دفترچه
گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85)

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Theodor Herzl - 01-02-2014

kourosh_bikhoda نوشته: برای همین از کانادا بلند میشن میرن امریکا برای ترمیم دندون؟
دندون جزو بیمه‌ عمومی‌ کانادا نیست ، و باید بیمه‌ خصوصی بخرید. هر کسی‌ هم که کار کند یا دانشگاه برود از طرف دانشگاه یا محل کار بیمه دندان میشود. مثلا من زمان تحصیل از طرف دانشگاه بیمه‌ دندان شده بودم و تمامی‌ دندان‌هایم را صاف کردم ، سالی‌ ۱ بار هم دندان سفید کردم که همه با بیمه‌ پرداخت شد به قیمت هر ترم ۵۰ دلار ، در آمریکا ماهی‌ ۳۰۰-۴۰۰ دلار باید پول بدهید!
kourosh_bikhoda نوشته: خب یعنی چی؟ الان من اون روی سکه هستم یعنی چیکار کردم؟
یعنی‌ اینکه مثل مزدک در مورد شوروی، فکر می‌کنید آمریکا هیچ عیب و ایرادی ندارد و این تعصب بیجا باعث بسته شدن دریچه منطق در شما شده. دیگه غیر انسانی‌ بودن و گران بودن سیستم درمانی آمریکا یک چیز self evident هست و خود احزاب داخل آمریکا به آن اذعان میکنند ، آن وقت شما دارید از آن تعریف و تمجید می‌کنید!

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Theodor Herzl - 01-02-2014

Mehrbod نوشته: شما نمیتوانید به کسی بگویید چرا همه‌یِ بدی‌ها و عیب‌هایِ خودت را فهرست نمیکنی به ما نمیگویی, پس روشنه آدم بدی هستی (گلایه‌یِ شما از مزدک).
من نگفتم مزدک آدم بدی است ، من گفتم کور کورانه طرفدار یک سیستم خونخوار به اسم شوروی است. من از نظر ایدئولوژیک ۹۰% با مزدک موافق هستم ، تنها اختلاف من نظرات ما در مورد حکومت شوروی است.

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - kourosh_bikhoda - 01-02-2014

Theodor Herzl نوشته: یعنی‌ اینکه مثل مزدک در مورد شوروی، فکر می‌کنید آمریکا هیچ عیب و ایرادی ندارد و این تعصب بیجا باعث بسته شدن دریچه منطق در شما شده. دیگه غیر انسانی‌ بودن و گران بودن سیستم درمانی آمریکا یک چیز self evident هست و خود احزاب داخل آمریکا به آن اذعان میکنند ، آن وقت شما دارید از آن تعریف و تمجید می‌کنید!
شما از کجا میدونید من اینجوری فکر میکنم؟ من اتفاقا همین صفحه قبلی گفتم مشکلی با طرح بیمه درمانی ندارم.
چیزی که باعث این بحث ما شد ننه من غریبم بازی های چپگرایانه شما از سیستم درمانی کنونی امریکا بود که من اومدم وسط و گفتم خیر به اون بدی ها هم که شما تبلیغات میکنید نیست. کاری هم نداره فکر کنم همه ایرانیها یکی یه فامیل در امریکای عزیز دارند. بهتر از اینه که گوگل کنند یا از دهن من و شما بشوند.

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Theodor Herzl - 01-12-2014

کورش و میلاد یک متحد جدید پیدا کردید ، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامیE105

‮اقتصاد‬ - ‭BBC ‮فارسی‬ - ‮انتقاد وزیر اطلاعات از 'رسوبات اندیشه سوسیالیستی' در ایران‬

نقل قول:محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، از "رسوبات اندیشه سوسیالیستی" و "نفرت از سرمایه‌داری" در ایران انتقاد کرده و ضمن تاکید بر ضرورت امنیت سرمایه‌گذاری گفته است: "سرمایه معطل و بی‌اثر در تولید مورد پسند اسلام نیست."
آقای علوی گفته است اسلام برای سرمایه سقفی تعیین نکرده و "راه صحیح کسب درآمد و مصرف سرمایه و سهیم کردن فقرا و نیازمندان" را نشان داده است.

او در جمع شماری از بازرگانان و کارخانه‌داران آذربایجان شرقی تاکید کرده است که دولت خود را موظف به حمایت از سرمایه‌گذاران می‌داند.
آقای علوی گفته است: "همان‌طور که امنیت لازمه سرمایه‌گذاری است، برای دستیابی به امنیت هم باید به دنبال تقویت سرمایه‌گذاری، به ویژه جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشیم."
او گفته است ارتقای جایگاه بخش خصوصی وظیفه دولت است.
از زمان روی کار آمدن حسن روحانی او و مقام‌های مختلف دولتش از ضرورت تقویت بخش خصوصی در ایران می‌گویند و برخی از اعضای حلقه نزدیک به آقای روحانی، همچون محمد نهاوندیان و محمدرضا نعمت‌زاده خود از چهره‌های مطرح بخش خصوصی ایران و طرفدار سیاست‌های اقتصاد بازار هستند.
محمود علوی با اشاره به اندیشه‌های سوسیالیستی گفته است: "متاسفانه هنوز رسوبات این اندیشه در جامعه ما کم و بیش باقی مانده، در حالی که دفاع از سرمایه‌گذار، غیر از دفاع از سرمایه‌دار است."
پیش از این حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، در مصاحبه با نشریه کلیک اندیشه پویا گفته بود: "پروژه روحانی زدودن چپ‌زدگی است."

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - kourosh_bikhoda - 01-12-2014

Theodor Herzl نوشته: کورش و میلاد یک متحد جدید پیدا کردید ، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی
این عمله عکره های رژیمم فهمیدن که یپشرفت در گرو سرمایه داری فقط رخ میده.71

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 01-12-2014

Theodor Herzl نوشته: کورش و میلاد یک متحد جدید پیدا کردید ، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی
kourosh_bikhoda نوشته: این عمله عکره های رژیمم فهمیدن که یپشرفت در گرو سرمایه داری فقط رخ میده.

E41f

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 01-13-2014

Theodor Herzl نوشته: او در جمع شماری از بازرگانان و کارخانه‌داران آذربایجان شرقی
....
....
محمود علوی با اشاره به اندیشه‌های سوسیالیستی گفته است: "متاسفانه هنوز رسوبات این اندیشه در جامعه ما کم و بیش باقی مانده، در حالی که دفاع از سرمایه‌گذار، غیر از دفاع از سرمایه‌دار است."
:e530::e057:

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 01-13-2014

kourosh_bikhoda نوشته: این عمله عکره های رژیمم فهمیدن که یپشرفت در گرو سرمایه داری فقط رخ میده.71

بیجاست،
میخواهند آنچه را که هم اکنون دولتی است راهم بالا بکشند.
اینکه دولت جمهوری اسلامی ناشایست و ناکارآمد و دزد بوده،
پیوندی با "کارآمد" بودن سرمایه داری ندارد. دزدی ها و بخور
بخور ها هم با کنار رفتن دولت و خودینه شدن همه ی کارخانه ها
و .. هم از میان نخواهد رفت، بساکه یکی دو تا یارانه ای که مانده
و چند تا کارگاه و کارخانه و نهاد دولتی که گروهی را نان داده
و از گرسنگی گروهی ندار جلوگیری میکند هم از میان خواهد رفت.
---
نمونه ی شوروی، که از یک کشور تزاری واپس مانده، یک اَبَرکشور
جهانی شد، نشان میدهد که پیشرفت با سوسیالیسم ، نه تنها
شدنی است، بساکه دادگرانه تر و همبودین تر هم هست.

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 01-22-2014

sonixax نوشته: در صورتی که لازم باشد باید به هرکاری دست زد و هر چیزی را قربانی کرد و تمام حیله گری ها ، رندی ها ، کارهای غیر قانونی و حاشا و کتمان کردن ها را به کار برد ...

لنین /تاریخ انقلاب بلشویکی/کار/ ترجمه ی نجف دریابندری /جلد 1/صفحه ی 204
غیر قانونی = غیر قانون ساخته و پرداخته ی سرمایه داری
++
حیله گری و رندی در جنگ با دشمن هم رواست و اگر حاشا
و کتمان نکنید ، ساده اندیشانه گرنه در شکنجه گاه بهره‌کشان
جان خواهید باخت!

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 01-22-2014

sonixax نوشته: دیکتاتوری پرولتاریا نه تنها بر بورژوازی، بلکه بر بخشی از پرولتاریا که هنوز ناآگاه و کله شق مانده و بر متّحدان اصلاح طلب آنها نیز اعمال می شود. ما اصلاح طلبان را تیرباران می کنیم.»

(لنین/مبارزات طبقاتی در شوروی/شارل بتلهایم/ جلد 21/3)
درست است، کسانی که ب.ن. چریک های سیاهکل را لو دادند، خود از
بهره دهان ناآگاه بودند. لشگر بسیج هم از همین ناآگاهان ساخته سده.
بر این پایه ، سفسته ی شما، یکی کردن خاستگاه رده‌گانی (طبقاتی)
و آگاهی از خاستگاه و جایگاه رده‌گانی است. بزبان دیگر چه بسا
کارگرانی که از ناآگاهی و یا برای پول و .. کوشندگان راه رهایی
همین رده ی کارگر را از میان میبرند و یا به سرمایه داران و انگلهای
خود رای میدهند!

پارسیگر