دفترچه
آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B5%D9%87%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84)

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Anarchy - 10-10-2012

نمیدونم نظر سنجی ای چیزی شده که خواسته اصلی اکثریت فلسطینی ها واقعا چی هست؟ کشور میخوان داشته باشن یا نابودی اسرائیل رو؟

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Mehrbod - 10-10-2012

David Hume نوشته: یعنی‌ شما منشأ تروریسم اسلامی رو اسلام نمیدونید و تنها واکنشی به ظلمی که غربی‌ها یا اسرائیلی‌ها به مسلمانان میکنند میدونید؟

آری، ریشه (root) تروریسم اسلام نیست، سرچشمه یا تیل خاستگاه (point of origin) آن ولی میتواند باشد.

اسلام تنها یک دریچه است که مردم پرخاش (اعتراض) و ناخوشنودی خود را از بیرون میریزند. برای نمونه هند را هم داریم، ولی هندی‌ها چون بیشتر
دین‌هایشان پروانه بیرون ریختن پرخاش از راه بمب ترکاندن و .. را نمیدهد، از همینرو کاری هم نمیکنند و در گرسنگی و بدبختی خودشان یک به یک میمیرند.

در بیشتر کشورهای اسلامی واپس‌مانده نیز همین است، ولی برخی جاها چون در دین این راه ترسناک "جهاد" آمده، پرخاش نیز براه تروریسم و آدمکشی سر باز میکند.

David Hume نوشته: سفسطه نیست گرامی‌ ، شما می‌گوئید بخاطر وجود اسرائیل و ظلم غرب هست که آنها دست به این کار‌های ترور میزنند و این از اسلام و تنفر ۱۴۰۰ ساله از یهود نشات نمی‌گیرد ، من هم گفتم خوب در سال ۱۹۲۹ که اصلا اسرائیلی وجود نداشت ، چرا عرب‌ها ۶۷ نفر یهودی در حبرون را قتل‌عام کردند؟ این فقط یک اتفاق استثنا نیست ، من میتوانم ۱۰۰ مثال دیگر بیاورم.

من هم میتوانم ده هزار نمونه دیگر بیاورم، سخن به خود سفسته است چرا که ریشه در باور دارد، نه واقعیت.

شما که نمیگویید ژنتیکی مردم از یهودی‌ها بیزار هستند؟ نه.
دست بالا میگویید فرهنگی از یهودی‌ها (+ اسرائیلی‌ها) بیزارند. بسیار خوب، ولی چرا باید فرهنگی از یهودی‌ها بیزار باشند، ولی از بگوییم بودائیست‌ها بیزار نباشند؟

پس روشنه که ریشه بیزاری از یهودیان نه در ژن، که در همان رفتار یهودیان و توانگری آنان و فرنود‌های واقعی همچون بُن‌مایه‌های زیستی (resources) و اینها نهفته است.

از سوی دیگر من سخنی از "ظلم غرب" نزدم کسرا جان.

گفتم نابرابری گسترده‌ای میان کشورهای غربی و جهان سوم افتاده و تا زمانیکه این نابرابر‌های پاسخ داده نشوند، همین آش هست و همین کاسه.

جایگزینی اسلام با بگوییم هندوئیسم هم شاید برخی سرمایه‌دارهای بهره‌کش را کوتاه-زمان
بسیار خوشنود سازد، چرا که دین باوران دیگر نمی‌پرخاشند و در سیه‌روزی خودشان دست و پا زده و میمیرند؛ ولی در
بلند-زمان میتوان با گِرایندی (احتمالی) نزدیک به یقیین گفت که باز نابرابری زا جای دیگر سر باز کرده و یک تروریسم نوین و بدتر را خواهیم داشت.

داستان اسرائیل و فلسطین را هم تنها یک کودک شاید بباورد که برای این است که اینها یهودی هستند آنها بهمان! اگرنه برای هر کس
دیگری روشنه یا باید روشن باشد که سخن درباره «بُن‌مایه‌های زیستی» مانند زمین (=کشور)، منابع، پول و ... است و نه هیچ چیز دیگر!

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Ouroboros - 10-10-2012

تروریسم همواره پاسخی‌ست غیرموجه از سر استیصال به دردهایی حقیقی و عینی. از IRA تا دسته‌ی بادرماینهف، از مجاهدین خلق تا حماس، همواره زاییده‌ی شرایطی بوده‌اند که در آن امکان تغییر از راه‌های مسالمت‌آمیز غیرممکن بنظر می‌رسیده.

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Theodor Herzl - 10-10-2012

Mehrbod نوشته: آری، ریشه (root) تروریسم اسلام نیست، سرچشمه یا تیل آغازین (point of origin) آن ولی میتواند باشد.

اسلام تنها یک دریچه است که مردم پرخاش (اعتراض) و ناخوشنودی خود را از بیرون میریزند.

no offence , ولی‌ مهمل محض! ، اسلام ریشه تروریسم اسلامی است ، در چارتر حماس آماده است که در قیامت درختان فریاد خواهند زد که‌ای مسلمانان بیایید که یک یهودی پشت من قایم شده است بیایید و او را بکشید. قران و حدیث هستند که تروریست‌ها را تشویق به کشتار میکنند.

Mehrbod نوشته: شما که نمیگویید ژنتیکی مردم از یهودی‌ها بیزار هستند؟ نه.
دست بالا میگویید فرهنگی از یهودی‌ها (+ اسرائیلی‌ها) بیزارند. بسیار خوب، ولی چرا باید فرهنگی از یهودی‌ها بیزار باشند، ولی از بگوییم بودائیست‌ها بیزار نباشند؟
خیر ژنتیکی نه مثل نازی‌ها ، بلکه تنفر دینی و مذهبی‌ که همگی‌ ریشه در قران و سنّت دارد.

Mehrbod نوشته: داستان اسرائیل و فلسطین را هم تنها یک کودک شاید بباورد که برای این است که اینها یهودی هستند آنها بهمان! اگرنه برای هر کس
دیگری روشنه یا باید روشن باشد که سخن درباره «بُن‌مایه‌های زیستی» مانند زمین (=کشور)، منابع، پول و ... است و نه هیچ چیز دیگر!

این سخن شما نشان میدهد که شما هیچ آگاهی‌ از موضوع اسرائیل و فلسطین ندارید ، از صد‌ها سال قبل که اصلا اسرائیلی نبود کسی‌ زمین دیگری را نگرفته بود ، صهیونیسم نوینی نبود ، باز چرا عرب‌ها به یهودیان بومی آن منطقه حمله میکردند و آنها را میکشتند؟ یهودیانی که فقیر هم بودند.

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Anarchy - 10-10-2012

البته من هم تا حدی که این مدت دنبال کردم تاریخ تشکیل اسرائیل رو ،خیلی قبل از تشکیل کشور اسرائیل هم این درگیری ها بوده...

History of the Israeli–Palestinian conflict - WiKi

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - sonixax - 10-11-2012

به نظر من اگر حق ١٠٠٪ هم با عربها بود باز هم همان بهتر كه اسرائیل مهارشان كرده !
تقریبن تمام فلسطینی هایی كه من دیده ام فقط و فقط به خاطر ایزدی بودن یكی دیگه در اولین فرصتی كه گیرشون میاد طرف رو تا سر حد مرگ میزنند ، طوری كه دولت آلمان هرگز یك ایزدی رو در منطقه ای كه توش فلسطینی هست اسكان نمیده و به عكس !

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Mehrbod - 10-11-2012

sonixax نوشته: به نظر من اگر حق ١٠٠٪ هم با عربها بود باز هم همان بهتر كه اسرائیل مهارشان كرده !
تقریبن تمام فلسطینی هایی كه من دیده ام فقط و فقط به خاطر ایزدی بودن یكی دیگه در اولین فرصتی كه گیرشون میاد طرف رو تا سر حد مرگ میزنند ، طوری كه دولت آلمان هرگز یك ایزدی رو در منطقه ای كه توش فلسطینی هست اسكان نمیده و به عكس !

ژن عربها خرابه؟

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Mehrbod - 10-11-2012

David Hume نوشته: این سخن شما نشان میدهد که شما هیچ آگاهی‌ از موضوع اسرائیل و فلسطین ندارید ، از صد‌ها سال قبل که اصلا اسرائیلی نبود کسی‌ زمین دیگری را نگرفته بود ، صهیونیسم نوینی نبود ، باز چرا عرب‌ها به یهودیان بومی آن منطقه حمله میکردند و آنها را میکشتند؟ یهودیانی که فقیر هم بودند.

من نیازی هم نیست کوچکترین آگاهی‌ای درباره اسرائیل و فلسطین داشته باشم.

گفتیم بِسرشت، آدمی برای واژه و چون در کتاب آمده نجنگیده و دست به عملیات تروریستی نمیزند، خاستگاه
راستین همه اینها نابرابری و بر سر بُن‌مایه‌های زیستی است که خود دربرگیرنده زمین (=کشور)، منابع طبیعی، تراز فندآوری و ... میشود.

سخنی که مهمل است اینه که بگوییم "نه فلسطینی‌ها کشور نیازی ندارند، چون مشکلشان این چیزهای زمینی مانند زمین و امکانات
نیست، اینها از اسرائیلی‌ها همینجوری متنفرند چون در یک کتابی آمده که باید از یهودها بیزار باشید و اسرائیلی‌ها هم یهودی هستند، پس همینه" :e405:

نکته گیرا اینجاست که من خودم را بیشتر هوادار اسرائیل هم میدانم، ولی هوادار بودن به این چَم نیست که چنین مهادهای بدیهی‌ای را نبینیم!

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Theodor Herzl - 10-11-2012

Mehrbod نوشته: خاستگاه
راستین همه اینها نابرابری و بر سر بُن‌مایه‌های زیستی است که خود دربرگیرنده زمین (=کشور)، منابع طبیعی، تراز فندآوری و ... میشود.
خیر ، اینها این دنیا را فقط محل آزمایش می‌دانند و اینکه اوضاع چگونه هست اینجا برایشان مهم نیست ، زندگی‌ ابدی برای آنها مهم است و آنچه الله را خشنود می‌کند. مثلا یک آمریکایی سفید پوست چه چیزی باعث میشود که به اسلام گرایش پیدا کند و به پاکستان برود و به القاعده بپیوندد؟

Mehrbod نوشته: نه فلسطینی‌ها کشور نیازی ندارند، چون مشکلشان این چیزهای زمینی مانند زمین و امکاناتنیست، اینها از اسرائیلی‌ها همینجوری متنفرند چون در یک کتابی آمده که باید از یهودها بیزار باشید
مساله نیاز فلسطینی‌ها برای من irrelevant هست ، من این را از دیدگاه خودم گفتم که تشکیل کشور فلسطین برای منفعت اسرائیل آنچنان هم ضروری نیست و اوضاع اگر به همین منوال هم بماند از ما چیزی کم نمی‌شود.

آشنایی‌ با صهیونیسم و کشور اسرائیل - Theodor Herzl - 10-11-2012

Mehrbod نوشته: ژن عربها خرابه؟
مساله ژنتیکی نیست ، بلکه فرهنگی‌ هست. من به cultural relativism اعتقاد ندارم که می‌گوید هر فرهنگی‌ را باید در موقعیت خود سنجید بعضی‌ مسائل universal هستند ، مثلا کتک زدن زنان کاری شنیع و غیر انسانی‌ هست حالا در هر جای دنیا که می‌خواهد باشد ، بعضی‌ از فرهنگ‌ها نیز از بقیه بهتر و پیشرفته تر هستند ، مثلا فرهنگ اهالی شمال لندن از فرهنگ اعضای طالبان در شمال پاکستان بهتر است!