دفترچه
کافه دومگو - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: فلسفه و منطق (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82)
+--- موضوع: کافه دومگو (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%85%DA%AF%D9%88)

کافه دومگو - Russell - 11-08-2012

البته اگر این جاودانگی و مبارزه با پیری جدی عملی شود مذهب ضربه فنی میشود اساسی E402

کافه دومگو - Mehrbod - 11-08-2012

Russell نوشته: البته اگر این جاودانگی و مبارزه با پیری جدی عملی شود مذهب ضربه فنی میشود اساسی E402

E00e
تنها راه برای براندازی یکسره و همیشگی رسیدن به نامیرایی است.

کافه دومگو - Reactor - 11-09-2012

viviyan نوشته: همین میانه روی ها باعث بدبختی مردم و هرکی که متفاوت فکر میکنه تو این جامعه کوفتی شده دیگه...

عزیزم جنبه ی خوندن حرف رک رو نداری نخون.
شعار الکی هم نده
شما بفرما برو تو خیابون از اعتقاداتت برای همه بگو کسی جلوی شما رو نگرفته. حرف های گُنده گُنده نزن پند و نصیحت هم نکن.

کافه دومگو - Anarchy - 11-09-2012

آلیس جان خودت رو ناراحت نکن...به نظر من تنها راه دوری کردن از چنین افرادی هست!! انسان هایی هستند که حد و حدود رو رعایت نمیکنند و باید بدون اینکه نقطه ضعفی نشون بدی بهشون بفهمونی که بیش از مقدار معینی نباید پاشون رو از گلیشمون دراز تر کنند:e405:

کافه دومگو - Dariush - 11-10-2012

viviyan نوشته: دوستان آیا حافظ شاعر؛ حافظ قرآن بوده؟ تو یه مقاله خووندم همچین چیزی صحت نداره و این یک دروغ تاریخی هست. علاوه بر این آیا منظور او از معشوق در اشعارش، معشوق مرد بوده یا زن؟

با سپاس.
در این مورد کتابی خوانده ام سالها پیش که الان دیگر نه نامش یادم هست و نه نویسنده اش(فقط میدانم یک خانم بود که نامش به نامهای ارمنی شبیه بود)
در این کتاب آمده بود که در دوران حافظ برای کسب سواد به شما قرآن می آموختند و باید آنرا حفظ میکردید(گویا در هر مقطع بخشی از قرآن را باید حفظ میکردید).بنابراین حافظ مجبور بوده حافظ قرآن باشد.از طرفی در دروه حافظ، خیلی ها را با نام حافظ میشناختند.در این کتاب لیست بلندی از افرادی که به نام حافظ معروف بودند آمده است.
قبلا، منزل یکی از آشنایان، کتابی عظیم و قطور دیدم که مولفش یک آخوند بود.در این کتاب، با دلایل و براهین اسلامی و نقل ابیات حافظ، اثبات شده بود که او کافر است و دین ندارد.البته کتاب یکی دو قرن پیش نوشته شده بود و آنچه من دیدم چاپش به حداقل پنجاه سال پیش باز میگشت.نثر بسیار بدقلق و ناجوری داشت، اما چند صفحه ای از آن را به زحمت خواندم و دیدم که چندان هم بیراه نگفته است.احتمالا با خود فکر کرده که با این کارش به جایگاه حافظ لطمه میزند و نمیدانسته که این کارش دویست سال بعد، دقیقا به نفع حافظ تمام میشود.

کافه دومگو - Russell - 11-12-2012

یک گرد و غباری از کافه بتکانیم صندلیها را بچنیم بنشینیم به صحبت E409
دیشب فیلم The Exorcist (1973) - IMDb رو میدیم این سوال یادم اومد که این جن یک خرافات خاص عربستان بوده یا ربط داره به سرقت ادبی از سایر ادیان،من فکر میکنم اولی باشه،این واژه جن گیر هم یکجورایی ترجمه evil spirit به جن هست که درست نیست خیلی.

کافه دومگو - Ouroboros - 11-12-2012

به گمانم این مفهوم خرافی کم و بیش در تمامی فرهنگ‌های میانرودان وجود داشته، جالب آنکه گویا ارتباطی ناگسستنی با دیوانگی هم دارد (شاید مهربد بهتر بتواند بخش زبانی آن‌را تائید بکند):
جن=جنون(جن‌زدگی)
دیو=دیوانگی(دیوزدگی)

کافه دومگو - Ouroboros - 11-12-2012

Russell نوشته: دیشب فیلم The Exorcist (1973) - IMDb رو میدیم این سوال یادم اومد که این جن یک خرافات خاص عربستان بوده یا ربط داره به سرقت ادبی از سایر ادیان،من فکر میکنم اولی باشه،این واژه جن گیر هم یکجورایی ترجمه evil spirit به جن هست که درست نیست خیلی.
راسل جان فروم امشب بدل به مسکن دیو و ارواح و ... شده.. E11b

کافه دومگو - shirin - 11-12-2012

خوبی بیخدایی و عقیده نداشتن به ماورا این هست که آدم دیگه از این موجودات خیالی مثل جن و روح و ... نمیترسه و با خیال راحت میتونه تنها زندگی کنه و یا تو تاریکی بمونه. :D

کافه دومگو - Mehrbod - 11-12-2012

Ouroboros نوشته: راسل جان فروم امشب بدل به مسکن دیو و ارواح و ... شده.. E11b

ببینید اکنون ما نزدیک به 300 کاربر داریم. از این 300 کاربر نزدیک 30 تایشان در 24 ساعت سایت را باز میکنند (10 درسد)، از این 10 درسد هم نزدیک به نیمی بیشتر کنشگر نبوده (15 کاربر، 5 درسد) و در این 24 ساعت پیکی نمیفرستند.

پس هر 24 ساعت (یک شباروز) چشمداشت بیشتر از 5 تا 10 پیک را نباید داشت.

برخی روزها باستثنا گفتمان‌هایی داریم که یک شبه از همه دو سال گذشته بیشتر پیک میخورند: همجنسگرایی - صفحه 5

اینها استثنا هستند، چشمداشت همان 5 تا 10 پیکه.