دفترچه
کافه دومگو - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: فلسفه و منطق (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82)
+--- موضوع: کافه دومگو (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%85%DA%AF%D9%88)

کافه دومگو - mahtab71 - 01-27-2013

undead_knight نوشته: چیزی که من میدونم و به چشم دیدم اینه که لزها،کردها بخش هایی از ساکنان استان هایی مثل سیستان و بلوچستان این جور پیوندهای قومی و قبیله ای رو در حالت شدید دارند.
خیلی رد کردن این فرض ساده هست،اگر مسئله مربوط به سیاست بود پس پیوند خانوادگی و فامیلی نباید نقشی داشته باشه و افرادی که مخالف اعدام این شخص بودند اکثرا باید بیگانه باشند :)
درسته بعضی از استانهای ما مثل لرستان،ایلام و...بافت عشایری دارن و نقش طایفه و پیوندهای خونی در اونا پررنگتره.اما برای اینگونه اعتراضاتی این شرط کافی نیست.
سیستان بخاطر تبعیضاتی که در حق سنی هامیشه بالقوه استعداد اعتراض و همبستگی سیاسی داره اما ایرادی که در اونجا وجود داره چون این نابرابری ها ناشی از تبعیض مذهبیه افکار مترقی کمتره و میبینیم معترضین گاهی مدافع افکار قدیمی و غیرقابل پذیرشی هستند.
اما در کردستان بدلیل بودن حزب دموکرات و نقشی که قاضی محمدها داشتن واقعا مردمش از لحاظ سیاسی درک بیشتری دارن.در ابعاد وسیعتر میشه بوضوح دید کشورهایی که فعالیت احزاب دراونا قدمت داشته چقدر آگاهی سیاسی مردمشون بالاست.
شما اگه یه سفر به سنندج داشته باشیدخواهید دید حتی مردم بیسوادش فهم سیاسی دارن.

کافه دومگو - undead_knight - 01-27-2013

mahtab71 نوشته: درسته بعضی از استانهای ما مثل لرستان،ایلام و...بافت عشایری دارن و نقش طایفه و پیوندهای خونی در اونا پررنگتره.اما برای اینگونه اعتراضاتی این شرط کافی نیست.
سیستان بخاطر تبعیضاتی که در حق سنی هامیشه بالقوه استعداد اعتراض و همبستگی سیاسی داره اما ایرادی که در اونجا وجود داره چون این نابرابری ها ناشی از تبعیض مذهبیه افکار مترقی کمتره و میبینیم معترضین گاهی مدافع افکار قدیمی و غیرقابل پذیرشی هستند.
اما در کردستان بدلیل بودن حزب دموکرات و نقشی که قاضی محمدها داشتن واقعا مردمش از لحاظ سیاسی درک بیشتری دارن.در ابعاد وسیعتر میشه بوضوح دید کشورهایی که فعالیت احزاب دراونا قدمت داشته چقدر آگاهی سیاسی مردمشون بالاست.
شما اگه یه سفر به سنندج داشته باشیدخواهید دید حتی مردم بیسوادش فهم سیاسی دارن.
مهتاب عزیز،من اصلا در مورد درک و فهم سیاسی مردم اونجا نظری ندارم بلکه به مثال توجه دارم و اینکه پیوند فامیلی و قبیله ای در چنین مواردی خیلی مهم تر از مسائل سیاسیه مگرنه همونطور که گفتم باید از میان بیگانه ها هم بخش قابل توجهی در این اعتراض شرکت میکردند.

undead_knight نوشته: مهتاب عزیز،من اصلا در مورد درک و فهم سیاسی مردم اونجا نظری ندارم بلکه به مثال توجه دارم و اینکه پیوند فامیلی و قبیله ای در چنین مواردی خیلی مهم تر از مسائل سیاسیه مگرنه همونطور که گفتم باید از میان بیگانه ها هم بخش قابل توجهی در این اعتراض شرکت میکردند.
اما من نظری بر خلاف نوشته ی شما دارم.
در مسائل شبیه اعتراضات سیاسی ایل و تبار نقش داره اما نه به اندازه ای که احزاب نقش دارن.

( خودم اهل لرستانم و با پیوندهای قبیله ای و تعصبات اینچنینی از نزدیک آشنایی دارم. این یکی از دلایلیه که میتونم چنین ادعایی داشته باشم)

mahtab71 نوشته: اما من نظری بر خلاف نوشته ی شما دارم.
در مسائل شبیه اعتراضات سیاسی ایل و تبار نقش داره اما نه به اندازه ای که احزاب نقش دارن.

( خودم اهل لرستانم و با پیوندهای قبیله ای و تعصبات اینچنینی از نزدیک آشنایی دارم. این یکی از دلایلیه که میتونم چنین ادعایی داشته باشم)
میدونید مسئله من این هست که درک نمیکنم اینکه 400 500 نفر از ایل و تبار یک نفر جلوی اعدامش رو بگیرند چطور میتونه نشون دهنده اهداف یا امیال سیاسی باشه؟:)
نکته در این هست که بر اساس تیغ اوکام اینکه این عمل سیاسی نبوده باشه بسیار محتمل تر هست به این مثال ویکی پدیا توجه کنید:
نقل قول:چرا در یخچال خانه هیچ غذایی نیست؟! آیا گروهی ازسارقان بین المللی آن را خالی کرده اند؟ آیا یخچال شیئی ساخته فضایی هاست که هر غذایی را ناپدید می سازد؟ یا اینکه دلیل خالی بودن یخچال، این است که هم اتاقی من و دوستانش دیشب گرسنه بوده اند؟
پس اینجا من رد نمیکنم که ممکنه خواسته ها یا درک سیاسی در مردم اون مناطق بیشتر باشه ولی در موارد این چنینی ساده ترین توضیح و محتمل ترینش رو میپذیرم:)

undead_knight نوشته: میدونید مسئله من این هست که درک نمیکنم اینکه 400 500 نفر از ایل و تبار یک نفر جلوی اعدامش رو بگیرند چطور میتونه نشون دهنده اهداف یا امیال سیاسی باشه؟:)
نکته در این هست که بر اساس تیغ اوکام اینکه این عمل سیاسی نبوده باشه بسیار محتمل تر هست به این مثال ویکی پدیا توجه کنید:

پس اینجا من رد نمیکنم که ممکنه خواسته ها یا درک سیاسی در مردم اون مناطق بیشتر باشه ولی در موارد این چنینی ساده ترین توضیح و محتمل ترینش رو میپذیرم:)
شاید یکی از دلایلش این باشه که شما فکر میکنید وابستگیهای خونی وطایفه ای بشدت قبل وجود داره.
مثلا چند ماه پیش یه کرد (فکر کنم درمهاباد)اعدام شد.مردم تمام مغازه هارو بستن و به نشانه ی اعتراض بازار تعطیل شد.اما اگه مشابه این امر در لرستان یا ایلام اتفاق بیفته اینطور چیزی رو نمیبینیم.در صورتیکه لرستان و ایلام هردو از استانهای عشایری ایران هستن و بویژه ایلام که زبانشون هم کردیه.
لرستان و کردستان هر دو ایل و قبیله دارن.پس بالطبع باید اگه یک اتفاق مشابه پیش بیاد.واکنش هردوشون باید یکی باشه اما کردستان خیلی شدیدتره و لرستان ملایمتر.دلیلش اینه که سوای تعلقات خونی و نژادی،مردم اونجا آگاهی سیاسی بیشتری دارن.
ا
لبته ممکنه نظر من اشتباه باشه اما با توجه به تجربیات زندگی در چنین فضاهایی و آشنایی بیشتر فکر کنم آگاهی بیشتر از طایفه در این اتفاق تاثیر داشته.

mahtab71 نوشته: شاید یکی از دلایلش این باشه که شما فکر میکنید وابستگیهای خونی وطایفه ای بشدت قبل وجود داره.
مثلا چند ماه پیش یه کرد (فکر کنم درمهاباد)اعدام شد.مردم تمام مغازه هارو بستن و به نشانه ی اعتراض بازار تعطیل شد.اما اگه مشابه این امر در لرستان یا ایلام اتفاق بیفته اینطور چیزی رو نمیبینیم.در صورتیکه لرستان و ایلام هردو از استانهای عشایری ایران هستن و بویژه ایلام که زبانشون هم کردیه.
لرستان و کردستان هر دو ایل و قبیله دارن.پس بالطبع باید اگه یک اتفاق مشابه پیش بیاد.واکنش هردوشون باید یکی باشه اما کردستان خیلی شدیدتره و لرستان ملایمتر.دلیلش اینه که سوای تعلقات خونی و نژادی،مردم اونجا آگاهی سیاسی بیشتری دارن.
ا
لبته ممکنه نظر من اشتباه باشه اما با توجه به تجربیات زندگی در چنین فضاهایی و آشنایی بیشتر فکر کنم آگاهی بیشتر از طایفه در این اتفاق تاثیر داشته.
خب ببینید این یک مثال متفاوت هست اگر این افراد وابستگی فامیلی نداشته باشند میشه ازش تعبیر سیاسی کرد(هرچند قومیت هم تاثیر داره ولی در هر حال میشه به سیاست ربطش داد(

undead_knight نوشته: خب ببینید این یک مثال متفاوت هست اگر این افراد وابستگی فامیلی نداشته باشند میشه ازش تعبیر سیاسی کرد(هرچند قومیت هم تاثیر داره ولی در هر حال میشه به سیاست ربطش داد(
من فکر میکنم در کردستان با توجه به شرایط و فضای خاصش و پیشینه ای که از لحاظ فعالیت احزاب داشته حتا اگه فامیل هم باشن بازمیتونیم درصد بیشتری برای تاثیرآگاهی قائل بشیم.
(نقش تبعیضات مذهبی ناشی از سنی بودن رو نمیشه ندید گرفت.تاثیرش ممکنه برابر با وابستگی طایفه و خونی باشه)

کافه دومگو - Ouroboros - 01-29-2013

مارکس نخستین کسی بود که از «بیگانی از کار» صحبت کرد، حالتی که در آن سوژه باور دارد انسان باید بطور خودانگیخته از شغل خود متنفر باشد. امروز به این عکس برخوردم و کمی غمگین شدم:
[ATTACH=CONFIG]1353[/ATTACH]

کافه دومگو - mahtab71 - 01-29-2013

من اطلاعاتم در مورد تاریخ باستان خیلی کمه.
اگه امکانش باشه که یه تایپیک در مورد تاریخ باستان(بیشتر ایران) داشته باشیم( بصورت پستهای کوتاه) خیلی خوب میشد.

کافه دومگو - Mehrbod - 01-29-2013

mahtab71 نوشته: من اطلاعاتم در مورد تاریخ باستان خیلی کمه.
اگه امکانش باشه که یه تایپیک در مورد تاریخ باستان(بیشتر ایران) داشته باشیم( بصورت پستهای کوتاه) خیلی خوب میشد.

گیلگمش؟ (: