دفترچه

نسخه‌ی کامل: وقتی مرگ ، ختم میکند زندگی را...!
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4 5
سلام
امروز ذهنم درگیر موضوعی بود که ناخواسته باعث شد به دگر اندیشان و البته بهتر است بگویم خداناباوران فکر کنم
آن هم در مورد مرگ .
برایم جالب هست بدانم عکس العمل کسانی که خدا را باور ندارند و کلا باوری ندارند، زمانی که یکی از نزدیکانشان را از دست میدهند چه حس و حالی دارند؟
مطمئن هستند که مرگ ، تمام کرد تمام زندگی را؟
اطمینان دارند به باوری که باورش ندارند؟
شاید به ظاهر سوال بیربط و ساده ای باشد ولی حقیقت و راستگویی میتواند موضوع را ارزشمند کند
نه ختم به یک جمله که مُرد و تمام...
سپاس
Nâxodâ نوشته: مرگ
ایمان به خدا در رویارویی با مرگ!
جاودانگی (گفتگوی آزاد)

نمیتونم ربط موضوع استارت شده رو با لینک ارسالی شما بفهمم(البته از نظر خودم و موضوع اصلی)
با این حال اگر حس میکنید تکراری هست و مشابه دارد اصراری به ماندنش ندارم
mosafer نوشته: نمیتونم ربط موضوع استارت شده رو با لینک ارسالی شما بفهمم(البته از نظر خودم و موضوع اصلی)
با این حال اگر حس میکنید تکراری هست و مشابه دارد اصراری به ماندنش ندارم

شما خودتان را نگران این بخشهای تکنیکی نکنید, اگر نیاز بود ادغام خواهند شد مسافر جان (:

گفتمان‌های دیگر به هر روی بی پیوند به فرهشت[sup][aname="rpa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298"][[/aname][anchor="pa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298"]1][/anchor][/sup] این جستار نیستند, خواندن اشان میتواند دورنمایی از نگرش ناخداباوران به پدیده‌یِ مرگ بدهد.

----
[aname="pa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298"]1[/aname]. [anchor=rpa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298]^[/anchor] Farhašt || فرهشت: تم; زمینه; موضوع; مضمون Dehxodâ Theme
Nâxodâ نوشته: شما خودتان را نگران این بخشهای تکنیکی نکنید, اگر نیاز بود ادغام خواهند شد مسافر جان (:

گفتمان‌های دیگر به هر روی بی پیوند به فرهشت[SUP][aname="rpa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298"][[/aname][anchor="pa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298"]1][/anchor][/SUP] این جستار نیستند, خواندن اشان میتواند دورنمایی از نگرش ناخداباوران به پدیده‌یِ مرگ بدهد.

----
[aname="pa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298"]1[/aname]. [anchor=rpa9c8d4280bf6f4f00a068c9976dd45298]^[/anchor] Farhašt || فرهشت: تم; زمینه; موضوع; مضمون Dehxodâ Theme
من نگران نبودم که

+
بله خب
ممنون
mosafer نوشته: سلام
امروز ذهنم درگیر موضوعی بود که ناخواسته باعث شد به دگر اندیشان و البته بهتر است بگویم خداناباوران فکر کنم
آن هم در مورد مرگ .
برایم جالب هست بدانم عکس العمل کسانی که خدا را باور ندارند و کلا باوری ندارند، زمانی که یکی از نزدیکانشان را از دست میدهند چه حس و حالی دارند؟
مطمئن هستند که مرگ ، تمام کرد تمام زندگی را؟
اطمینان دارند به باوری که باورش ندارند؟
شاید به ظاهر سوال بیربط و ساده ای باشد ولی حقیقت و راستگویی میتواند موضوع را ارزشمند کند
نه ختم به یک جمله که مُرد و تمام...
سپاس

دو بخشی که بولد کردم رو باید اصلاح کنم...چه کسی گفته خداناباور، باوری نداره؟ خداناباور فقط به موجود ماورایی باور نداره...همچنین اطمینان به باوری که باورش نداریم یعنی چی اصلاE410؟

به طور کلی هر انسانی زمانی که یک فرد نزدیک به خودش رو از دست میده جدا از باور مذهبی ، یک روند مشخص رو طی میکنه که خارج از اون حالت بیمارگونه داره :

Bereavement
Grief - WiKi

منابع به فارسی هم هست در این زمینه:

Bereavement

روان شناسی سوگواری

--------------------------------------------------------------------------------------------

جدا از بحث علمی ، خب بله فکر میکنم اگر بگیم تمام شد و یادش در ذهنمون باشه بهتر از این هست که دلخوش باشیم به اینکه بعدا در دنیای دیگه اونها رو میبینیم...به هر حال زندگی این بخش رو هم داره هر چند که تلخ و دردناک باشه !!
خب فکر کنم اگر شرط بندی خداناباوری(که در مقابل شرط بندی پاسکال مطرح شده)رو اینجا به فارسی داشتیم خیلی توضیح راحت تره بود:)از نگاه احتمالات چندان وضع به زیان خداناباوران نیست و وقتی احتمالات زیاد باشند بنابراین در مواجه با مرگ هم لزوما یک باور خاص سود بیشتری نداره.
دیدگاه خداناباور معمولا به این صورت هست که مرگ پایان زندگی هست و اون ور! خبری نیست(بخشی ممکنه به نیروهای ماورایی جز خدا باور داشته باشند)
این رو هم باید در نظر گرفت احساسات و غرایز ما خیلی قوی هستند و میتونند تاثیرات زیادی داشته باشند یعنی خیلی از ما در شرایطی بودیم که یک چیز رو به خاطر لجبازی،ناراحتی،عصبانیت و... رد کردیم یا انتقادات بهش رو نادیده گرفتیم.مثلا وقتی شواهدی میبینیم که یک دوست قدیمی متهم به قتل بشه، به راحتی ممکنه شواهدی رو که ممکنه در شرایط دیگه اونها رو تعیین کننده بدونیم نادیده بگیریم و اصلا نپذیریم دوستمون کار اشتباهی کرده :)

نکته:بخش بزرگی از خداناباوران یا شک گرا هست یا تمایل به شک گرایی دارند،شک گرایی هم یعنی اینکه شما همیشه یک درصدی شک معقول رو به هر چیزی که باور میکنید یا ممکن هست باور کنید داشته باشید،چرا؟ به این دلیل که انسان تمایل داره از باورهاش دفاع بکنه و وقتی این شک رو داشته باشید اگر در برابر استدلال بهتری قرار گرفتید امکان بیشتری هست که فرض بهتر رو باور کنید.
undead_knight نوشته: خب فکر کنم اگر شرط بندی خداناباوری(که در مقابل شرط بندی پاسکال مطرح شده)رو اینجا به فارسی داشتیم خیلی توضیح راحت تره بود:)از نگاه احتمالات چندان وضع به زیان خداتاباوران نیست و وقتی احتمالات زیاد باشند بنابراین در مواجه با مرگ هم لزوما یک باور خاص سود بیشتری نداره.

واپسین پیک به انگلیسی داریم: «قُمار پاسکال» Pascal's Wager

شاید یکی رنج ترزبانیدن[sup][aname="rpac26c5263f9b5478c8df19a39027fac80"][[/aname][anchor="pac26c5263f9b5478c8df19a39027fac80"]1][/anchor][/sup] اش را بدهد بد نباشد.

----
[aname="pac26c5263f9b5478c8df19a39027fac80"]1[/aname]. [anchor=rpac26c5263f9b5478c8df19a39027fac80]^[/anchor] Tarzabânidan || ترزبانیدن: ترجمه کردن To translate
Anarchy نوشته: دو بخشی که بولد کردم رو باید اصلاح کنم...چه کسی گفته خداناباور، باوری نداره؟ خداناباور فقط به موجود ماورایی باور نداره...همچنین اطمینان به باوری که باورش نداریم یعنی چی اصلاE410؟
منظورم باور به خدا بود
و اون قسمتی که متعجبتون کرد:
ببینید شما خدا رو باور ندارید و این خودش از نظر من یک باور هست باور به بی باوری خدا
امیدوارم متوجه شده باشید

Anarchy; نوشته: به طور کلی هر انسانی زمانی که یک فرد نزدیک به خودش رو از دست میده جدا از باور مذهبی ، یک روند مشخص رو طی میکنه که خارج از اون حالت بیمارگونه داره :

[URL="http://www.rcpsych.ac.uk/expertadvice/problems/bereavement/bereavement.aspx"]Bereavement
[/URL]
Grief - WiKi

منابع به فارسی هم هست در این زمینه:

[URL="http://www.rcpsych.ac.uk/expertadvice/translations/%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87%D9%85%D8%B4%D9%83%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%B1/bereavement.aspx"]Bereavement
[/URL]

[URL="http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=11985"]روان شناسی سوگواری
[/URL]

--------------------------------------------------------------------------------------------

جدا از بحث علمی ، خب بله فکر میکنم اگر بگیم تمام شد و یادش در ذهنمون باشه بهتر از این هست که دلخوش باشیم به اینکه بعدا در دنیای دیگه اونها رو میبینیم...به هر حال زندگی این بخش رو هم داره هر چند که تلخ و دردناک باشه !!

تلخ بودن از دست دادن عزیز ربطی به علم نداره
بیشتر یک حس هستش
mosafer نوشته: منظورم باور به خدا بود
و اون قسمتی که متعجبتون کرد:
ببینید شما خدا رو باور ندارید و این خودش از نظر من یک باور هست باور به بی باوری خدا
امیدوارم متوجه شده باشید

متوجه منظور شما شدم الان، هر چند باید میگفتید : به باور نداشتن به خدا ، باور دارند !! اون جمله یه مقدار گنگ بود...

mosafer نوشته: تلخ بودن از دست دادن عزیز ربطی به علم نداره
بیشتر یک حس هستش

من دارم روند پدیده روانشناختی به نام سوگواری رو میگم که به طور کامل مراحلش رو میدونیم امروزه !! اون بحث رو گفتم علمی هست(در حوزه روانشناسی)...خب شما فکر میکنید حس انسان از کجا میاد؟؟
صفحات: 1 2 3 4 5