دفترچه
گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85)

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Reactor - 10-08-2013

sonixax نوشته: سرشت آدمی خوردن و خوابیدن و لم دادن و استراحت کردن نبوده و نیست .

به نظر من سرشت آدم "جز" خوردن و خوابیدن و توالت رفتن و سکس چیز دیگری نیست.

به کسی که بیشتر از این ها انجام بده مثلا از نگاه کردن یا بودن در طبیعت یا حفظ و نگه داریش لذت ببره. علم آموزی کنه یا به همنوعانش چیز مفیدی رو یاد بده یا با کمکی حالا یا بصورت کمک مالی یا بصورت کشف یا اختراع علمی قدمی رو در راه بهتر شدن زندگی آدم ها برداره میشه گفت "انسان".

وگرنه وظیفه ی یک آدم چیزی بیشتر از کارهایی که بالا گفته شد نیست. میبینید که بیشتر مردم دنیا هم چه عالی وظیفه شون رو به نحو احسن انجام میدهند!

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Mehrbod - 10-08-2013

sonixax نوشته: ابزار ≠ انسان

ببخشائید؟ پس کسیکه چند پست پیش داشت درباره‌یِ ذهن آدم و اینکه نمیشود این ابزار ذهنی را با هوشواره جایگزین کرد سخن میگفت که بود؟ ((:

عجب!

sonixax نوشته: دزدی ، دزدیست با این حرفها هم بزک نمیشود .

دزدی که دزدی است, ولی دزدی هم بهر‌ه‌کشی, هم انگل‌وارگی, هم مفتخوری و ... نیست, مگر برای کسیکه میخواهد با دزدیِ معنی واژگان بهره‌کشی خودش را پنهان کند! (:

sonixax نوشته: و به هر حال دزد واقعی آنهایی هستند که در پی این هستند دارایی دیگران را به بهانه اینکه ابزار کار است و مال تو نیست و .... ازشان بگیرند .

گفتیم که, برده‌داران هم میگفتند برده‌ها دارایی ما هستند, نباید از ما بگیرید! (:

sonixax نوشته: سرشت آدمی خوردن و خوابیدن و لم دادن و استراحت کردن نبوده و نیست .
مگر اینکه به داستان آدم و حوا اعتقاد داشته باشیم .

نه تنها بوده, که همین امروز هم هست. بسنده میکند نگاهی به همبود‌هایِ نخستینی یا نمونه‌وار بومی‌هایِ هاوایی یا سرخپوست‌هایِ آمریکایی بیاندازیم.
اینکه امروز همه در تکاپو هستند از دستآورد‌هایِ همبود‌ فندین (Technological Society) است که میخواد تا جای شدنی فرایند پیشرفت را بشتاباند, نه اینکه
در سرشت آدم ٨ ساعت کار روزانه آمده باشد! ((:

Reactor نوشته: به نظر من سرشت آدم "جز" خوردن و خوابیدن و توالت رفتن و سکس چیز دیگری نیست.

به کسی که بیشتر از این ها انجام بده مثلا از نگاه کردن یا بودن در طبیعت یا حفظ و نگه داریش لذت ببره. علم آموزی کنه یا به همنوعانش چیز مفیدی رو یاد بده یا با کمکی حالا یا بصورت کمک مالی یا بصورت کشف یا اختراع علمی قدمی رو در راه بهتر شدن زندگی آدم ها برداره میشه گفت "انسان".

وگرنه وظیفه ی یک آدم چیزی بیشتر از کارهایی که بالا گفته شد نیست. میبینید که بیشتر مردم دنیا هم چه عالی وظیفه شون رو به نحو احسن انجام میدهند!

درسته, در کنارش ما حس کنجکاوی و .. را هم داریم, ولی اینها خودآماج نیستند. به دیگر سخن, کار کردن به خودی خود خوب نیست, تا زمانی خوب است که برای آدم خوشی‌آور باشد.

سخن من هم در راستای «همبود کاررها» یا "Work-free society" این بود که این دسته کارهای بیهوده و رنجآور را از دوش هومنی برداریم, بگذاریم
برود در هنر‌ یا کارهای مغزی, بدلخواه و آنگونه که میپسندد و دوست دارد تکاپو کند, بی نگرانی از کرایه خانه و خوراک و گرسنگی و نداری و مرگ و بیماری و ...

ولی تا اینجا دریافتیم که:
١. نامیرایی چیز بدیه, چون آدم پس از ١٠٠٠ سال زندگی خسته میشود, پس نیازی به دستیابی بهش نیست! 21
٢. همبود کاررها چیز بدیه, چون آدم پس از ١ سال بی نیازی از کار خسته میشود, پس نیازی به دستیابی بهش نیست!

فرجامیابی:
هر چیز خوبی که بسختی بدست میاید را میتوانید با گفتن اینکه "پس از بدست آمدن خسته کننده میشود" از سر باز کنید و دیگر به آن نیاندیشید.

پارسیگر

Mehrbod نوشته: بویژه steve jobs که یکی از کثیفترین و پست‌ترین آدمهای روی زمین بود هم تنها برای سود شخصی اینها را درست کرده‌اند.

چرا کسی که برای سود شخصی اش کار مفیدی انجام میدهد که من هم با پرداخت مبلغ کمی در منفعتش شریک میشوم آدم کثیف و پستی ست؟

اصلا چرا کسی که در جهت برآورده ساختن سود شخصی اش اقدام کند کثیف و پست است؟ ذات آدم به همین شکل است و همه ی آدم ها بر مبنای منافع شخصیشون اقدام میکنند. اگر کسی هوش بالایی داشت و میتوانست از همان ابزاری که در دست مردم عادی است بازدهی بسیار بیشتری کسب کند کثیف و پست است؟

Reactor نوشته: چرا کسی که برای سود شخصی اش کار مفیدی انجام میدهد که من هم با پرداخت مبلغ کمی در منفعتش شریک میشوم آدم کثیف و پستی ست؟

اصلا چرا کسی که در جهت برآورده ساختن سود شخصی اش اقدام کند کثیف و پست است؟ ذات آدم به همین شکل است و همه ی آدم ها بر مبنای منافع شخصیشون اقدام میکنند. اگر کسی هوش بالایی داشت و میتوانست از همان ابزاری که در دست مردم عادی است بازدهی بسیار بیشتری کسب کند کثیف و پست است؟

سود شخصی شاید واژه‌یِ خوبی اینجا نباشد, درسته که همه‌یِ کارهای ما در راستای سود شخصی هستند, ولی هر کدام بازه‌یِ زمانیکی هم دارند.
کارخانه‌داری که با آلودگی زیستبوم کارخانه‌داری میکند هم در پی سود شخصی اش است.
کارخانه‌دار دیگری که با پذیرش سود کمتر از آلودگی زیستبوم به هزینه خودش پیشگیری میکند هم باز در پی سود شخصی اش است.

دگرسانی اینجا این است که یکی "بیش از اندازه شخصی" است, یکی با نگرش به دیگران و آیندگان همراه است.

پارسیگر

Mehrbod نوشته: درسته, در کنارش ما حس کنجکاوی و .. را هم داریم, ولی اینها خودآماج[1] نیستند. به دیگر سخن, کار کردن به خودی خود خوب نیست, تا زمانی خوب است که برای آدم خوشی‌آور باشد.

سخن من هم در راستای «همبود[2] کاررها» یا "Work-free society" این بود که این دسته کارهای بیهوده[3] و رنجآور را از دوش هومنی[4] برداریم, بگذاریم
برود در هنر‌ یا کارهای مغزی, بدلخواه و آنگونه که میپسندد و دوست دارد تکاپو کند, بی نگرانی از کرایه خانه و خوراک و گرسنگی و نداری و مرگ و بیماری و ...

ولی تا اینجا دریافتیم که:

١. نامیرایی[5] چیز بدیه, چون آدم پس از ١٠٠٠ سال زندگی خسته میشود, پس نیازی به دستیابی بهش نیست!
٢. همبود کاررها چیز بدیه, چون آدم پس از ١ سال بی نیازی از کار خسته میشود, پس نیازی به دستیابی بهش نیست!

فرجامیابی:

هر چیز خوبی که بسختی بدست میاید را میتوانید با گفتن اینکه "پس از بدست آمدن خسته کننده میشود" از سر باز کنید و دیگر به آن نیاندیشید.

به نظر من نامیرایی چیزیه که به امتحان کردنش می ارزه!E00e

حرف میلاد مثل کسی میمونه که در خیابان یک لامبورگینی میبینه و میگه "زیاد هم چیز مالی نیست. پراید خودم بهتره!!"

بهرحال واقعیت اینه که نامیرایی چیزیه که -در کمترین حالت- همه به امتحان کردنش وسوسه میشن.

Mehrbod نوشته: سود شخصی شاید واژه‌یِ خوبی اینجا نباشد, درسته که همه‌یِ کارهای ما در راستای سود شخصی هستند, ولی هر کدام بازه‌یِ[1] زمانیکی[2] هم دارند.
کارخانه‌داری که با آلودگی زیستبوم[3] کارخانه‌داری میکند هم در پی سود شخصی اش است.
کارخانه‌دار دیگری که با پذیرش سود کمتر از آلودگی زیستبوم به هزینه خودش پیشگیری میکند هم باز در پی سود شخصی اش است.

دگرسانی[4] اینجا این است که یکی "بیش از اندازه شخصی" است, یکی با نگرش به دیگران و آیندگان همراه است.

منفعت آن کارخانه دار منع اخلاقی دارد.

اما همه ی منفعت طلبان که با آلوده کردن محیط زیست یا فرضا حتی له کردن افراد به منفعت نمیرسند!

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 10-08-2013

Mehrbod نوشته: چنانکه میگویند, ادیسون برق را درست نمیکرد, یکی دیگر درست میکرد.

بیخود میگویند ! چون ادیسون برق را درست نکرد ! یکی دیگه درست کرد !!!
چیزهایی را هم که ادیسون درست کرد یکی دیگه درست نکرد .

Mehrbod نوشته: اینها, بویژه steve jobs که یکی از کثیفترین و پست‌ترین آدمهای روی زمین بود هم تنها برای سود شخصی اینها را درست کرده‌اند. باز یکی
مانند bill gates کمی وژدان داشته و یک یاری‌ای هم به خیریه‌ها رسانیده, ولی steve jobs همان روز یکم که برگشت به Apple گفت خیریه‌یِ هزینه‌یِ افزوده است, از بودجه بردارید! (((:

هر چند من رویکرد steve jobs را بس بیشتر میپسندم, زیرا در بلند-زمان[SUP][1][/SUP] به لایه‌هایِ زیرین‌ و بهره‌دهِ
جامعه زودتر و آسانتر می‌دریاباند که چه جایگاه و ارزشی دارند و بیخود مانند gates آنها را نیمه‌-زنده نگه نمیدارد.

من این ابراز تنفر تا به این حد عُریان را با کمال پوزش مینویسم به پای حسادت .

Reactor نوشته: به نظر من سرشت آدم "جز" خوردن و خوابیدن و توالت رفتن و سکس چیز دیگری نیست.

سرشت آدمی همان فرگشت آدمیست و فرگشت آدمی در تضاد 100% است با خوردن و خوابین و ریدن بی حد و حساب .
حتا اگر شما سگ داشته باشید باید ببرید روزی 2 کیلومتر بدوانیدش وگرنه میمیرد !!!

Mehrbod نوشته: ببخشائید؟ پس کسیکه چند پست پیش داشت درباره‌یِ ذهن آدم و اینکه نمیشود این ابزار ذهنی را با هوشواره جایگزین کرد سخن میگفت که بود؟ ((:

عجب!

من مسئول گفته ی خودم هستم ولی مسئول برداشت اشتباه شما نیستم .

شما انسان رو ابزار میبینید مشکل من نیست .

Mehrbod نوشته: دزدی که دزدی است, ولی دزدی هم بهر‌ه‌کشی, هم انگل‌وارگی, هم مفتخوری و ... نیست, مگر برای کسیکه میخواهد با دزدیِ معنی واژگان بهره‌کشی خودش را پنهان کند! (:

البته بهره کشی صد شرف دارد به دزدی و مال مردم خوری !!! (کاری که کمونیستها و سوسیالیستها در پی به سرانجام رساندنش هستند)

Mehrbod نوشته: گفتیم که, برده‌داران هم میگفتند برده‌ها دارایی ما هستند, نباید از ما بگیرید! (:

ما هم گفتیم انسان ابزار نیست !
این طرز فکرِ خطرناک شما آخرش میشود شوروی و بدبختی هایی که بر سر مردمش نازل شد .
چون هر چیزی را میشود ابزار تولید نامید و افراد را از حق مالکیتش محروم گردانید یا بهتره بگم ازشون دزدید و یک جامعه ی مزخرف مثل شوروی ایجاد کرد .
یزدان را شکر که شما قدرت سیاسی ندارید وگرنه احتمالن یک استالین دیگر از شما بوجود می آمد که حیف مهربد وارسته است که سر انجامش آن شود . این مهربد وارسته بسیار خوب و مفید و شریف است .

Mehrbod نوشته: نه تنها بوده, که همین امروز هم هست. بسنده میکند نگاهی به همبود‌هایِ نخستینی یا نمونه‌وار بومی‌هایِ هاوایی یا سرخپوست‌هایِ آمریکایی بیاندازیم.
اینکه امروز همه در تکاپو هستند از دستآورد‌هایِ همبود‌ فندین (Technological Society) است که میخواد تا جای شدنی فرایند پیشرفت را بشتاباند, نه اینکه
در سرشت آدم ٨ ساعت کار روزانه آمده باشد! ((:

بله بله ! انسان اصلن برای به دست آوردن خوراک تلاش نمیکرده ! همین طوری توی باغ عدن بهشون میرسیده !!!

Reactor نوشته: به نظر من نامیرایی چیزیه که به امتحان کردنش می ارزه!

حرف میلاد مثل کسی میمونه که در خیابان یک لامبورگینی میبینه و میگه "زیاد هم چیز مالی نیست. پراید خودم بهتره!!"

بهرحال واقعیت اینه که نامیرایی چیزیه که -در کمترین حالت- همه به امتحان کردنش وسوسه میشن.

راستش رو بخواید من هیچ وقت براش وسوسه نمیشم .
قضیه گربه و گوشت و پیف پیف هم نیست . فکر زندگی کردن بیش از 70-80 سال تمام بدنم را میلرزاند .