دفترچه

نسخه‌ی کامل: حق مولف (Copyright)
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4
در این زمونه که با وجود اینترنت کپی رایت قابلیت اجرایش پایین اومده،چقدر اساسن این قانون رو اخلاقی میدونید و آیا شخصن رعایتش میکنید؟
دیروز صفحه اول سایت http://thepiratebay.se عکس هنرمندی رو گذاشته بود که میگفت به من میگند باید بری کلیت رو بفروشی تا هزینه کارهات در بیاد.
امروز هم نظر دیگه ای رو گذاشتند از یک دی جی در جهت موافق با فعالیت سایت و دانلود مجانی که جالب هست.
Russell نوشته: در این زمونه که با وجود اینترنت کپی رایت قابلیت اجرایش پایین اومده،چقدر اساسن این قانون رو اخلاقی میدونید و آیا شخصن رعایتش میکنید؟
دیروز صفحه اول سایت http://thepiratebay.se عکس هنرمندی رو گذاشته بود که میگفت به من میگند باید بری کلیت رو برو بفروشی تا هزینه کارهات در بیاد.
امروز هم نظر دیگه ای رو گذاشتند از یک دی جی در جهت موافق با فعالیت سایت و دانلود مجانی که جالب هست.

کپی رایت اگر بخواد به شکل ACTA و SOPA و PIPA اجرا بشه بنده برایش تره هم خرد نمیکنم .

ولی اگر قرار باشد به شکل حمایت از تولید کننده (و نه جیب سرمایه دار) اجرا شود بنده تا خرخره رعایتش میکنم . در مورد نرم افزار های کاربردی تا زمانی که استفاده تجاری از اون نرم افزار نکنید هیچ ایرادی هم نداره (خیلی از شرکتها از جمله مایکروسافت این سیاست رو پیش گرفتند) کما اینکه خود من هم میکنم . ولی اگر به شکل تجاری در بیاد دیگه غیر اخلاقی میشه (کاری که مهران مدیری میکنه و بعد برای محصول خودش کپی رایت میذاره و سفت و سخت هم دنبالش میکنه) .

در مورد بازی های کامپیوتری وقتی که بازی رو پاچه ی مردم میکنند اصلن رعایت کپی رایت درست نیست ! کلی تبلیغات برای یک بازی به خصوص میکنند بدون اینکه یک دمو ورژن ازش در دست مخاطب بذارند و بعدش بازی رو با قیمت های فضایی میفروشند و بازی امتیاز 4 از 10 میگیره ! (Resident Evil Operation Racoon City) . برای همین من همیشه یک بازی رو اول کپیش رو تهیه میکنم اگر خوشم اومد میخرمش - اگر نه میندازمش دور .

در مورد فیلم و موسیقی هم دیگه یک دلار یا دو دلار که این حرفها رو نداره - آدم باید بره بخره .
هم اکنون مشغول گوش دادن آلبوم مرتضی پاشایی هستم . از قرار دادن لینک هم معذورم ، چون باید برید آلبوم رو اورجینال از بازار بخرید [عکس: 21.gif]
کافر نوشته: هم اکنون مشغول گوش دادن آلبوم مرتضی پاشایی هستم . از قرار دادن لینک هم معذورم ، چون باید برید آلبوم رو اورجینال از بازار بخرید

اگر در ایران آلبوم را تهیه کرده همان بهتر که آهنگهایش کپی شود .
بنده به هیچ عنوان برای افرادی که محصولاتی رو با استفاده از نرمافزار های کپی تولید میکنند احترام قایل نیستم و محصولاتشان را هم کپی میکنم .
sonixax نوشته: اگر در ایران آلبوم را تهیه کرده همان بهتر که آهنگهایش کپی شود .
بله در ایران هست ایشون و یه صدایی داره تو مایه های محسن یگانه و بلکه قشنگ تر ...

با این هم موافق نیستم که هر کسی کار مجاز بده بیرون لابد کارش خوب نیست و کارهاشون ارزش گوش دادن ندارند و البته برعکسش هم صادق هست یعنی هر کسی غیرمجاز کار کنه لزومن کارش شنیدنی و خوب نیست..

همیشه هم یه استثناهایی هم پیدا میشن .. فراموش نکنیم همین شادمهر که اکنون یکی از بهترین خواننده های پاپ ایرانی هست کار خودش رو مجاز شروع کرد

پ.ن: آلبوم جدید گوگوش(اعجاز) رو گوش میدم و شوربختانه لینک داونلود ازش ندارم
کافر نوشته: با این هم موافق نیستم که هر کسی کار مجاز بده بیرون لابد کارش خوب نیست و کارهاشون ارزش گوش دادن ندارند و البته برعکسش هم صادق هست یعنی هر کسی غیرمجاز کار کنه لزومن کارش شنیدنی و خوب نیست..

میلاد منظورش این نبود...منظورش این بود که اینها با نرم افزار های کپی شده این آلبوم ها رو تولید میکنن و بعد به صورت رسمی میذارن برای فروش آلبوم رو.
کافر نوشته: بله در ایران هست ایشون و یه صدایی داره تو مایه های محسن یگانه و بلکه قشنگ تر ...

با این هم موافق نیستم که هر کسی کار مجاز بده بیرون لابد کارش خوب نیست و کارهاشون ارزش گوش دادن ندارند و البته برعکسش هم صادق هست یعنی هر کسی غیرمجاز کار کنه لزومن کارش شنیدنی و خوب نیست..

همیشه هم یه استثناهایی هم پیدا میشن .. فراموش نکنیم همین شادمهر که اکنون یکی از بهترین خواننده های پاپ ایرانی هست کار خودش رو مجاز شروع کرد

پ.ن: آلبوم جدید گوگوش(اعجاز) رو گوش میدم و شوربختانه لینک داونلود ازش ندارم

من به قشنگی كارش چی كار دارم ؟
من میگم اینها میرند كیوبیس ٧٠٠ یورویی رو كپی میكنند ، باهاش آلبوم میدند بیرون یا ویژوال استودیوی ١١ هزار یورویی رو كپی میكنند باهاش برنامه مینویسند . دارند دزدی میكنند ، حق اینكه برای اثرشون كپی رایت بذارند ندارنر اصلن . باید محصولاتشن كپی شود تا بفهمند .
sonixax نوشته: من به قشنگی كارش چی كار دارم ؟

من میگم اینها میرند كیوبیس ٧٠٠ یورویی رو كپی میكنند ، باهاش آلبوم میدند بیرون یا ویژوال استودیوی ١١ هزار یورویی رو كپی میكنند باهاش برنامه مینویسند . دارند دزدی میكنند ، حق اینكه برای اثرشون كپی رایت بذارند ندارنر اصلن . باید محصولاتشن كپی شود تا بفهمند .
راستش زیاد آشنایی با مرحل ضبط یک آلبوم ندارم و متوجه نشدم منظورت چی هست .. فکر کردم میگی صداشون رو با افکت های مخصوص عوض می کنند و بالا پایین می برند که می خواستم بگم خب بقیه ی خواننده ها هم همین کارو می کنند ، حتا یکی مثل سیاوش قمیشی که روی صداش جاز میندازه

البته حرف شما درست هست ولی خب امکانات ایرانی های داخل در همین حد هست دیگه . آلبوم 2 هزار تومنی کجا آلبوم های 50 هزار تومنی و 100 هزار تومنی خارجی ها کجا
اساسا شاشیدم به کپی‌رایت. دانش و هنر باید بصورت رایگان در اختیار همگان باشند. ۹۰٪ پول «کالاهای فرهنگی» و «محصولات علمی» می‌رود به جیب ابرشرکت‌های لاشخوری که مطلقا هیچ نقشی در پدید آمدن اثر نداشته‌اند بجز پول کافی برای نشر آن. سرنوشت جامعه‌ای که در آن فرهنگ و دانش و هنر بدل به کالا شده‌اند..
کافر نوشته: البته حرف شما درست هست ولی خب امکانات ایرانی های داخل در همین حد هست دیگه .

امکانات با دزدی فرق میکنه ، ایرانیان داخل ایران دزدی میکنند و این کار درستی نیست .

Ouroboros نوشته: اساسا شاشیدم به کپی‌رایت. دانش و هنر باید بصورت رایگان در اختیار همگان باشند. ۹۰٪ پول «کالاهای فرهنگی» و «محصولات علمی» می‌رود به جیب ابرشرکت‌های لاشخوری که مطلقا هیچ نقشی در پدید آمدن اثر نداشته‌اند بجز پول کافی برای نشر آن. سرنوشت جامعه‌ای که در آن فرهنگ و دانش و هنر بدل به کالا شده..

امیر جان کپی رایت به این شکلی که الان هست چیز مزخرفیه ! ولی شما فرض کنید چندصد نفر نشسته اند خود را پاره کرده اند و مثلن ویژوال استودیو را خلق کرده اند - خوب برای ادامه ی کار هم نیازمند انگیزه هستند و هم درآمد . اینکه برویم و حاصل تلاششان را بدزدیم و باهاش محصول خودمان را تولید کنیم نه تنها اخلاقی نیست بلکه اوج رذالت فرد رو هم میرسونه که حاصل تلاش یکی دیگه رو دزدیده و باهاش یک چیزی ساخته و بعد میخواد حاصل تلاش خودش رو کسی ندزده !

این برنامه های متن بازی هم که هستند وقتی مقایسه میکنید میبینید عملن در مقابل انواع تجاری اصلن حرفی برای گفتن ندارند ! شما مقایسه بفرمایید :

فتوشاپ در مقابل گیمپ
3D مکس در مقابل بلندر
مایکروسافت آفیس در مقابل اوپن آفیس
ویژوال استودیو در مقابل آی دی ای های دیگر
برای برخی از نرمافزارها هم که اصلن مشابه غیر تجاری نداریم و تنها یک سری ادیتور بیخود و بی قدرت وجود داره ماند ادوبی فلش

یعنی به غیر از زمینه سیستم های عامل نرم افزار های رایگان یا متن باز توانایی پاسخگویی به نیاز کاربران رو ندارند . در همان زمینه سیستم عامل هم که نیک بنگریم انواع تجاری (غیر انحصاری) از انواع رایگان کارایی بیشتری دارند ، مثلن شما مقایسه بفرمایید توزیع های رایگان لینوکس را با فدوراکور رد هت پولی . تفاوت از زمین است تا آسمان .

بنده عقیده دارم که وقتی شخصی زحمتی کشیده و میخواد از زحمتش پول در بیاره دیگران این حق رو ندارند که با دزدی محصول تولیدیش بهش آسیب برسانند .

طبیعی هست که تیم سازنده دوست داره حاصل کار و زحمتش بر باد فنا نره و اگر بره پس از مدتی اون اثر محو میشه چون تیم سازنده بیخیال ادامه کار میشه و اغلب هم داوطلبانی که بر روی پروژه ها به صورت رایگان کار میکنند پس از مدتی میروند دنبال زندگی خودشان .

انحصار طلبی شرکتها به کنار ، ولی حق و حقوق خالقین نباید پایمال شود .
صفحات: 1 2 3 4