دفترچه
گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85)

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 12-17-2013

sonixax نوشته: مشکل مردم جهان سوم نادانی و بلاهت خودشان است نه دسیسه انگلیس و آمریکا!
E105
پس گرفتاری مردم شیلی ، کودنی خودشان بوده و ساظزمان سیا در کودتا هیچ کاری نکرده!
گرفتاری مردم ایران در زمان مصدق هم فروبند نفتی انگلیس و کودتای آمریکایی نبوده،
کودنی مردم ایران بوده...
این نگره های هوادارن سرمایه داران ، که خود همین سرمایه داری شان بزرگترین کارساز
کودن نگاه داشتن مردم اند بسیار بیشرمانه است!

پارسیگر

sonixax نوشته: شماها زدید ؟! شماهایی که از استالین دفاع میکنید ؟
دست بردارید و انقدر ما را نخندانید جناب مزدک
پس چه؟
میدانید که ب.ن. کشتن چه گوارا برای سرمایه داری امریکا چه هزینه ی فرامنشیک برداشته؟
آمریکا که یک زمانی ، کشور گهواره ی ازادی و دمکراسی شمرده میشد،
اکنون افسانه زدایی شده و از آبروی جورخ واشنگتن به ننگ جورج بوش رسیده!!

پارسیگر

sonixax نوشته: من جایی نگفتم سرمایه داری خوب نبوده! بلکه گفتم هم خوب بوده و هم کار کرده.
من تنها در مورد اسلام گفتم کار کرده!
پس مهر ورزیده مصادره به مطلوب نفرمایید.
بیجاست، من هم نگفتم شما گفتید،
من تنها فرجام گیری کردم که به دیرا کشیدن، همواره برابر خوب بودن نیست
و به وارونه، کوتاه پاییدن، همواره برابر بد بودن نیست که روشن شد!!

پارسیگر

sonixax نوشته: شما هنوز در کف اسپوتنیکِ بوقی هستید ؟
فرستادن آدم به ماه به راحتی برتری تکنولوژیکی آمریکا را از هر نظر نسبت به شوروی نشان داد.
وویجر هم که به عنوان نخستین سازه ساخت بشر از منظومه شمسی خارج شد
گفیم که:
اگر شوروی ماهواره نفرستاده بود، امریکاییها به دست و پا نمی افتاند
که این کار نمایشی را همه ی کارشناسان در نمایشی بودنش گمانی ندارند
انجام دهند. همیگونه بود پروژه ی شاتل ها که فرنودین نبود ولی برای
آماج های سیاسی انجام شد و پس از یک رشته شکست و هزینه، کنار رفت!

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 12-17-2013

مزدك بامداد نوشته: پس گرفتاری مردم شیلی ، کودنی خودشان بوده و ساظزمان سیا در کودتا هیچ کاری نکرده!
گرفتاری مردم ایران در زمان مصدق هم فروبند[١] نفتی انگلیس و کودتای آمریکایی نبوده،
کودنی مردم ایران بوده...
مطمئن باشید که همین طور بوده. (‮جهان‬ - ‭BBC ‮فارسی‬ - ‮شیلی چگونه با کودتا و پیامدهایش روبه‌رو شد؟‬)
بخش بسیار بزرگی از مردم ایران که هنوز هم به درد کودنی دچارند!

مزدك بامداد نوشته: این نگره[٢] های هوادارن سرمایه داران ، که خود همین سرمایه داری شان بزرگترین کارساز
کودن نگاه داشتن مردم اند بسیار بیشرمانه است!

نه خیر بیشرمانه دفاع از استالین است! نه یادآوری کردن اینکه اگر مردمانی گند زدند قبل از همه مقصر اصلی خودشان بوده اند.

مزدك بامداد نوشته: پس چه؟
میدانید که ب.ن.[١] کشتن چه گوارا برای سرمایه داری امریکا چه هزینه ی فرامنشیک[٢] برداشته؟
آمریکا که یک زمانی ، کشور گهواره ی ازادی و دمکراسی شمرده میشد،
اکنون افسانه زدایی[٣] شده و از آبروی جورخ واشنگتن به ننگ جورج بوش[٤] رسیده!!

و همه اینها کار کمونیستها بوده ؟
کمونیستهایی که با انگشت همان آمریکا پاره پاره شدند ؟ :))))
بلاخره نگفتید انگشت آمریکا پاره شان کرد یا نه ؟

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 12-17-2013

مزدك بامداد نوشته: بیجاست، من هم نگفتم شما گفتید،
من تنها فرجام[١] گیری کردم که به دیرا[٢] کشیدن، همواره برابر خوب بودن نیست
و به وارونه، کوتاه پاییدن، همواره برابر بد بودن نیست که روشن شد!!

مزدك بامداد نوشته: پس میبینید که گفته ی خودتان را پوچ کردید!

مزدك بامداد نوشته: گفیم که:
اگر شوروی ماهواره نفرستاده بود، امریکاییها به دست و پا نمی افتاند
که این کار نمایشی را همه ی کارشناسان در نمایشی بودنش گمانی ندارند
انجام دهند. همیگونه بود پروژه ی شاتل ها که فرنودین[١] نبود ولی برای
آماج[٢] های سیاسی انجام شد و پس از یک رشته شکست و هزینه، کنار رفت!

شاتلها تا سال 2010 بودند و از سال 91 به بعد شوروی وجود نداشته که آمریکا بخواهد سر کلکل با شوروی آن را تا سال 2010 کش دهد!
روسیه فعلی هم که اصلن عددی نیست و خودتان هم این را پیشتر گفته اید :

مزدك بامداد نوشته: روسی هم سخت است ( بویژه گویش درست آن) و هم امروزه بدرد نمیخورد
چون روس در جهان در واپس نشینی فرهنگی و دانشیک و سیاسی
میباشد و تا ۶۰ سال دیگر این زبان مهندی و گسترش نخواهد یافت.

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Philo - 12-17-2013

undead_knight نوشته: من نمیدونم مزدک گرامی چرا اینقدر روی این پافشاری میکنند که "دولت کارگری" لزوما به سود کارگران کار میکنه؟!
نام گذاری هیچ ارتباطی با ماهیت واقعی یک چیز نداره،این از دید من بدیهیه.
مسئله بعدی هم که بارها تکرار شده این هست که هرجا جامعه به افرادی به هر دلیلی قدرت یا ثروت بیشتری بده طبقات اجتماعی بوجود میاد،کارگزاران دولتی در همه دولت ها به خاطر قدرتی که نهاد دولت بهشون میده با سایرین تفاوت دارند و امتیازات خاصی دارند،در دولت های دموکراتیک کاپیتالیستی هم با وجود ضعیف بودن نسبی دولت(به خاطر متمرکز نبودن قوا و اینکه بخشی از قدرت هم در دست سرمایه داران غیر دولتیه) و وجود آزادی بیان زیاد و رسانه هایی که حداقل گه گاه بر دولت نظارت دارند و مردمی که به دولت رای میدند و روی اون داوری دارند و اینکه سعی میشه قدرت حداقل به شکل ظاهری جا به جا بشه...باز هم سواستفاده های سیاسی، امنیتی، اقتصادی زیادی رخ میده که نتیجه قدرتی هست که دولت به این افراد داده.

بنابراین نمیشه انتظار داشت یک حکومت به اصطلاح کارگری بسیار قوی(به خاطر تجمع نهادها و یکدست شدن نسبی حاکمیت) به سود کارگرها عمل بکنه،کارگزاران دولت که یک سری روبات یا فرشته نیستند!انسان هایی هستند که قدرت زیاد این دولت قطعا زمینه سواستفاده زیادی براشون به همراه میاره.
به نظر من یک دولت سوسیالیستی (دولتی که ابزار تولید را به نمایندگی از مردم در اختیار دارد) لزوما قدرمندتر از شهروندانش نیست. چون: همه درآمد دولت سوسیالیستی از کار کارگران است، پس اگر کارگران تصمیم بگیرند که کار نکنند، و به خصوص اگر چنین حقی (حق کار نکردن) در قانون اساسی فرضی آن کشور سوسیالیستی برای کارگران پیش بینی شده باشد، دولت خطاکار مجبور به انجام چند فقره نرمش قهرمانانه خواهد شد.
این بسیار شبیه وابستگی دولت های سرمایه داریِ دموکراتیک به شهروندانش به خاطر مالیاتی است که از آن ها می گیرد.

در این صورت مثال زدن از دولت های توتالیتر کمونیستی کنونی و سابق دردی را دوا نمی کند، هیچ کدام آن دولت ها دموکراتیک نیستند/نبودند و سیستم های امنیتی پیچیده و مخوف در آن ها اجازه شورش به کارگران نمی داد، و حق مذکور هم برای آن ها به رسمیت شناخته نشده بود. با این وجود نمی توان انکار کرد که اگر روزی کارگران این چنین دولت هایی (حتی کره شمالی) تصمیم بگیرند کار نکنند دولت را مجبور به دادن امتیاز خواهند کرد.

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Philo - 12-17-2013

undead_knight نوشته: من باور دارم که در سیستم های دیکتاتوری و بسته، در جاهایی که میل به پیشرفت باشه(به هر دلیلی،حتی استفاده تبلیغاتی محض) پیشرفت بسیار سریع تر از کشورهای آزاد و دموکراتیک میتونه رخ بده.
چون تصمیم گیری ها سریع،بدون نیاز به به فیلترهای مختلف و به صورت متمرکز گرفته میشه که این وِیژگی در دولت های دموکراتیک نیست،چون دولت دموکراتیک عمدا تا حدی ناکارامده.
دلیل اینکه در کشورهای سرمایه داری پیشرفت تکنولوژیک کند تر از کشورهای سوسیالیستی رخ میدهد این است که در کشورهای سرمایه داری تولید برای سود انجام می شود و نه لزوما برای پیشرفت.
در یک سیستم دموکراتیک هم، اگر سوسیالیستی باشد، امکان پیشرفت تکنولوژیک سریع وجود دارد. چون در این صورت تولید "در خدمت و راستای نیاز جامعه" خواهد بود نه در خدمت سود یک اقلیت سرمایه دار.
در چنین کشوری به جای اینکه به قول مزدک یک اتومبیل طلایی بسازند، این پول ها را صرف بودجه ها آموزشی و پژوهشی و رفاهی و ... می کنند.

sonixax نوشته: شاتلها تا سال 2010 بودند و از سال 91 به بعد شوروی وجود نداشته که آمریکا بخواهد سر کلکل با شوروی آن را تا سال 2010 کش دهد
NASA's Space Shuttle Program, officially called the Space Transportation System (STS), was the United States government's manned launch vehicle program from 1981 to 2011, with the program officially beginning in 1972.
درست نمیخوانید. شتابزده پاسخ میدهید.
من هم نگفتم 100% برای کل کل با شوروی بوده.
گفتم این پروژه فرنودین نبوده ولی به انگیزه های
نمایشی/سیاسی و برای اینکه یک رشته کمپانی نان بخورند
انجام شد. به زبان دیگر، در سرمایه داری. پروژه های فندی
دانشیک هم اگر باشد یا برای سود و جیب سرمایه داران است
و یا برای کارهای نمایشی/سیاسی که انهم باز به جیب
سرمایه داران پیوند دارد و نه برای پیشرفت هومنی و بهزیستی و ...

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - homayoun - 12-17-2013

مزدك بامداد نوشته: گرفتاری مردم ایران در زمان مصدق هم فروبند[١] نفتی انگلیس و کودتای آمریکایی نبوده،
کودنی مردم ایران بوده...

خیلی هم نادرست نیست.
هم از نامردی انگلیس هم از نامردی شاهان ایران و هم مردم.
اینکه امروزه هم مردم ایران در بدبختی میزیند از نادانی خودشان هم هست.
اگر مردم رو به دانش و اندیشه بیاورند به نگر شما کشور پیشرفت نمیکند؟

پارسیگر