دفترچه
یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D8%B3%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AC%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%AF%D9%84-5-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - sonixax - 03-10-2014

Russell نوشته: نخست اینکه کدام دادگاه؟ کدام جرم؟ داریم درباره‌یِ سرباز وظیفه صحبت می‌کنیم، دلیل اینکه هیچ دادگاهی برای محاکمه‌یِ تمام سربازان وظیفه برپا نشده این نیست که ناممکن است، بلکه این است که اینها اصلا «متهم» نبوده و نیستند.
شما می‌خواهید به حساب اینکه «برخی» از سربازان (آنهم معلوم نیست تا چه اندازه آزادنه) عملی را مرتکب شده‌اند، «کل» سربازان را مجرم بحساب آورید(تعمیم نابجا). برای نیاز به محاکمه‌(و نه اثبات مجرم بودن آنها)یِ برخی بسیجی‌های آماده‌یِ سرکوب و اعضای اطلاعات و ... دلیل هست و آنهم اینکه این افراد مشخصا با اختیار و به دلیل توانایی در جنایت به عضویت در آن نهادها در آمده‌اند. ولی دوستان می‌خواهند هر جوان ایرانی را که به سن 18 سال رسیده را گناهکار بحساب آورند که حقیقتا حیرت‌انگیز است!
حالب است نظر دوستان را درباره‌یِ رفتار انقلابیون 57 با ارتشیان زمان شاه را هم اینجا جویا شویم؟

چیزی که کسرا میگه خیلی روشنه!
بحث تمام سربازهای وظیفه نیست اینجا که! بحث اون سربازی هستش که رفته ملت رو کتک زده یا کشته! زورکی هم که برده شده باشند اون سربازان (همونهایی که ملت رو کتک زدند یا کشتند) گناهکارند و این که به زور بردنمون یا دستور داشتیم و اینها از گناهشون کم نمیکنه.
کما اینکه خیلی از همینها (اونهایی که زدند و کشتند) باید به خاطر کشتار کهریزک ، کتک زدن مردم در مراسم مختلف از چهارشنبه سوری بگیر تا جنبش سبز و ... پاسخگو باشند! امکان محاکمه همه نیست ؟ قبول. دست کم امکان محاکمه اونهایی که اسم و رسم و عکس و پرونده شون در دسترسه که هست.
طرف رفته توی خوابگاه! دانشجوی بیچاره رو از توی جاش کشیده بیرون! تا میخورده کتک زده و بعضی هاشون رو هم کشته (این یکی رو به چشم دیدم که دوستم رو از پشت بام پرت کردند پایین گفتند قربونی حضرت زهرا) بعدش که ازش شکایت شد نه دادگاهی نه چیزی!
یا اون یکی که گفتند فقط یه ریش تراش دزدیده تازه آقا این وسط مظلوم هم شده بود!!!
معلومه چنین سربازی باید محاکمه بشه و باز معلومه که این دست آدمها ربطی به کل جمعیت سرباز کشور ندارند.

با همه اینها هر سرباز چه وظیفه چه کادر نیروی نظامی جمهوری اسلامی محسوب میشه و فکر نمیکنم در این باره اختلافی با هم (من و شما راسل جان) داشته باشیم.
همون طوری که گفتم اگر پس فردا با یک کشوری مثل اسرائیل ، آمریکا و ... جنگی در بگیره هیچ کدوم از اونها به اینکه این سربازان زورکی به سربازی برده شدند کوچکترین توجهی نمیکنه جندالله که جای خود دارد که میاد وسط مردم بدبخت بمب میترکونه.

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - undead_knight - 03-10-2014

sonixax نوشته: بخش بولد شده خیلی روشن توضیح میده که در جنگی یکی از طرفین عوضیه! طرف دیگه هم خواه نا خواه عوضی میشه! در این مورد که هر دو طرف عوضی هستند.

اگر شما کشتن اسیر رو غیر اخلاقی میدونی! قبل از جندالله باید بری یقه جمهوری اسلامی رو بگیری که حجم کشتار اسراش از صد هزار تا جندالله روی هم بیشتره!
عزیز من جنایت جنگی یک عنوان "حقوقی" هست،به حق اسپاگتی امیدوارم تفاوت بین عنوان حقوقی و اخلاقی رو متوجه باشی،بنابراین کشتن اسیر جنایت جنگیه،چه طرف مقابل این کار و بکنه،چه نکنه.چ

میلاد جان چندبار باید بگم این کار یه سفسطه هست تا دوستان انجامش ندند؟!اینکه جمهوری اسلامی کار بدی رو انجام داده باشه مجوزی برای کار بد طرف مقابل نمیشه،حالا شاید بشه کشتن اشخاص در صحنه نبرد رو توجیه کرد،ولی کشتن اسیر؟هر کسی انجامش بده غیر اخلاقی و جنایت کارانست.

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - Anarchy - 03-10-2014

دوستان بحث الان دقیقا سر چی هست ؟ بحث فسلفه اخلاق و گروگان گرفتن و کشتن نیروی طرف مقابل هست ؟ مگه اخلاق یه اصل ثابت داره که بخوایم بر اساس اون بگیم کار کی درست هست و کار کی غلط ؟

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - undead_knight - 03-10-2014

Anarchy نوشته: دوستان بحث الان دقیقا سر چی هست ؟ بحث فسلفه اخلاق و گروگان گرفتن و کشتن نیروی طرف مقابل هست ؟ مگه اخلاق یه اصل ثابت داره که بخوایم بر اساس اون بگیم کار کی درست هست و کار کی غلط ؟
اصول ثابت نداره؟
مثلا سرکوب مردم همیشه نادرست نیست؟
کشتار غیر نظامیان چطور؟
شکنجه کودکان؟

در هر حال ما که انگار سر مسائل اخلاقی به جایی نرسیدیم ولی اینکه قوانین بین المللی رو هم یک طرفه تفسیر میکنند جای تعجب داره:))

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - Theodor Herzl - 03-10-2014

undead_knight نوشته: اصول ثابت نداره؟
البته که نداره ، objective moral values وجود نداره ، اخلاقیات رو انسان‌ها میسازند!

undead_knight نوشته: مثلا سرکوب مردم همیشه نادرست نیست؟
زمان شاه اگر شما می‌دونستی که همچین گندی به اسم جمهوری اسلامی بالا میاد ، آیا مخالفت میکردی انقلابیون سرکوب بشوند؟ یا مثلا در آمریکا اکثریت مرد مجنوب طرفدار برده داری بودند ولی‌ لینکلن به اونها اعلام جنگ کرد!

Theodor Herzl نوشته: البته که نداره ، objective moral values وجود نداره ، اخلاقیات رو انسان‌ها میسازند!

زمان شاه اگر شما می‌دونستی که همچین گندی به اسم جمهوری اسلامی بالا میاد ، آیا مخالفت میکردی انقلابیون سرکوب بشوند؟ یا مثلا در آمریکا اکثریت مرد مجنوب طرفدار برده داری بودند ولی‌ لینکلن به اونها اعلام جنگ کرد!
subjective هم باشه میتونه "ثابت" باشه،این دو ربطی به ثابت یا متغییر بودن چیزی ندارند.برای نمونه لذت چیزی ذهنی هست و کاملا ثابته،یعنی هر انسانی میتونه بگه لذت چیه و سرش نه اختلافی وجود داره و نه در ماهیتش تغییری حاصل میشه.
Moral realism - WiKi
Moral relativism - WiKi
این دو تا رو مطالعه کن،چیزی که تو میگی نوعی نسبی گرایی اخلاقی هست و ما واقع گرایی اخلاقی هم داریم که خلاف ادعای تو رو بیان میکنه.

بله کسرا جان مخالفت میکردم!حتی اگر فرصت هایی که در انقلاب سوخت هم موجود نبودند در هر حال من با سرکوب مخالفم و با سرکوب اکثریت مخالف تر!
مسئله آمریکا هم فقط برده داری نبود، اختلافات سیاسی و اقتصادی توش نقش مهمی داشت.

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - Dariush - 03-10-2014

sonixax نوشته: سربازی اجباری ؟ شوخی میکنید داریوش جان ؟
تنها چیزی که به سرباز فراری در ایران داده نمیشود حق خروج از کشور و کار در ادارات دولتیست! چند% از ایرانیان بعد از سربازی بساط رو جمع میکنند میرند خارج یا میرند در ادارات دولتی مشغول کار میشوند ؟
E107
میلاد جان شما مطمئنی بعد از انقلاب از ایران خارج شده‌ای؟! آقا دانسته‌هایت خیلی گرد و خاک رویش نشسته‌اند ها! در ایران اگر دوستی فامیلی چیزی داری، کمی پرس و جو بکن! شما اگر سرباز فراری باشی، حقِ تحصیل نداری، حق استخدام شدن نداری (خصوصی و دولتی ندارد، دولتی که درخواست بدهید دستگیر می‌شوید، در مشاغل خصوصی هم اصلا شما را بیمه نمی‌کنند و باید خیلی خوش‌شانس باشیدتا با برادرانِ افاغنه همکار شوی)، گواهی‌نامه نمی‌توانید بگیرید (حق رانندگی ندارید)، از کشور نمی‌توانید خارج بشوید، سفرِ بین استانی با اتوبوس و قطار و هواپیما نمی‌توانید داشته باشید (در اولین ایست بازرسی دستگیر می‌شوید)، در کوچه و خیابان کافی‌ست یک نخاله با شما لج کند و به پاسگاه گزارش دهد که یک سرباز فراری در محله‌شان است تا پدرتان را بیاورند جلوی چشمان‌تان و هزار و یک جور مکافات و بدبختی دیگر، و در کل شما یک مجرمِ فراری هستی میلاد جان؛ مجرم فراری می‌دانی چیست؟یعنی شما یک دشواری حقوقی داری! بله در سالهای 70 تا 80 زیاد سخت نمی‌گرفتند به این خاطر که سرباز به اندازه‌ی کافی که داشتند که هیچ، خیلی بیشتر هم داشتند، طوری که برایشان خرج اضافه بود. اما در این پنج سال اخیر که متولدینِ سالهای 70 مشمول شده‌اند، ازا آنجا که در سالهای 70 آمارِ زادآوری به شدت افت کرد، اکنون ج.ا به شدت کمبود سرباز دارد و می‌بینیم که سربازی را از 18 ماه ابتدا به 21 ماه و سپس یه 24 ماه در این یکی دو سال افزایش داده و مطمئنا تا دو سال دیگر به 28 ماه هم افزایش خواهد یافت. به مشمولان هم در این چند سال بسیار سخت می‌گیرند و شما به آسانی نمی‌توانید از دست‌شان فرار کنید!

sonixax نوشته: همچنین راه های خروج از کشور در صورت سربازی نرفتند که فت و فراوان است!
نخیر، هیچ اینطور نیست. برای اولین تلاش برای پناهندگی (تقریبا ارزان‌ترین روش فرار از ایران) شما حداقل به 20 میلیون تومان پول نیاز دارید. قاطعانه می‌گویم که همین به سادگی یعنی 50 درصد از جوانهای ایرانی از هیچ طریقی امکانِ تهیه‌ی چنین پولی را ندارند. کجای کاری میلاد جان؟ دوستِ من که از رتبه‌های تک رقمی کنکور ارشد بود و فارق‌التحصیل شریف، با آنکه دانشگاهِ کالیفرنیا به اپلایِ او پاسخ مثبت داده بود و سالی چند ده هزار دلار هم بورسیه‌اش کرده بود به خاطر لنگ بودن برای نزدیک 25 میلیون پول نتوانست از ایران خارج شود و در همین خراب‌شده مدفون شد! شما انگار راحت از کشور خارج شدی، گمان کرده‌ای برای همه به همان راحتی‌ست! اخبار پناهجویان را اخیرا دنبال کرده‌ای این چند وقتِ اخیر؟ می‌دانی در ترکیه چه خبر است؟ در مالزی و آبهای استرالیا و گینه خبر داری چه می‌گذرد؟

sonixax نوشته: راه های معافیت پزشکی هم کم نیستند.
:e108:
یک مورد: یکی از فامیل‌های من زیر نظر دکتر متخصص، کوشید به طریقی معافیتِ پزشکی بگیرد، راهکار پزشکِ مربوطه(که گویا نزدیک به 20 میلیون تومان هم پول گرفته بود) این بود که درونِ گوشِ آن فلک‌زده چسب ِ مایع بریزند که در عکس‌برداری قابل تشخیص نیست اما او را کر نشان می‌دهد. اگر چه جراحی شد و چسب‌ها از گوش‌اش خارج شد، اما برای آن معافی هزینه‌‌ی از دست دادنِ 70 درصد از شنوایی‌اش را پرداخت کرد.
موردِ دیگر: از همسایه‌های من بود که پدرش خود از مقاماتِ نظامی و گردن کلفتِ شهر بود، و خودش به شدت لاغر بود، چیزی در حدود 45 کیلو با حدودا 178 سانتیمتر قد! پدر و پسر خودشان را جر دادند، الان 10 ماه خدمت است.
موارد زیاد هستند، خواستی بگو برایت بیاورم تا ببینی که چقدر فاصله هست بین مشاهداتِ خودت و آنچه امروز برقرار است. بله روزگاری به سادگی معافیت پزشکی می‌دادند، چنانکه دوستِ من تنها به خاطر عرق کردنِ کف دست‌اش به سادگی معافیت گرفت، الان اما اصلا خبری از این حرفها نیست و شما اگر وضع فیزیک‌تان خیلی خراب نباشد (مثلا یک پا نداشته باشید و یا زیر 50 درصد بینایی داشته باشید) حتما به سربازی خواهید رفت و مواردی چون چاقی و لاغری و تعریقِ کفِ دست و ... را نهایتا معاف از رزم خواهند کردند.

sonixax نوشته: داریوش جان دنیای واقعی این است که جندالله دشمن جمهوری اسلامیست و جمهوری اسلامی دشمن جندالله! و یک سرباز وظیفه با هر تفسیری نیروی نظامی جمهوری اسلامی!
به جای جندالله پس فردا آمریکا حمله کنه و بزنه همین سربازهای وظیفه رو بکشه هم لابد باز کار غیر اخلاقی کرده!
ببینم اگر همین سربازان وظیفه که زورکی به سربازی برده شده اند یک نیروی جندالله دستشان بیوفتد ولش میکنند بره رد کارش که یک وقتی کار غیر اخلاقی نکرده باشند ؟ جندالله که جای خود دارد ما رفتار همین سربازان وظیفه را با شهروندانی که دوستان و آشنایان خودشان هم میتوانند باشند دیده ایم فقط و فقط به خاطر اینکه اضافه خدمت نخورند!
من کسانی رو میشناسم که از دوران جنگ سرباز فراری بودند و دست آخر خود جمهوری اسلامی روش کم شد بهشون معافیت داد.
این حرفها که آی سربازی زوریه و فلان همش بهانه است! وگرنه شما فقط یه دونه فیلم ، سند یا ... به من نشون بده که کسی برای سربازی رفتن اقدام نکرده (نه اینکه رفته بعد فرار کرده) رو جمهوری اسلامی توی خیابون بگیره به زور ببره سربازی!
میلاد جان از ژانر شگفتی دارید وارد ژانر وحشت می‌شویدا!E415 گویا زبانِ مشترک اینجا به کلی از بین رفته.
آقا به اسپاگتی اعظم من و چندتا دیگر از دوستانِ اینجا هم دشمنانِ ج.ا هستیم، به نظر شما هیچ اشکالی ندارد که فردا اسلحه برداریم برویم سربازِ مفلوکِ سرِ چهارراه را به اسارت گرفته و تیرباران کنیم؟
آنچه شما می‌گویید در موردِ هدفِ مشروع بودن، وقتی برقرار است که دو طرف تایع قوانین بین‌المللی و شرایطِ جنگی باشند، وگرنه هر چند نفر که اسلحه برداشتند و افتادند به جانِ سربازهای بدبخت که کارشان توجیه شده نیست. سخنانِ هراس‌انگیزِ شما آدم را به موضع اسامه بن لادن می‌رساند که می‌گفت کارمندانِ دولتِ آمریکا هم به نوعی سربازانِ آمریکایی هستند که به طور نامستقیم به آن دولت خدمت کرده و در جهتِ قدرتِ او تلاش می‌کنند و از این جهت اهدافِ مشروع هستند! کجای این استدلال از نظرِ شما اشتباه است؟

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - sonixax - 03-11-2014

undead_knight نوشته: عزیز من جنایت جنگی یک عنوان "حقوقی" هست،به حق اسپاگتی امیدوارم تفاوت بین عنوان حقوقی و اخلاقی رو متوجه باشی،بنابراین کشتن اسیر جنایت جنگیه،چه طرف مقابل این کار و بکنه،چه نکنه.چ

میلاد جان چندبار باید بگم این کار یه سفسطه هست تا دوستان انجامش ندند؟!اینکه جمهوری اسلامی کار بدی رو انجام داده باشه مجوزی برای کار بد طرف مقابل نمیشه،حالا شاید بشه کشتن اشخاص در صحنه نبرد رو توجیه کرد،ولی کشتن اسیر؟هر کسی انجامش بده غیر اخلاقی و جنایت کارانست.

من هم گفتم در جنگ حلوا خیرات نمیکنند! همینکه جمهوری اسلامی و همین سربازها هر کدوم از اعضای جندالله رو تا ببینند میکشند ازشون اهداف مشروع نظامی میسازه.
این مساله سوای عضویت در نیروی نظامی جمهوری نظامی هستش. به همین سادگی.

Dariush نوشته: میلاد جان شما مطمئنی بعد از انقلاب از ایران خارج شده‌ای؟! آقا دانسته‌هایت خیلی گرد و خاک رویش نشسته‌اند ها! در ایران اگر دوستی فامیلی چیزی داری، کمی پرس و جو بکن! شما اگر سرباز فراری باشی، حقِ تحصیل نداری، حق استخدام شدن نداری (خصوصی و دولتی ندارد، دولتی که درخواست بدهید دستگیر می‌شوید، در مشاغل خصوصی هم اصلا شما را بیمه نمی‌کنند و باید خیلی خوش‌شانس باشیدتا با برادرانِ افاغنه همکار شوی)، گواهی‌نامه نمی‌توانید بگیرید (حق رانندگی ندارید)، از کشور نمی‌توانید خارج بشوید، سفرِ بین استانی با اتوبوس و قطار و هواپیما نمی‌توانید داشته باشید (در اولین ایست بازرسی دستگیر می‌شوید)، در کوچه و خیابان کافی‌ست یک نخاله با شما لج کند و به پاسگاه گزارش دهد که یک سرباز فراری در محله‌شان است تا پدرتان را بیاورند جلوی چشمان‌تان و هزار و یک جور مکافات و بدبختی دیگر، و در کل شما یک مجرمِ فراری هستی میلاد جان؛ مجرم فراری می‌دانی چیست؟یعنی شما یک دشواری حقوقی داری! بله در سالهای 70 تا 80 زیاد سخت نمی‌گرفتند به این خاطر که سرباز به اندازه‌ی کافی که داشتند که هیچ، خیلی بیشتر هم داشتند، طوری که برایشان خرج اضافه بود. اما در این پنج سال اخیر که متولدینِ سالهای 70 مشمول شده‌اند، ازا آنجا که در سالهای 70 آمارِ زادآوری به شدت افت کرد، اکنون ج.ا به شدت کمبود سرباز دارد و می‌بینیم که سربازی را از 18 ماه ابتدا به 21 ماه و سپس یه 24 ماه در این یکی دو سال افزایش داده و مطمئنا تا دو سال دیگر به 28 ماه هم افزایش خواهد یافت. به مشمولان هم در این چند سال بسیار سخت می‌گیرند و شما به آسانی نمی‌توانید از دست‌شان فرار کنید!

کی این حرفها رو زده آقا ؟
چند تا کسی که سربازی نرفته رو من برات بیارم که داره درس میخونه ؟ شما برو دانشگاه ببین چند تاشون سربازی رفتند! گویا شما از معافیت تحصیلی چیزی نشنیدید!
گواهینامه رو کی گفته نمیشه گرفت داریوش جان ؟ شما فکر میکنی من 50 ساله اینجام ؟ خود من چه طوری در دوران احمدی نژاد!!!!! بدون سربازی گواهینامه گرفتم ؟ درس خوندم ؟ شرکت داشتم ؟ منزل شخصی داشتم ؟
این جرفها چیه آقا ؟!
تنها در صورتی که به سربازی بروید و بعد از آن فرار کنید یک مقداری اوضاع کشمشی میشود! تا زمانی که اقدام نکین آب از آب تکان نمیخورد و فقط گرفتاری شما محدود میشود به خروج از کشور و استخدام در مشاغل دولتی.
تازه در همین سالها (پارسال) داداش من که مشمول هم بود! از کشور خارج شد (قانونی) . کی این حرفها رو زده داریوش جان ؟

Dariush نوشته: یک مورد: یکی از فامیل‌های من زیر نظر دکتر متخصص، کوشید به طریقی معافیتِ پزشکی بگیرد، راهکار پزشکِ مربوطه(که گویا نزدیک به 20 میلیون تومان هم پول گرفته بود) این بود که درونِ گوشِ آن فلک‌زده چسب ِ مایع بریزند که در عکس‌برداری قابل تشخیص نیست اما او را کر نشان می‌دهد. اگر چه جراحی شد و چسب‌ها از گوش‌اش خارج شد، اما برای آن معافی هزینه‌‌ی از دست دادنِ 70 درصد از شنوایی‌اش را پرداخت کرد.

من در مورد کسانی که واقعن مشکل دارند حرف میزنم نه اونهایی که یک بلایی سر خودشون میارند.
حتا دوران ما قانون قد و وزن هم گذاشته بودند که گویا هنوز هم هست.

Dariush نوشته: موردِ دیگر: از همسایه‌های من بود که پدرش خود از مقاماتِ نظامی و گردن کلفتِ شهر بود، و خودش به شدت لاغر بود، چیزی در حدود 45 کیلو با حدودا 178 سانتیمتر قد! پدر و پسر خودشان را جر دادند، الان 10 ماه خدمت است.

دوست صمیمی من باباش هیچ کاره هستش! مادرش هیچ کاره هست! پدر بزرگش هم هیچ کاره هست! هیکلش از رستم گنده تره سلامتیش هم از من و شما بیشتره قد و وزن اقدام کرد معافی گرفت!

Dariush نوشته: موارد زیاد هستند، خواستی بگو برایت بیاورم تا ببینی که چقدر فاصله هست بین مشاهداتِ خودت و آنچه امروز برقرار است. بله روزگاری به سادگی معافیت پزشکی می‌دادند، چنانکه دوستِ من تنها به خاطر عرق کردنِ کف دست‌اش به سادگی معافیت گرفت، الان اما اصلا خبری از این حرفها نیست و شما اگر وضع فیزیک‌تان خیلی خراب نباشد (مثلا یک پا نداشته باشید و یا زیر 50 درصد بینایی داشته باشید) حتما به سربازی خواهید رفت و مواردی چون چاقی و لاغری و تعریقِ کفِ دست و ... را نهایتا معاف از رزم خواهند کردند.

اتفاقن یکی دیگر از دوستان من هم به تازگی به خاطر صافی کف پا معافیش رو گرفت! چیزی که من بیشتر از 20 ساله دارم میشنوم به خاطرش دیگه معافی نمیدند!!! خود من مورد دیگه به خاطر همین شایعه هایی که پخش و پلاست مدتها سرباز فراری بودم و میگفتم عمرن معاف نشم! سر صافی کف پا اقدام کردم معاف شدم فقط این وسط به خاطر اطلاعات غلط این و اون 500 هزار تومان جریمه دادم!!!!

کسی که میخواد معافی بگیره پا میشه میره اداره پست! یک آئین نامه معافیت پزشکی میخره و توی اون دقیق نوشته که چی معاف میشه، چی معاف از رزم . اگر توی اون آئین نامه در مورد مشکل خاصی نوشته شده باشه معافیت کامل حتمن و قطعن معافیت در صورت اثبات بیماری داده میشه .
عرق کردن کف دست هم از سالیان سال پیش معاف از رزم بوده و هنوز هم هست و فقط در صورتی که خیلی خیلی شدید باشه معافیت کامل میده.
آئین نامه جدید رو پیوست همین پست میکنم که پول خریدنش رو هم ندید. غیر از چیزی که اون تو نوشته هر چی شنیدید باور نکنید! چون من از این داستانها زیاد شنیدم و گوشم ازشون پره. پسر من توی بهداریه بهت معافی نمیدند و داداشم فرماندست میگه عمرن و .... به قول زنده یاد فاضلی خبرگزاری میگن خیلی اخبار پرت منتشر میکنه شما جدی نگیرید.
اگر بیماری خاصی داشته باشید (واقعن) و اون تو نوشته باشه معافیت به جز معافیت چیز دیگه ای بهتون نمیدند.

Dariush نوشته: میلاد جان از ژانر شگفتی دارید وارد ژانر وحشت می‌شویدا! گویا زبانِ مشترک اینجا به کلی از بین رفته.
آقا به اسپاگتی اعظم من و چندتا دیگر از دوستانِ اینجا هم دشمنانِ ج.ا هستیم، به نظر شما هیچ اشکالی ندارد که فردا اسلحه برداریم برویم سربازِ مفلوکِ سرِ چهارراه را به اسارت گرفته و تیرباران کنیم؟
آنچه شما می‌گویید در موردِ هدفِ مشروع بودن، وقتی برقرار است که دو طرف تایع قوانین بین‌المللی و شرایطِ جنگی باشند، وگرنه هر چند نفر که اسلحه برداشتند و افتادند به جانِ سربازهای بدبخت که کارشان توجیه شده نیست. سخنانِ هراس‌انگیزِ شما آدم را به موضع اسامه بن لادن می‌رساند که می‌گفت کارمندانِ دولتِ آمریکا هم به نوعی سربازانِ آمریکایی هستند که به طور نامستقیم به آن دولت خدمت کرده و در جهتِ قدرتِ او تلاش می‌کنند و از این جهت اهدافِ مشروع هستند! کجای این استدلال از نظرِ شما اشتباه است؟

اگر جمهوری اسلامی اسلحه به دست دنبال شما باشد نه خیر هیچ ایرادی ندارد که اسلحه بردارید با جمهوری اسلامی بجنگید!
شما گویا کوچکترین خبری از بلایایی که جمهوری اسلامی به سر بلوچها میاورد ندارید؟!
شما گویا خبر ندارید که همین سربازان وظیفه کولبرهای لب مرز رو برای ترفیع و کمتر شدن دوره سربازی میزنند میکشند! کولبرهایی که نهایت خلافشان قاچاق پماد Nivea اون هم در حد توانایی حمل توسط یک انسان از اون طرف به داخله!
متاسفانه این روزها مد شده فوری ژست های این طوری گرفت بدون بررسی کل داستان و دلیل وقایع.
وقتی همین سربازهای وظیفه ی لب مرز به محض دیدن همون جنداللهی ها میزنند میکشنشون طبیعی هستش که تبدیل میشند به اهداف مشروع نظامی. شما به من بگید اگر اون سربازها یک عضو جندالله رو میدیدند چه میکردند ؟

1 - با تیر میزدند میکشتنش
2 - در صورت امکان دستگیرش میکردند تحویلش میدادند برای اعدام
3 - به خاطر اخلاقیات مد نظر دوستان ولش میکردند بره
4 - میرفتند جلو میگفتند داداش شرمنده که سرباز شدیم اونها هم میگفت ای آقا دست رو دلمون نذار و بعد یک پک سیگار میزدند و میرفتند رد کارشون!!!!

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - Theodor Herzl - 03-11-2014

undead_knight نوشته: subjective هم باشه میتونه "ثابت" باشه،این دو ربطی به ثابت یا متغییر بودن چیزی ندارند.برای نمونه لذت چیزی ذهنی هست و کاملا ثابته،یعنی هر انسانی میتونه بگه لذت چیه و سرش نه اختلافی وجود داره و نه در ماهیتش تغییری حاصل میشه.
Moral realism - WiKi
Moral relativism - WiKi
شما متوجه سخن من نشدید! مثلا آیا فکر می‌کنید تجاوز به یک کودک ۵ ساله در هر زمان و مکانی غیر اخلاقی‌ است؟ آیا زمانی‌ که انتخاب شما بین شکنجه و قتل ۲۰ کودک جلوی چشم پدر و مادرشان و این تجاوز باشد شما کدامیک را انتخاب می‌کنید؟ آیا سوزاندن یک پیرمرد ۹۰ ساله کاری اخلاقی‌ است؟ اگر انتخاب شما یک ساختمان در حال آتش را جلوی خود دارید و بین یک پیرمرد ۹۰ ساله و یک نوزاد که آنجا هست فقط یکی‌ را میتوانید نجات دهید ، آیا نوزاد را نجات نمی‌دهید؟ مسائل اخلاقی‌ چیزی خارج از خرد بشری ندارند و نسبت به شرایط ممکن است تغییر کنند ، ولی‌ این moral relativism نیست ، در این چیزی که من می‌گویم مساله در یک شرایط extreme تغییر می‌کند ، مثل حالت جنگی ، ولی‌ در زمان معمولی‌ اخلاقیات آن چیزی است که به صورت قراردادی بین انسان‌ها خوب یا بد عنوان شده است!

یک گروه سنی تروریستی به نام "جیش العدل" 5 مرزبان ایرانی را ربودند - Theodor Herzl - 03-11-2014

اینکه یک نفر به هر دلیلی‌ مجبور به انجام کاری شده است در زمان صلح و معمولی‌ میتواند دفاع مشروع باشد ، یعنی‌ مثلا یکی‌ اسلحه روی سر شما بگذارد و بگوید که باید یک کاری انجام بدهی‌ ، ولی‌ در زمان جنگ به هر دلیلی‌ که شما مجبور به سربازی رفتن شده باشید ، چیزی از اینکه شما یک هدف مشروع نظامی در جنگ هستید کم نمیکند.