نامنویسی انجمن درست شده و اکنون دوباره کار میکند! 🥳 کاربرانی که پیشتر نامنویسی کرده بودند نیز دسترسی‌اشان باز شده است 🌺

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سید بودن ، ننگ یا افتخار ؟
#21

البته همه سید ها مقصر نیستند تو این زمینه...قید شدن سید در شناسنامه هم به ادامه این روند مضحک دامن زده...هوشنگ گلشیری داستانی داره به اسم [HIGLIGHT]معصوم دوم[/HIGLIGHT] که کوتاه هم هست در مورد همین نگاه خنده دار مردم و احترام بیجاشون به سادات بقول زنده یاد شجاع الدین شفا این عزیزان بیجهت...
پاسخ
#22

سید بودن همان امتداد فرهنگ شیعه است.
علی در راس این هرم است و سپس فرزندانش که سرگروه ها هستند و بعد میرسیم به امامزاده ها که شاخه های فرعی هستند و سید ها که پایین ترین سری این انجمن هرمی میباشند. در انتها به افراد عادی میرسیم که باید به این تشکیلات هرمی سرویس بدهند. 45
پاسخ
#23

همه میدونیم که تشیع زمان صفویان وارد ایران شده و جامعه ایران تا قبل از اون سنی بوده. کسی اطلاعی داره تا قبل از صفویان هم در ایران سید داشتیم یا نه؟

انسان پیشرو با جامعه همخوانی ندارد هم آهنگی دارد
پاسخ
#24

Reactor نوشته: من شنیدم اجداد خیلی از این سیدهایی که ما الان در ایران داریم زمان تاسیس ثبت احوال در زمان رضاشاه با پیشکش هایی که برای مامورین ثبت بردند واژه سید رو به اول نام خودشون اضافه کردند! البته بعید هم نیست..اکثر سید هایی که من میشناسم یه رگه کلاه برداری و دودوزه بازی تو خونشونه!
یک دلیل منطقی دیگه هم شنیدم اون هم اینه که خیلی از دزدها و کلاه بردارهای زمان قدیم وقتی از شهر خودشون طرد میشدن و به شهر دیگری میرفتن بدلیل بافت مذهبی محکمی که اون موقع بین مردم حاکم بوده همینطور ساده دل بودن مردم و عدم وجود ارتباطات بین شهرها و روستاها در اون زمان این آقایون در بدو رسیدن به یک شهری فقط با ادعای اینکه سید هستند از داشتن غذا و خانه و شغل و احترام و داشتن همسر بهره مند میشدند که برای یک آدم عادی در اون زمان ها تقریبا همه چیز بود! امکاناتی هم نمیخواسته مایه ش یک شال سبز بوده و یک تپه ریش و یک زبان چرب و نرم و یک کمی خالی بندی! حالا یک راهزنی وقتی این کارو کرده و کلکش گرفته خوب به بقیه رفقاش هم میگه و نتیجه اش میشه وجود چند ملیون سید در ایران!!! یکی هم نیست به نوادگان اینا بگه آخه اگر اون چیز امام مسلسل اینگرام بود و اون چیز همسر امام هم ماکروفر بود باز هم هر جوری حساب کنیم آخه اینقدر سید درست نمیشه!!!

[B]Reactor جان
اينا واقعا سيدن ، چون كسي كه به ... شدن مادرش توسط عرب بيابانگرد افتخار كنه واقعا سيده !!!!
[/B]

"Religions are like fireflies. They require darkness in order to shine"
- Arthur Schopenhauer
پاسخ
#25

Reactor نوشته: همه میدونیم که تشیع زمان صفویان وارد ایران شده و جامعه ایران تا قبل از اون سنی بوده. کسی اطلاعی داره تا قبل از صفویان هم در ایران سید داشتیم یا نه؟

این نکته جالبیه که من تابحال بهش دقت نکرده بودم.احتمالاً این هم از چیزهای من درآوردی آن دوره است.شاه اسماعیل خودش یه ناگهان کاشف به عمل آورد که سید است و از نسل امامان(کدام امامش الان خاطرم نیست) و بعد هم که ادعا کرد که امام زمان هم هست دست بر قضا.اما این همه از مردم چطور یکشبه سید شده اند از این هم عجیبتر است!

"Democracy is now currently defined in Europe as a 'country run by Jews,'" Ezra Pound

پاسخ
#26

Russell نوشته: این نکته جالبیه که من تابحال بهش دقت نکرده بودم.احتمالاً این هم از چیزهای من درآوردی آن دوره است.شاه اسماعیل خودش یه ناگهان کاشف به عمل آورد که سید است و از نسل امامان(کدام امامش الان خاطرم نیست) و بعد هم که ادعا کرد که امام زمان هم هست دست بر قضا.اما این همه از مردم چطور یکشبه سید شده اند از این هم عجیبتر است!


پدربزرگ من داستان یکی از دوستانش که چگونه سید شد را نقل می‌کرد,
گویا در یک بازه زمانی سید شدن چیزی بسیار والا و ارزشمند شده و تقریبا همه
کسانی که امروز خودشان را سید می‌نامند, از بازماندگان همین سید‌های جعلی نان به نرخ روز خور هستند. [عکس: 21.gif]
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع / نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان