دفترچه
کافه دومگو - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: فلسفه و منطق (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82)
+--- موضوع: کافه دومگو (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%85%DA%AF%D9%88)

کافه دومگو - mamad1 - 11-03-2012

sonixax نوشته: این متن یکی از آهنگهای یاس :

بنده اسم این رو میذارم مزخرفات !
ملودیش رو هم اگر بشه اسمش رو گذاشت ملودی ! جون یک مشت بیت های پشت سر همه که خودش هم درست نکرده و از اینور اونور برداشته چسبونده به هم به هیچ عنوان قشنگ نیست - دو بار پشت سر هم گوش بدید سردرد میگیرید ! ولی موسیقی زیبا رو ساعتها هم پشت هم گوش بدید خسته نمیشید . مثلن چهار فصل ویوالدی رو یک شبانه روز هم برای من پخش کنند خسته نمیشم !
پیشتر هم گفتم قطعن هنر هست ولی هنرِ کهتر . نه برتر و بهتر . ارزش هنریش در مقابل موسیقی های مزخرف همون امینم هم خیلی کمه چه برسه به آثار موسیقی درست و حسابی دنیا .
در میان موسیقی ایرانی به نظر من برخی آهنگهای داریوش زیبا هستند .

من این موزیک رو گوش نداده بودم از یاس

متن رو با دقت خوندم و به نظرم خوب نبود بلکه عالی بود

اینو از سر لجبازی نمیگم

واقعا نظرم اینه

چرا مثلا من از داریوش متنفرم اما شما دوس داری ؟
یا چرا شما چهار فصل ویوالدی رو چند بار گوش بدی خسته نمیشی اما من یکبار هم نمیتونم گوش بدم؟
یا چرا من در خیال شجریان رو صد بار گوش کنم تشنه تر میشم اما شما یک ثانیه هم نمیتونی تحملش کنی ؟

جفتمون که دچار دگماتیزم نیستیم
با سواد و روشنفکر هم که هستیم
دگر اندیش هم که هستیم
توی بحث موسیقی صاحب نظر هم که هستیم

پس شرایط تقریبا یکسانه

این فقط نشان از تفاوت سلیقه ها داره و مطلقا ربطی به ارزش هنری نداره

کافه دومگو - sonixax - 11-03-2012

mamad1 نوشته: نیاز به اثبات داره

چه اثباتی ؟ مشخصه که همین موسیقی های دوزاری بیشتر از سنتی در ایران طرفدار دارند . کافیست یک نگاهی به فروش و سبز شدن چپ و راستی خوانندگانش بیندازید .

mamad1 نوشته: چیزی که باعث میشه من خیلی تعجب کنم اینه که
شما یک نظری رو میدید و به راحتی به همه وصلش میکنید بدون هیچ مبنایی
شما اخه از کجا میدونید اون اطرافیان من دچار دگماتیزم یا چیز های دیگر هستند؟

نیازی به شناخت از اونها نیست - همینکه کسی بگوید موسیقی سنتی ایران زیباتر از موسیقی باقی دنیاست یا یک است و حرف ندارد نشان از دگماتیزم دارد .

mamad1 نوشته: اگر به شما بگم مثلا همون طرف که از جیپسی کینگ خوشش نمیومد عاشق انریکه یا آشر هست اونقت چی میگید؟

اونوقت میگم اون شخص از انریکه خوشش میاد !!!!! من دارم در مورد کسانی که گیر داده اند به موسیقی سنتی و بعضن سطح پایین خوانندگان لس آنجلسی و باقی کره ی زمین را قبول ندارند صحبت میکنم .

mamad1 نوشته: برعکس شما معتقدم موزیک جیپسی کینگ طرفداران خاص داره و به هیچ عنوان سبک کولی ها همه پسند نیست
بله در بخش هایی از ایران که مردم عاشق سوسن کوری هستند اینطور است !

mamad1 نوشته: سبک راک یا متال یا ... همه پسند نیستند طرفداران خاص دارن

سبک متال طرفداران خاص داره ولی سبک راک همه پسند است .

mamad1 نوشته: و اما بله شجریان هم همه پسند نیست و طرفداران خاص داره اما مطلقا قبول ندارم که این طرفداران خاص یه مشت فسیل هستند

خوب قبول نداشته باشید ! ولی چیزی از حقیقت کم نمیکند . یک سر تشریف ببرید کنسرت امثال شجریان خودتان متوجه میشوید - یا همه فسیل هستند یا از این سبزی های جو زده که آی استاد نذاشت ربنا شو پحش کنند :)))

mamad1 نوشته: جند کنسرت شجریان یا چند تا کنسرت موسیقی سنتی رفتید یا از سلیقه چند ایرانی خبر دارید که اینطور قاطعانه میگید فقط فسیل ها و پیرو پاتال ها این مدل موسیقی رو دوس دارن؟

چند تایی رفته ام عزیز و اکنون اگر رایگان هم باشد نمیروم .

mamad1 نوشته: شما واقعا نمیدونید تاتلیس یکی از محبوب ترین خاننده های ترک در بین ایرانی ها هست؟
این مورد که خیلی مشهوره!!!!

خوب باشه ! مگه محبوبیت دلیل بر کیفیته ؟ تاتلیس عربده کشی بیش نیست - جواد یساری خیلی قشنگ تر از تاتلیس میخونه ! ایرانی ها دوستش دارند چون به شکل به شدت عامیانه ای مردم فکر میکنند که ایرانیه !!!!!

mamad1 نوشته: نیاز به اثبات داره
مثلا کشور چین یا هند یا مالزی یا اندونزی
7 میلیارد ادم کم نیست
یک نفر 7 میلیارد طرفدار داشته باشه
که دیگه خدایی میکنه

شما بروید پی اثباتش ! مدونا هم میرود کنسرت میگذارد در همان چین و خداد نفر میروند . اگر شما مدعی هستید مدونا رو شمار کمتری میشناسند تا مثلن حسن خرصدا (شماعی زاده) این شمایید که باید اثبات کنید نه بنده .

mamad1 نوشته: در مورد این دید موسیقیایی بیشتر توضیح بدید

چه چه زدن و تحریر های سنتی ایرانی بیشتر به جیغ میماند و موسیقی را خراب میکند . در بین موسیقی دانان هنجره به عنوان قدیمی ترین و برترین ساز شناخته میشه و چهچهه زدن برابر است با در آوردن صدای جیغ ویولون !

mamad1 نوشته: اپرا از نظر شخصی من زیبا نیست اما هیچ ربطی به اواز ایرانی و تحریر نداره و نباید هم با همدیگه مقایسشون کرد
مثل اینکه شما بخواید موسیقی کولی ها رو با موسیقی متال مقایسه کنید

بنده گفتم این مدل تحریرهای موسیقی ایرانی در کدام دسته قرار میگیرند و وقتی که در همان دسته قرار میگیرند قیاسشان معالفارق نیست .
برای اینکه شناخت بهتری داشته باشید پیشنهاد میکنم کتاب "تئوری بنیادین موسیقی نوشته پرویز منصوری" رو مطالعه کنید . باقیش رو هم تا زمانی که با یک ساز دلنگ و دولونگی نکنید هر چه قدر هم که توضیح بدهم متوجه نمیشوید .

mamad1 نوشته: نوحه خوانی رو که نباید با موسیقی مقایسه کرد

نوحه خوانی هم نوعی از موسیقیست و میشود و باید با موسیقی مقایسه کرد . حتا صدای غارغار کلاغ هم نوعی موسیقیست .

mamad1 نوشته: اگر افراد زیادی به نوحه خوانی حدادیان از خود بی خود شدن بله باید بهشون فارغ از دید اعتقادی و سیاسی امتیاز بدید
چون معلوم میشه ایشون در هنر نوحه خوانی یا حالا زجه عوره یا هر چی خبره هستند
افراد خبره هم امتیاز بالا میگیرن

خیر نشان از خبره بودن نمیده - نشان از سلیقه ی مزخرف آن افراد میده . یک سری تجمعاتی هستند که بدون نوت و همین طوری میزنند روی انواع ساز و به قول معروف میروند در فضا ! بگردید در ایران پیدایشان میکنید - یک سری به فرهنگسراها بزنید احتمالن پیدا میکنید . در یکی از جلسه هایشان شرکت کنید و بعد بیایید و نظرتان را در مورد موسیقیشان بگویید . البته اگر سالم برگشتید E11b

زیبا بودن ربطی به هنری بودن و یا سلیقه ی من و شما نداره . شما ممکنه معین خوشتون بیاد ولی خوش آمدن شما مبنای بهتر و بدتر بودن یک موسیقی نیست .
بنده هم موسیقی متال خیلی دوست دارم ولی هرگز از این ادعاهای خنده دار نمیکنم که متال بهتر است و موسیقی است و فلان است و بهمان است ! فقط من خوشم میاد دلیل نمیشه که چون من خوشم میاد پس دیگه یک سری نوت های گوش خراش با ترانه های دیوار خراب کن نیست !

mamad1 نوشته: من این موزیک رو گوش نداده بودم از یاس

متن رو با دقت خوندم و به نظرم خوب نبود بلکه عالی بود

اینو از سر لجبازی نمیگم

واقعا نظرم اینه

نظر شما محترم ! ولی این متن نه وزن درست و حسابی داره نه قافیه بندی درست و حسابی و نه معنی و مفهوم . یک سری ک.ش پشت سر هم عوام پسند است .

mamad1 نوشته: چرا مثلا من از داریوش متنفرم اما شما دوس داری ؟
یا چرا شما چهار فصل ویوالدی رو چند بار گوش بدی خسته نمیشی اما من یکبار هم نمیتونم گوش بدم؟
یا چرا من در خیال شجریان رو صد بار گوش کنم تشنه تر میشم اما شما یک ثانیه هم نمیتونی تحملش کنی ؟

بنده پیشتر هم گفتم سلیقه ی من و شما ملاک ارزشگذاری هنری نیست . ارزش هنری تمام آهنگهای معین و یاس و داریوش و ساسی مانکن و شجریان روی هم اندازه یک سمفونی بتهوون یا یک ترک از یک فصل از چهار فصل ویوالدی نیست .

mamad1 نوشته: این فقط نشان از تفاوت سلیقه ها داره و مطلقا ربطی به ارزش هنری نداره

در قیاس من و شما بله بحث سلیقه هست - ولی در قیاس یکی از آهنگهای معین با یکی از آهنگهای ریچارد کلایدرمن خیر !

کافه دومگو - Russell - 11-03-2012

من چند روزه دارم Dire Straits پشت سر هم گوش میدم بدون هیچ خستگی.در مقایسه واقعا جلوی اینها بقیه باید بیاند شاگردی !!

Russell نوشته: من چند روزه دارم Dire Straits پشت سر هم گوش میدم بدون هیچ خستگی.در مقایسه واقعا جلوی اینها بقیه باید بیاند شاگردی !!

راسل جان مگر میشود ترکیبی از راک و کانتری خسته کننده باشد ؟ E00e

حالا که تو کارشی این رو هم گوش بده :
[video=youtube;6jxsnIRpy2E]http://www.youtube.com/watch?v=6jxsnIRpy2E[/video]

کافه دومگو - Russell - 11-03-2012

این ترک اول لیستمه !!

کافه دومگو - Ouroboros - 11-04-2012

دوستان این بحث به راستی سلیقه‌ای‌ست، من از سونیکس گرامی دعوت می‌کنم یک مورد برتری ِ عینی به سود موسیقی هارمونیک، در برابر موسیقی دستگاهی/ردیفی بیاورند، قطعا نخواهند توانست! مانورها و بازی‌ها و شیطنت‌ها و هنرمندی‌هایی هست که می‌توان در سیستم آهنگ‌سازی غربی بکار بست که ما قادر به انجام آن نیستیم، همان‌هایی هم در دستگاه‌های موسیقی ایرانی، که برای یک سبک بسیار سخت‌ و نسبتا بدوی که تا همین اواخر با سازهایی بسیار ابتدایی‌تر نواخته می‌شده، به نحوی باورنکردنی پیشرفته است.

شما چطور موسیقی را به هم‌نوازی تقلیل داده‌اید؟! من شیفته‌ی پرسش/پاسخ ِ تک‌نوازی‌های ظاهرا به هم نامرتبط/باطنا از هم ناگسستنی در موسیقی دستگاهی ایران هستم، هرچند سرسام آور باشند دژم و اندوهی نامتناهی در آنها نهفته است برآمده از صدها سال بندگی و بردگی در خانه‌ی خود.. پیداست که در سنی بسیار پائین از ایران رفته‌اید، یا از کودکی با موسیقی غربی بزرگ شده‌اید، اگرنه هر ایرانی‌ای، بطور نا-آگاه وقتی قطعه‌ای نواخته شده در شور را می‌شنود به یاد چرخ بدکردار و غم عالم و بافور و ... می‌افتد و همینطور بغض گلویش را می‌گیرد..

پ.ن: البته سالهاست که در این سبک خلاقیتی رخ نداده و ارزش تکنیکی چندانی برای آن متصور نیست.. ولی با این وجود آن‌را مطلقا چرند شمردن «از آن حرفهاست».

کافه دومگو - sonixax - 11-04-2012

مطلقن كه چرند نیست امیر جان ، بلكه تقریبن نزدیك به مطلقن چرند است !
ولی مطلقن حال به هم زن است E05a

کافه دومگو - mamad1 - 11-04-2012

sonixax نوشته: چه اثباتی ؟ مشخصه که همین موسیقی های دوزاری بیشتر از سنتی در ایران طرفدار دارند . کافیست یک نگاهی به فروش و سبز شدن چپ و راستی خوانندگانش بیندازید .

حرف من اینه طرفداران خاص موسیقی سنتی اگر چه کمتر هستند اما تعدادشون خیلی زیاده
این رو به خاطر اینکه توی این مدل موسیقی به واسطه برادرم اطلاع دارم میگم
من کنسرت های سنتی زیادی رفتم و استقبال پیر و جوون و همه قشر ادمو دیدم
یادمه برای تولد یکی از دوستان بلیط نایاب یکی از کنسرت های سنتی رو با سختی تهیه کردیم
اتفاقا اون دوستم طرفدار موزیک پاپ بود
بعد از کنسرت به وجد اومده بود

اینکه موسیقی های دو زاری یا حتی موسیقی های پاپ و خوانندگان معروف طرفداران بیشتری دارن برای من یک ذره هم ملاک ارزش گذاری نیست
که البته نظر من اینه که موسیقی های غربی از هیچ نظری گوچکترین ارجحیت و امتیازی نسبت به موسیقی ایرانی ندارند چه بسی پایین تر هم هستند

دلیل گستردگی و طرفداران زیاد رو از چند جهت میشه بررسی کرد
یکی زبان
قطعا زیان انگلیسی گستردگی بیشتری نسبت به زبان فارسی داره
تبلیغات شدید بر علیه ایران و سالها عقب ماندگی و درجا زدن و محدودیت به خاطر سانسور های جمهوری اسلامی
یادمه تنها برنامه موسیقی سنتی به اسم با کاروان شعر و موسیقی هم سانسور شد
امروز کنسرت های پاپ خیلی راحت تر از کنسرت های سنتی توی ایران مجوز میگیرن

من انتظار ندارم مردم افریقای جنوبی عاشق ساز و اواز شجریان باشن اما انتظارشو دارم عاشق شکیرا و ترانه شادش در باب جام جهانی و اندام سکسیش باشن...!
شرایط مسابقه خیلی نا برابره
پس اول باید شرایط رو برابر کرد بعد نگاه کرد

تعجب میکنم که از چپ و راست سبز شدن خواننده برای امتیاز بالاتر دادن استفاده میکنید
چند نفر میتونن مث شجریان بخونن؟ کم نفر
چند نفر میتونن مث فلان دوزاری بخونن؟ زیاد نفر

نقل قول:نیازی به شناخت از اونها نیست - همینکه کسی بگوید موسیقی سنتی ایران زیباتر از موسیقی باقی دنیاست یا یک است و حرف ندارد نشان از دگماتیزم دارد .

این حرف رو یک کودک فقط میزنه
مثل اینکه بگه ماشین بابای من از همه ماشین ها بهتره

من همچین ادعایی ندارم
و کلا طرح این ادعا رو از اساس غلط میدونم

موسیقی ایرانی در باب محتوا و قالب و زیبایی چیزی کم از موسیقی غربی نداره
منتهی سلیقه اقراد باعث میشه عده ای جذب موسیقی ایرانی بشن و عده جذب موسیقی باقی دنیا

نقل قول:اونوقت میگم اون شخص از انریکه خوشش میاد !!!!! من دارم در مورد کسانی که گیر داده اند به موسیقی سنتی و بعضن سطح پایین خوانندگان لس آنجلسی و باقی کره ی زمین را قبول ندارند صحبت میکنم .
پس این ادعا چی میشه؟
[align=right نوشته: [/align]sonixax]بعد اون افرادی که شما دیدید همه در ایران هستند و طبیعتن یا به خاطر دگماتیزم یا چیزهای دیگر موسیقی کشورهای دیگه رو نمیپسندند

اون افرادی که شما در موردشون صبحت میکنید واقعا کجا هستند؟
توی این فاروم هستند؟
خود من که همچین ادعاهایی ندارم

نقل قول:خوب قبول نداشته باشید ! ولی چیزی از حقیقت کم نمیکند . یک سر تشریف ببرید کنسرت امثال شجریان خودتان متوجه میشوید - یا همه فسیل هستند یا از این سبزی های جو زده که آی استاد نذاشت ربنا شو پحش کنند :)))

وقتی پشت دستم پر باشه ادعا میکنم
ادم بدون لباس که شمشیر بازی نمیکنه
هم کنسرت رفتم و هم با افرادی که تو این مسیر هستن دم خور بودم و به جرعت و قاطعیت به شما میگم اقلیت مخاطبان افراد مسن هستند
از اون سر دنیا اطلاعاتتون که از من بیشتر نیست تو این ضمینه

دید میدانی و تحلیل سیاسی شما از ماجرا حقیقت امر نیست.

نقل قول:چه چه زدن و تحریر های سنتی ایرانی بیشتر به جیغ میماند و موسیقی را خراب میکند . در بین موسیقی دانان هنجره به عنوان قدیمی ترین و برترین ساز شناخته میشه و چهچهه زدن برابر است با در آوردن صدای جیغ ویولون !

mamad1 نوشته: تحریر یكی از مهم ترین اركان آواز ایرانی و همچنین از متعلقات انحصاری این هنر ملی ما است. به علاوه آواز ایرانی یكی از معدود آوازهای دنیا است كه خواننده در آن به بداهه خوانی می پردازد. در هنر غیرقابل پیش بینی و خلق الساعه بداهه خوانی تحریر یكی از ركن های مهم كار آوازخوان به شمار می رود.
برای اطلاع بیشتر...
��ی� ����ی �ی��� - ��ی� � ��ʐ�� 1

نقل قول:خیر نشان از خبره بودن نمیده - نشان از سلیقه ی مزخرف آن افراد میده . یک سری تجمعاتی هستند که بدون نوت و همین طوری میزنند روی انواع ساز و به قول معروف میروند در فضا ! بگردید در ایران پیدایشان میکنید - یک سری به فرهنگسراها بزنید احتمالن پیدا میکنید . در یکی از جلسه هایشان شرکت کنید و بعد بیایید و نظرتان را در مورد موسیقیشان بگویید . البته اگر سالم برگشتید E11b

ما نمیتونیم افراد رو به خاطر سلیقشون متهم کنیم والا دیکتاتوری درست کردیم

یک قشری از مردم از زجه عوره خوششون میاد سلیقشونه و به من و شما هم ربطی نداره

حالا از میان کلی مداح اگر حدادیان توانایی بهتری برای گریوندن یا تاثیر گذاشتن روی اون قشر داره پس خبره س و امتیاز بیشتری میگیره

نقل قول:زیبا بودن ربطی به هنری بودن و یا سلیقه ی من و شما نداره . شما ممکنه معین خوشتون بیاد ولی خوش آمدن شما مبنای بهتر و بدتر بودن یک موسیقی نیست .

این که حرف خودمه از اول بحث تا حالا
اینکه شما از موسقی سنتی بدت میاد مبنای بهتر یا بدتر بودن موسیقی سنتی یا موسیقی غربی نیس

نقل قول:بنده هم موسیقی متال خیلی دوست دارم ولی هرگز از این ادعاهای خنده دار نمیکنم که متال بهتر است و موسیقی است؟؟؟؟!!!! و فلان است و بهمان است !

من تا حالا حرفی ناقض این حرف نزدم

نقل قول:فقط من خوشم میاد دلیل نمیشه که چون من خوشم میاد پس دیگه یک سری نوت های گوش خراش با ترانه های دیوار خراب کن نیست

برعکسش هم ممکنه
صرفا چون من معتقدم صدای داریوش واقعا تهوع اوره و مایه تگری زدن هست دلیلی بر این نیست که واقعا همینطور باشه

برمیگرده به سلیقه افراد

جمله
"نت های گوش خراش و دیوار خراب کن "

از سلیقه شما میاد نه از واقعیت

کافه دومگو - mamad1 - 11-04-2012

sonixax نوشته: نظر شما محترم ! ولی این متن نه وزن درست و حسابی داره نه قافیه بندی درست و حسابی و نه معنی و مفهوم . یک سری ک.ش پشت سر هم عوام پسند است .

نظر شما هم محترم
اما برای تاثیر گذاری و رسوندن حرف به مخاطبت نه وزن مهمه و نه قافیه بندی ( هر چند که بی وزن و بی قافیه هم نیست اونطور که شما میگید. شاید انچه ما از معنی وزن و قافیه تا الان میدونستیم اشتباه بوده و شما تعریف جدیدی از این موضوع دارید)
معنی و مفهوم هم که حسابی داره اگر متوجه نمیشید متنو که من دست به کار شم
عوام پسند بودن هم چیز بدی نیست
هر چیزی که باعث شه حرف مثبتی به عوام منتقل شه و عوام هم خط بگیرن چیز خیلی خوبی هست

و در نهایت
مدام نگید ک. ش ک.ش ک.ش
این کمکی نمیکنه به منطقی نشون دادن استدلال هاتون

نقل قول:بنده پیشتر هم گفتم سلیقه ی من و شما ملاک ارزشگذاری هنری نیست . ارزش هنری تمام آهنگهای معین و یاس و داریوش و ساسی مانکن و شجریان روی هم اندازه یک سمفونی بتهوون یا یک ترک از یک فصل از چهار فصل ویوالدی نیست .

اولا قیاستون قیاس درستی نیست
دوم دوس دارم
بدونم از نظر هنری چهار وصل ویوالدی چه فرق ها و چه ارجحیتی مثلا با silent city(شهر خاموش) یا i will not stand alone(تنها نخواهم ماند) از کیوان کلهر داره

نقل قول:در قیاس من و شما بله بحث سلیقه هست - ولی در قیاس یکی از آهنگهای معین با یکی از آهنگهای ریچارد کلایدرمن خیر

چرا معین خواننده با اهنگساز و پیانیست کلایدر من؟
حسین علیزاده تار نواز و اهنگساز . کیوان کلهر کمانچه نواز و اهنگساز و .... با کلایدر من پیانیست و اهنگساز
حد اقل این قیاس معقول تر هست