دفترچه
گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85)

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 11-15-2013

همایون جان ما که نفهمیدیم چه گفتید !!!

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 11-15-2013

kourosh_bikhoda نوشته: تئوری مارکس از نظر طرفدارانش یک تئوری علمی ست و با روش های علمی تولید شده. یپش بینی های یک تئوری علمی هم همچنان همون ویژگی رو که قبلن گفتم دارند.
پیش بینی هایش درست هستند، مگر تازه دچار بحران نشدی و پولهای مردم را بالا نکشدیدند برای رهانیدن بانکداران؟
E105

برای پیش بینی دانشیک به دو گروه از آگاهی ها نیاز است:
١- قانون فرمانروا بر پدیده
٢- پراسنج های کارگر در آن پدیده

نمونه:
برای اینکه بدانید که یک پرتابه چه راهی را میپیماید و در کجا فرود میاید
نیاز به دو چیز دارید:
١- فرمول جنبش پرتابه
٢- گرای پرتاب و تندای آغازین و تندا و راستای باد و پایداری هوا و ریخت پرتابه و ...
از آنجا که گروه دوم ( پراسنج ها) فراوان و گاه بیشمار هستند، با اینکه قانون درست است،
پیش بینی و شمارگری میتواند دارای ایرنگ از درسد کم تا درسد بالا باشد. ولی به چم نادرستی
قانون نیست، چرا که قانون در سامه های ایده ال خودنمایی کرده و از آن بدست میاید.
مارکس هم قانون های فرمانروا بر ساز و کار سرمایه داری و پیامد های آنرا یافته است و
اینکه آیا در کدام کشور و کی واژگشت میشود، بگونه ی درشت و ناباریک پیش بینی شده است،
درست مانند پیش بینی هوا که قانون کلان آن، مانند بالا رفتن هوای گرم و پایین آمدن هوای سرد
و .. همگی شناخته شده اند و بگونه ی کلان میدانیم که زمستان سرد و تابستان گرم است، ولی اینکه
بتوان به باریکی گفت که در روز سوم سپتامبر سال ٢١١٢ هوا در بهمان روستای نپال چه دمایی
خواهد داشت، ازآنجا که بسته به میلیارد ها پراسنج ریز و درشت است، نشدنی است . ولی این
برابر با نادرستی شناخت ما از قانون های پدیده آب و هوا نیست!
اینهم آموزه رایگان برای شما در باره پیشبینی و پیشگویی و قانون و ...

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - homayoun - 11-16-2013

sonixax نوشته: همایون جان ما که نفهمیدیم چه گفتید !!!

خب خودم هم خوب درنیافتم..
تنها چکیده سخنانش این بود که هواخواهان کمنیسم در روسیه پیر مردا هستند
و خودش کمنیسم را نمیدوسید چون میاندیشید آزادی را از مردم میگیرد.
ولی با پوزیسیون کنونی روسیه هم خیلی نمیپسندید.
ولی به این بیاندیشید که بیشتر کسانی که زمان کمنیسم بوده اند اکنون دوباره آنرا میخواهند!

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 11-16-2013

homayoun نوشته: ولی به این بیاندیشید که بیشتر کسانی که زمان کمنیسم بوده اند اکنون دوباره آنرا میخواهند!
درست است، چون آنها هردو را دیده اند، میتوانند با هم بسنجند.
جوانان زمانی گمان میکردند اگر کمونیسم برود، به بنز و کاخ و
راک اند رول و موز دست خواهند یافت ولی دیدند که تنها "خر داغ میکنند"

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Mehrbod - 11-16-2013

homayoun نوشته: خب خودم هم خوب درنیافتم..
تنها چکیده سخنانش این بود که هواخواهان کمنیسم در روسیه پیر مردا هستند
و خودش کمنیسم را نمیدوسید چون میاندیشید آزادی را از مردم میگیرد.
ولی با پوزیسیون کنونی روسیه هم خیلی نمیپسندید.
ولی به این بیاندیشید که بیشتر کسانی که زمان کمنیسم بوده اند اکنون دوباره آنرا میخواهند!

پارسیگر

من هم دوستی از کوبا داشتم و دیرتر با چند تن دیگر از کوبا هم آشنا و جویان شده بودم, همگی میگفتند
که هوداد زندگی در کوبا خوب و پذیرفتنی است, جوریکه کسی گرسنه و ندار نیست و پیشرفت آهسته
و پیوسته‌ای در تراز آسودگی و بهزیستی سُهیده میشود, ولی نمیشود هم مانند آمریکا "پولدار" شد.

دانسته‌هایِ من از کوبا از اینها فراتر نمیرود و اگر بخواهم زمختانه همانندم, میشود مانند دو جور خانواده که یکی درستکارانه "میکوشد"
براه‌های دادوند پول و روزی اش را دربیاورد, دیگری با هر راه و ابزاری که میتوانست, از دزدی و چپاول و بهره‌کشیِ این و آن سکه روی سکه
میانبارد; در چنین جایی خانواده‌یِ دوم یک الگوی نادرست آسیبرسان هم خواهد بود و هر کس میخواهد مانند آنها راه چندساله را یکشبه برود و دیگر نمیبینند که این روش
زندگی چه آسیبهایی هم دربر دارد و دربرابر آن اندک‌شمار کسانیکه "پولدار" میشوند, چه بیشمار کسانیکه همه‌یِ دار و نداراشان را هم از دست میدهند و سرانجام کار زیر پُل از سرما جان میدهند.

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Reactor - 11-16-2013

Mehrbod نوشته: من هم دوستی از کوبا داشتم و دیرتر با چند تن دیگر از کوبا هم آشنا و جویان شده بودم, همگی میگفتند
که هوداد[١] زندگی در کوبا خوب و پذیرفتنی است, جوریکه کسی گرسنه و ندار نیست و پیشرفت آهسته
و پیوسته‌ای در تراز[٢] آسودگی و بهزیستی[٣] سُهیده[٤] میشود

من هم افرادی در ایران دیده ام که میگوید اینجا همه پولدارند و فیلم بازی میکنند و ما فقیر و گرسنه نداریم و همه چیز خوب است و ایران مثل بنز دارد پیشرفت میکند.
گوسفند و خایه مال همه جا پیدا میشود
در این شرایط باید به مدعی شک کرد!
عقل هم چیز خوبی است.
کشوری که با قایق و یاک و کشتی, دسته دسته جنده و مهاجر و فراری از کشور به آمریکا صادر میکند گرسنه نیست؟

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Reactor - 11-16-2013

مزدك بامداد نوشته: پیش بینی هایش درست هستند، مگر تازه دچار بحران نشدی و پولهای مردم را بالا نکشدیدند برای رهانیدن بانکداران؟

بحران مالی بوجود آمده در آمریکا و بعد جهان دلیل بر بد عیب سیستم سرمایه داری نیست.
اشتباه نیکسون بود که برای رها شدن از فشار هزینه ی جنگ ویتنام, استاندارد واحد پولی آمریکا یعنی دلار را از طلا به اقتصاد تغییر داد.
نیکسون با این کارش توانست مرهم موقتی را برای دولت جمهوری خواهش فراهم کند و از زیر بار فشار شانه خالی کند.
سیستم سرمایه داری آمریکا تا قبل از این به مردم آمریکا همه چیز را میداد و به مردم سایر کشورها پدرانه تا حد وسعش کمک میکرد.
اما این اشتباه نیکسون یعنی چاپ پول بدون پشتوانه باعث بالا رفتن تورم در حد صفر ایالات متحده و سپس جهان و حتی ایران شد.

برای جبران این اشتباه, اشتباه های دیگری رخ داد که مهم ترینش چاپ پول بیشتر بود.
چاپ اسکناس در نهایت باعث شد که آمریکا از یک کشور وام دهنده به یک کشور وام گیرنده تبدیل شود.
این کار باعث مقروض شدن دولت آمریکا شد.

یک عده از سناتورهای جمهوری خواه مبلغ چند میلیارد دلار از مالیات مردم را به شرکت های داروسازی کمک کردند که بلافاصله با رسانه ای شدن این خبر جلوی این کار گرفته شد و سناتورها که از سهامداران عمده ی شرکت ها بودند رسوا شدند.

بقیه ی وام ها از طریق چاپ اسکناس دلار بوسیله ی بانک مرکزی آمریکا به سازمان بورس و اوراق بهادار نیویورک تزریق میشود.

این کار نیکسون یک حرکت اشتباه شخصی-حزبی بوده و از سیستم سرمایه داری جداست و اسمش دلالیست نه سرمایه داری!!
هم اکنون در آمریکا بسیاری از مردم خواستار بازگشت استاندارد دلار به طلا هستند.

=========================================
این را من قبلا هم برای شما توضیح داده بودم
دوباره شما همین سوال را بعنوان دست آورد اکتشافی جدیدتان در صفحه ی بعد مطرح کنید

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 11-17-2013

homayoun نوشته: ولی به این بیاندیشید که بیشتر کسانی که زمان کمنیسم بوده اند اکنون دوباره آنرا میخواهند!
انقلابیون ایران هم هنوز انقلاب یا خمینی را میخواهند ! و میبینیم که فردی مثل موسوی به راحتی با شعارهایی مانند دوران طلایی خمینی خامشان میکند یا هنوز معتقدند انقلاب کردن کار درستی بود و باید انقلاب میشد و شاه اصلاح پذیر نبود و از این مدل حرفها ! در صورتی که نیمی از انرژی که گذاشته اند جمهوری اسلامی را اصلاح کنند میگذاشتند حکومت پادشاهی را اصلاح کنند و یک نظام مردمسالار مانند این همه کشور پادشاهی دموکرات از تویش در بیاورند احتمالن نتیجه بهتری میگیرفتند .
برای این افراد سخته که قبول کنند که راهی که رفته اند و به خاطرش کشته داده اند و کشته اند و ... راه کج است و به محض قبول کردن چنین چیزی تمام دنیایی که در ذهن خود ساخته اند فرو میریزد و اکثر افراد توان تحملش را ندارند . ولی در مورد جوانان یا افرادی که نقشی در اون نداشته اند داستان به کل وارونه هستش .

فارق از بحث کمونیسم و ... این امروز کره شمالیست :

اعدام 80 نفر در کره شمالی - روزنامه همشهری | خبر فارسی

به خاطر اینکه فیلم داشته اند گرفتند 80 نفر را اعدام کرده اند! حالا فردا روزی اگر حکومت کره شمالی ساقط شود و 20 سال بعدش یک عده باشند که خواهان بازگشت به دوران فعلی کره شمالی باشند این معنی رو میده که حکومت کره شمالی حکومت خوب و درستی بوده ؟

و سوای درست بودن یا نبودنش ! اگر اکثریت جامعه خواستار کمونیسم باشد کسی حق ندارد جلویشان را بگیرد . اگر هم نباشند کسی حق ندارد کمونیسم را به آنها زور چپان کند .
تنها و تنها باید حق آزادی بیان در هر جامعه ای چه سرمایه داری چه کمونیستی وجود داشته باشد تا شانس ابراز نظرات مختلف وجود داشته باشد. ما بیاییم در جامعه سرمایه داری بگوییم هیچ بنی بشری حق ندارد از کمونیسم حتا حرف بزند ! کار غیر اخلاقی کرده ایم . بگوییم در جامعه کمونیستی هم کسی حق ندارد از سرمایه داری حرف بزند هم کار غیر اخلاقی کرده ایم. هر دو صورتش زورچپان کردن است و مردود ، نتیجه اش هم حتمن گند و گُه میشود .

من هم وسیله ای بهتر از رای گیری و نظرسنجی برای دریافت مستقیم نظر جامعه سراغ ندارم ! شما اگر دارید خوشحال میشوم بشنوم .

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 11-17-2013

Reactor نوشته: بحران مالی بوجود آمده در آمریکا و بعد جهان دلیل بر بد عیب سیستم سرمایه داری نیست.
آها، پس برای همین است که هر از چند سالکی یکبار دچار بحران میشوید!
خود کارشناسان سرمایه میگویند که چنین هست، شما گویا کاسه ی داغتر ازآشید!

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 11-17-2013

sonixax نوشته: انقلابیون ایران هم هنوز انقلاب یا خمینی را میخواهند
هر جانوری که تخم میکند، گنجشک نیست!

[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE][SIZE=3][/SIZE]