نامنویسی انجمن درست شده و اکنون دوباره کار میکند! 🥳 کاربرانی که پیشتر نامنویسی کرده بودند نیز دسترسی‌اشان باز شده است 🌺

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

جستار بررسی ورود و حیات آریان ها
#1

وقتی صحبت از تاریخ ایران باستان میشود خواه نا خواه ذهن همه ما به سمت حکومت ماد و پیدایش سلسه هخامنشی میرود و از پیش از آن چیزی جز اطلاعات جسته گریخته ایی نداریم.
حال در این جستار بنده قصد دارم به کمک شما تاریخ دوستان عزیز به بررسی ورود آریان ها و بررسی مذهب , فرهنگ و طبقات اجتماعی انها بپردازم...
از شما میخواهم در این راستا بنده را یاری کنید زیرا منابع و مورخان زیاد هستند و نظرات متفاوت , خوب است که به یاری هم بشتابیم و اطلاعات و نظرات خود را در یک محیط دوستانه در اختیار هم بگذاریم امید است به اشتراک برسیم و بیش از پیش با تاریخ شکوهمند و عظیم کشورمان اشنا شویم .
با تشکر از یاری شما

آریان ها – شعبه ایرانی انها


آریان ها یکی از شعب مردمان هند و اروپایی اند . از حیث تحقیقاتی که راجع به مردمان هند و اروپایی میشود شعبه آریانی شعبه اولی است . آریان ها بعد از جدایی از مردمان هند و اروپایی به طرف جنوب رفته , باز به شعبه هایی تقسیم شده اند : شعبه هندی , شعبه ایرانی , شعبه سکایی.
گروهی از محققین عقیده دارند نمی توان تاریخ محققی معین کرد که در چه زمانی آریان ها از سایر مردمان هند و اروپایی جدا شده اند ولی موافق موازین علمی جدا شدن آریان ها از مردمان هند و اروپایی باید لااقل در حدود سه هزار سال ق.م باشد.
آنها بعد از جدا شدن به طرف آسیای وسطی رفته و مدت ها در آنجا زندگی کرده اند . بیشتر مورخان معتقدند آنها ما بین رود آمویه و سیحون می زیسته اند .
سکاها مردمانی بودند قوی , سلحشور و غالبا صحرا گرد و در ازمنه تاریخی مردمان سکایی از درون آسیای وسطی تا رود عظیم دانوب منتشر بودند .
آریان های هند و ایرانی پس از آنکه مدت ها با هم زندگی کردند از آسیای وسطی مهاجرت کرده به باختر آمدند و از آنجا شعبه هندی به طرف هندوکش رفته به دره پنجاب هند سرازیر شد و شعبه ایرانی به طرف جنوب و غرب متمایل شده در فلات ایران منتشر گردید. اسم ایران از اسم این مردمان است زیرا انها خود را آیریا می نامیدند که به معنی نجیب یا با وفا است. که در طول تاریخ طی تغییراتی به ایران تبدیل گردید.

آمدن آریان ها به فلات ایران

جهتِ امدن آریان ها به فلات ایران محققا معلوم نیست چه بود . اَوستا مملکت اصلی آریان ها را اَیرانَ وَاِجَ یعنی مملکت آریان ها می نامد و گوید مملکتی بود بسیار خوش آب و هوا و دارای زمین های حاصل خیز , ولی ارواح بد زمین را دفعتاَ سرد کردند و چون زمین سکنه را نمی داد مهاجرت شروع شد . در این بین محققاَ معلوم نیست که مقصود از اَیرانَ وَاِجَ چیست: مسکن اصلی آریان ها قبل از جدا شدن از مردمان هند و اروپایی یا مسکن انها زمانی که با هندی ها بوده اند ؟!
در باب تاریخ امدن انها به ایران سابقا بعضی از علما عقیده داشتند که در حدود دو هزار سال ق.م بوده زیرا ضمن تاریخ عیلام که در ذیل می آید برمی خوریم به قومی که گمان میکنند آریانی بوده اند ولی اخیراَ عقیده ایی که قوت یافته این است که از قرن چهاردهم این مهاجرت شروع شده و تا قرن هشتم امتداد داشته است.
راجع به اینکه آریان ها بعد از ورود به فلات ایران چگونه منتشر شده اند باید گفت که در اَوستا اسامی شانزده مملکت ذکر شده که یکی از آنها معلوم نیست کجا بوده و از پانزده مملکت دیگر اولی اَیرانَ وَاِجَ و دو مملکت آخری در صفحه البرز و پنجاب هند است. از اینجا بعضی محققین استنباط میکنند که این ممالک خط سیر و انتشار آریان ها را نشان می دهد, بنابراین عقیده خط انتشار آنها از این قرار بوده.
آریان ها ایرانی از سُغُد به طرف مَرو آمده , بعد هرات و نیسایِه و کابل را اشغال کرده اند.
پس از آن به طرف رُخُج و هیلمند رفته و چون به دریاچه زَرَنگ (دریاچه سیستان) رسیده اند و دریاچه مزبور در آن زمان بزرگتر از دریاچه کنونی بوده به آن طرف نگذشته اند , به خصوص که در جنوب آن اراضی بلوچستان و مِکران حالیه شروع میشود.
و این اراضی به واسطه بی آبی و اب و هوای بسیار گرم آریان ها را جلب نمیکرده , از این جهت بعد از اشغال سیستان به طرف مغرب رفته و ولایت جنوبی خراسان و صفحه دماوند و ری را اشغال نموده اند,

در باب اینکه چه مردمانی در ایران می زیسته اند عقیده ای که از تحقیقات حاصل شده این است :

در مغرب ایران مردمانی بوده اند موسوم به (کاس سو) که نژاد انها محققاَ معلوم نیست.
در مازندران کنونی تَپوری ها . در جنوب غربی عیلامی ها . راجع به باقی قسمت های ایران عقاید مختلف است بعضی به این عقیده اند که سواحل دریای پارس و عمان از حبشی ها یا از مردمان سیاه پوست مسکون بوده. برخی عقیده دارند که سکنه تمام فلات ایران و قفقازیه و اروپای جنوبی در زمان بسیار قدیم از سیاه پوست ها یا از نژادی که شکیل نبوده ترکیب می یافته . به هر حال وقتی که آریان ها به فلات ایران امده اند در اینجا مردمانی یافته اند که زشت و از حیث نژاد و عادات و اخلاق و مذهب از آنها پست تر بوده اند زیرا آریان ها مردمان بومی را دیویا تور نامیده اند . علاوه بر این در مازندران آثاری به دست امده که دلالت بر صحت این استنباط می نماید.

منابع: گزنفون. هرودوت . ژوستین و....

باقی در پست بعد...
پاسخ


پیام‌های این موضوع
جستار بررسی ورود و حیات آریان ها - توسط izabel - 09-26-2013, 01:14 AM
جستار بررسی ورود و حیات آریان ها - توسط izabel - 09-28-2013, 10:18 PM
جستار بررسی ورود و حیات آریان ها - توسط Anarchy - 09-29-2013, 12:01 AM
جستار بررسی ورود و حیات آریان ها - توسط izabel - 09-29-2013, 03:31 AM

موضوعات مشابه ...
موضوع / نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان