نامنویسی انجمن درست شده و اکنون دوباره کار میکند! 🥳 کاربرانی که پیشتر نامنویسی کرده بودند نیز دسترسی‌اشان باز شده است 🌺

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تاریخ تورکان ایران و آذربایجان

koroghli نوشته: منبعی مجازی

منبع مجازی! 21

koroghli نوشته: ه طور مثال فرض کنید شما به جای مغولها بودید آیا زبان منطقه را به زبان تاجیکی تغییر میدادید؟چون زبان تاجیکی با زبان پارسی هم خانواده است یعنی اصلا معنی ندارد چون زبان تورکی با مغولی هم خانواده است پس مغولها زبان خود را رها کرده و زبان هم خانوانده خود را جایگزین کنند !!!!!!!!!!!!!!!!

اگر پست من رو خوب می خوندید جواب می گرفتید. مغول ها همراه خودشون کلی از همسایگان و هم نژادی های ترک رو آورده بودند چون به اونها هم حمله کرده بودند. در ارتش مغول ها افراد ترک تبار زیاد بودند.

koroghli نوشته: اصلا مغولها چرا فقط زبان شمالغرب را به تورکی و نه مغولی تغییر دادند چرا زبان سایر مناطق را تغییر ندادند؟

مغولی و ترکی خط مشخصی تا زمانیکه با خط عربی و فارسی مواجه شدند نداشتند. همین هم باعث شد که خط لاتین رو با کمی تغییرات برای خودشون بومی سازی کنند. باز هم در پست قبلی گفته بودم که حکومت هایی از ترک ها که در ایران تشکیل شدند زبان رسمیشون فارسی بود. اونها خط نداشتند که باهاش نامه نگاری کنند، همین نقص دلیلی بود برای اینکه فارسی رو زبان رسمی بدونند. ولی مهاجرینی که ساکن نواحی شده بودند دیگه در محاوره به زبان خودشون حرف میزدند. شما که ادعاهای واهی می کنید دستکم به خودتون زحمت بدید بدون تعصب و غیرت تورکی خودتون پست های من رو با دقت بخونید.

koroghli نوشته: موکدا عرض میکنم که من از شما انتظار رعایت ادب ندارم چون چنین چیزی در فرهنگ شما تعریف نشده است.

سفسطه شخص ستیزی. خودتون گفتید «عقل ناقصم». منم حرف شما رو تکرار کردم. حالا اگه بدتون میاد یا با ادبیات من مشکل دارید، میتونید همچین ادعاهایی نکنید یا با من بحث نکنید. منم زیاد از آدمی مثل شما خوشم نمیاد.

koroghli نوشته: درمورد نامه نگاری ها نیز من با شما موافقم تمامی نامه نگاری ها به زبان رسمی حکومت حاکم می بوده است اما آیا مغولها میتوانستند به زبان هم خانواده خود نامه نگاری کنند برای آنها هم آسانترین کار نوشتن به زبان خودشان یعنی تورکی مغولی می بوده در واقع این موضوع بعد از حمله اعراب نیز دیده میشد چون آنها عرب بودند تمام نامه نگاری ها را به زبان عربی (نه زبان هم خانواده عربی)انجام میدادند.البته دلیل اصلی فراگیر شدن عربی در ان دوران تنها حکومت نبوده بلکه دین مبین اسلام نیز نقش به سزایی در این رابطه داشته که به احترام دین گریزی شما وارد این بحث نمیشوم.

نخست اینکه مغول ها هم پس از حاکم شدن در ایران به دلایل مشابه که گفتم زبانشون فارسی بود. بسیاری از تاریخ هایی که در دوره مغول ها و ایلخانان نوشته شده به زبان فارسی بوده مثا جامع التواریخ. دوم اینکه دین مبین اسلام جز غارت و وحشیگری و نسل کشی و مال مردم خوری چیزی در ایران نیاورد. همین ادعای شما کافیه که سایر خوانندگان متوجه بشند شما اطلاعات تاریخیتون رو از پای منبر میگیرید نه از کتاب ها و منابع اصیل.

koroghli نوشته: البته در تاریخی که شما نقل میکنید در زمان حکومت تورکان مغول ایران دو زبان رسمی داشت

سفسطه تحریف! من کجا گفتم تورکی زبان رسمی اون مناطق بوده؟ گفتم در اون محدوده ها زبان رایج بوده. همونطور که الان هست. مگه الان ایران مثلا 30 زبان رسمی داره؟

koroghli نوشته: البته اگر کمی مطالعه بفرمایید میدانید که هم اکنون در خراسان شمالی اقوامی از ملت توک ساکنند

خب این که تکرار سخن من هست. در افغانستان هم تورک ها حضور دارند.

[COLOR="royalblue"]
چو بخت عرب بر عجم چیره گشت --- هـمـه روز ایـرانیـان تـیـره گـشـت
جهـان را دگـرگونه شـد رسم و راه --- تـو گـویـی نتـابـد دگـر مـهر و مـاه
ز مـی نشئه و نغمه از چـنگ رفـت --- ز گل عطر و معنی ز فرهنگ رفت
ادب خــوار شــد، هـنـر شـد وبــال --- بـه بستـنـد انـدیشـه را پـر و بــال
«توصیف فردوسی بزرگ از تازش اسلام به ایران»
[/COLOR]
خردگرایی و ایمان ستیزی
پاسخ

پیام‌های این موضوع