:54 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 12-06-2013, 05:12 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 01-02-2014, 01:43 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-07-2014, 10:50 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-08-2014, 12:57 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-08-2014, 06:34 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-13-2014, 10:25 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-24-2014, 04:43 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-24-2014, 08:41 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-24-2014, 08:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-24-2014, 09:30 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-24-2014, 11:10 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-25-2014, 12:03 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-25-2014, 08:52 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-25-2014, 09:12 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-26-2014, 01:17 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-26-2014, 07:42 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-26-2014, 01:31 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-26-2014, 01:35 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-26-2014, 01:49 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-26-2014, 01:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-26-2014, 01:55 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-26-2014, 05:06 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-26-2014, 08:48 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-26-2014, 08:57 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-27-2014, 01:51 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-27-2014, 02:47 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-27-2014, 02:57 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-27-2014, 04:23 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Anarchy - 02-27-2014, 08:35 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-27-2014, 09:50 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-27-2014, 09:58 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Anarchy - 02-27-2014, 10:02 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-28-2014, 12:11 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-28-2014, 12:51 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-28-2014, 08:40 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-28-2014, 08:42 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-28-2014, 08:50 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-28-2014, 08:55 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-28-2014, 09:10 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-28-2014, 09:28 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-28-2014, 09:38 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 02-28-2014, 09:39 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-28-2014, 09:41 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-28-2014, 01:38 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Anarchy - 02-28-2014, 02:09 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-28-2014, 02:13 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 02-28-2014, 03:23 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 03-01-2014, 02:14 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 03-01-2014, 03:22 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 03-01-2014, 03:25 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Anarchy - 03-01-2014, 03:32 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 03-01-2014, 03:39 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 03-01-2014, 03:44 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 03-20-2014, 04:11 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 03-23-2014, 11:55 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-24-2014, 12:49 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 05-01-2014, 07:20 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-11-2014, 03:01 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 05-27-2014, 11:19 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط یه نفر - 05-27-2014, 12:46 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 05-27-2014, 07:44 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 08-16-2014, 02:36 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 08-16-2014, 02:45 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط bilche - 10-04-2014, 10:57 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 10-04-2014, 02:32 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط bilche - 10-04-2014, 04:14 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Russell - 10-04-2014, 10:58 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط bilche - 10-05-2014, 10:10 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 10-05-2014, 06:50 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-08-2014, 11:04 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-08-2014, 11:19 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-10-2014, 07:14 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-10-2014, 07:22 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-10-2014, 07:28 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Russell - 10-10-2014, 07:50 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط bilche - 10-11-2014, 10:05 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-12-2014, 01:52 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 10-12-2014, 01:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط bilche - 10-12-2014, 08:10 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 10-12-2014, 11:41 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Hezbollah_YaHasan - 11-13-2014, 10:19 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-13-2014, 01:12 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Hezbollah_YaHasan - 11-13-2014, 02:14 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-13-2014, 05:04 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 11-13-2014, 07:31 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 11-13-2014, 08:54 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 11-17-2014, 07:00 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-17-2014, 12:37 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 11-18-2014, 02:16 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-18-2014, 02:24 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 11-18-2014, 02:35 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 11-19-2014, 09:49 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-20-2014, 09:28 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-20-2014, 09:36 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 11-20-2014, 09:39 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 11-20-2014, 09:51 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 11-20-2014, 10:06 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 11-28-2014, 02:18 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط mbk - 12-02-2014, 04:01 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 12-03-2014, 04:28 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط مزدك بامداد - 12-08-2014, 10:41 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-10-2014, 02:19 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 12-11-2014, 06:31 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-12-2014, 12:19 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-12-2014, 12:03 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-12-2014, 04:59 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-12-2014, 05:51 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-12-2014, 05:52 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-12-2014, 06:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-12-2014, 09:39 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-12-2014, 10:07 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-12-2014, 10:57 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-13-2014, 08:09 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-13-2014, 11:30 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-13-2014, 08:17 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-13-2014, 08:29 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-14-2014, 10:46 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-14-2014, 11:05 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-14-2014, 05:13 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 12-14-2014, 05:23 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 12-17-2014, 07:52 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 02-12-2015, 06:11 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 02-13-2015, 03:13 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-20-2015, 01:16 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط mbk - 04-20-2015, 05:39 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-20-2015, 08:07 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-21-2015, 12:50 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Moshref - 04-21-2015, 05:40 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Moshref - 04-21-2015, 01:32 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-21-2015, 03:37 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-22-2015, 01:40 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 04-22-2015, 06:02 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-22-2015, 09:01 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-22-2015, 09:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-25-2015, 04:00 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-28-2015, 01:45 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط mbk - 04-28-2015, 02:41 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-28-2015, 03:05 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-28-2015, 03:09 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 04-28-2015, 04:40 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 04-28-2015, 04:42 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 04-28-2015, 05:40 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-28-2015, 05:42 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-28-2015, 05:44 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 04-28-2015, 06:05 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-29-2015, 01:42 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-29-2015, 01:54 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-29-2015, 02:21 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-29-2015, 02:22 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-29-2015, 10:42 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-29-2015, 10:45 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 04-29-2015, 10:58 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط undead_knight - 04-29-2015, 01:17 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 04-29-2015, 07:51 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 04-29-2015, 08:01 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط m@hdi - 04-29-2015, 08:39 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 04-30-2015, 12:29 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 05-19-2015, 01:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 05-19-2015, 02:02 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-19-2015, 05:27 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-19-2015, 09:44 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 05-23-2015, 01:29 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 05-24-2015, 10:21 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 05-24-2015, 12:37 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-24-2015, 01:18 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-24-2015, 01:19 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-24-2015, 01:24 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-24-2015, 01:40 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-24-2015, 01:46 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-24-2015, 01:48 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-24-2015, 01:50 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-24-2015, 01:53 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-24-2015, 02:01 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 05-24-2015, 06:31 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 05-24-2015, 06:36 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 05-25-2015, 08:05 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Anarchy - 05-25-2015, 08:19 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-25-2015, 05:09 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-26-2015, 01:04 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 05-28-2015, 06:33 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 05-28-2015, 09:03 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-29-2015, 01:15 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 05-30-2015, 07:56 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 05-31-2015, 02:43 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-31-2015, 10:55 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 05-31-2015, 11:07 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 06-05-2015, 11:04 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-05-2015, 05:13 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-05-2015, 05:51 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-05-2015, 05:58 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-06-2015, 02:27 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Anarchy - 06-06-2015, 05:37 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-06-2015, 06:35 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-06-2015, 11:05 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-07-2015, 06:39 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-07-2015, 07:42 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-07-2015, 07:54 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-07-2015, 11:30 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 06-07-2015, 01:54 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-07-2015, 11:22 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-08-2015, 12:02 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-08-2015, 03:41 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-10-2015, 08:21 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Reactor - 06-11-2015, 01:07 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-12-2015, 09:16 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-12-2015, 10:09 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-13-2015, 03:12 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-13-2015, 08:03 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-13-2015, 08:33 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-13-2015, 09:38 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-13-2015, 10:42 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-14-2015, 07:03 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-16-2015, 03:09 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-16-2015, 10:06 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-17-2015, 03:28 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-17-2015, 07:55 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-18-2015, 02:36 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-18-2015, 03:02 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-18-2015, 07:50 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-19-2015, 02:01 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-20-2015, 11:17 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-20-2015, 12:15 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-20-2015, 12:35 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-20-2015, 01:03 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-21-2015, 01:25 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-22-2015, 08:14 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-22-2015, 09:50 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-23-2015, 12:51 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-23-2015, 12:54 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-23-2015, 08:42 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-23-2015, 09:35 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-23-2015, 10:10 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-23-2015, 11:25 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Nilftrondheim - 06-23-2015, 07:22 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-24-2015, 01:57 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-24-2015, 02:00 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-25-2015, 06:48 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-26-2015, 01:38 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-26-2015, 09:24 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-26-2015, 10:00 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-26-2015, 10:31 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-27-2015, 01:30 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-27-2015, 07:56 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-27-2015, 08:27 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-27-2015, 11:23 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-27-2015, 08:34 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 06-28-2015, 06:48 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 06-29-2015, 11:59 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 07-04-2015, 01:54 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 07-06-2015, 02:34 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط sonixax - 07-10-2015, 02:15 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_iran - 07-10-2015, 08:29 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Theodor Herzl - 07-11-2015, 04:45 AM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط سارا - 07-11-2015, 01:35 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط kourosh_bikhoda - 07-18-2015, 08:34 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 08-11-2015, 06:32 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط mbk - 08-12-2015, 02:51 PM
گفتمان‌ها، تازه‌ها و بررسی‌ها پیرامون فناوری‌های نظامی و جنگی - توسط Agnostic - 08-28-2015, 04:46 PM