دفترچه
گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%A9%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85)

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 11-17-2013

Reactor نوشته: کشوری که با قایق و یاک و کشتی, دسته دسته جنده و مهاجر و فراری از کشور به آمریکا صادر میکند گرسنه نیست؟
کشوری که دسته دسته جنده نیاز دارد کشور خوبی است!
روشن است که کوبا ندار است ولی نداری اش از فشار ها
و فروبند های آمریکا در درازای چندین دهه میباشد.
از مکزیک هم که سرمایه داری است ، به انگیزه ی نداری،
دسته دسته به آمریکا برای کارگری و روسپیگری میروند !
پس این سرمایه داری، بویژه امپریالیسم آمریکایی است
که در سراسر جهان جنده سازی میکند وگرنه کسی که
داوخواهانه جنده نمیشود، مگر اینکه پاریس هیلتون باشد!

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Reactor - 11-17-2013

مزدك بامداد نوشته: آها، پس برای همین است که هر از چند سالکی یکبار دچار بحران میشوید!
خود کارشناسان سرمایه میگویند که چنین هست، شما گویا کاسه ی داغتر ازآشید!

کدام کارشناس سرمایه؟
از طرف چه سیستم مالی حرف میزند؟
چه میگوید؟
میگوید سرمایه داری بد است و دار و ندارمان را آتش بزنیم و برویم کمونیستی شویم و همدیگر را بخوریم؟

برندگان نوبل اقتصاد امسال 3 نفر بودند که تاکید میکردند که بحران کنونی اقتصاد, راه حل اقتصادی دارد و قابل حل است.

قبلا هم گفته بودم.
دوباره گویی میکنم.
ذات رشد منحنی اقتصادی با نوسان و بحران همراه است.
اقتصادی که نوسان نداشته باشد, اقتصاد نیست.

اقتصاد در ذات خود داینامیک است.
اقتصاد استاتیک هیچوقت بوجود نخواهد آمد.
اقتصاد یعنی نوسان و فراز و فرود.
از این توهم های کمونیستی بیایید بیرون.

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Mehrbod - 11-17-2013

Reactor نوشته: من هم افرادی در ایران دیده ام که میگوید اینجا همه پولدارند و فیلم بازی میکنند و ما فقیر و گرسنه نداریم و همه چیز خوب است و ایران مثل بنز دارد پیشرفت میکند.
گوسفند و خایه مال همه جا پیدا میشود
در این شرایط باید به مدعی شک کرد!
عقل هم چیز خوبی است.
کشوری که با قایق و یاک و کشتی, دسته دسته جنده و مهاجر و فراری از کشور به آمریکا صادر میکند گرسنه نیست؟

کسیکه که خودش برای "پولدار شدن" از کشور زده بیرون چرا باید بدروغ بگوید نه, کشورم جای گل و بلبله؟

نکته در همین بخش "پولدار شدن" است; اگر پریستار کشوری بچاپ بچاپ باشد, میبینم ارزش‌هایِ دیگری سربرآورده و جایگزین ارزش‌هایِ فرامنشیک میشوند,
مانند همین بهره‌کشی و چاپیدن و به گاری بستن مردم که ناگهان نشانگر زرنگی و باهوشی میشود و از سویی از زیر کار در رفتن و پیچاندن و واژه‌هایِ کارگر و عمله را ناسزا یافتن فراگیر.

از آنجاییکه پایوراندیم همه‌یِ جهان نمیتوانند مانند آمریکا باشند (زیرا سرمایه‌داری سامانه‌یِ بُرد-باخت است: سود این = زیان آن), پس میبینید که کوشش‌ها و
سخن‌هایِ شما هم سرانجام چیزی جز این نیست که اکنون که همه جا سرگرم بچاپ بچاپ هستند, بیایید ما هم دیگران را بچاپیم و یک آمریکای 'دوم' باشیم.

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - Mehrbod - 11-17-2013

sonixax نوشته: این که ادعای شما بود! (چون دموکراسی در آمریکا کار نمیکند پس کشک است! که تازه همین را هم نتوانستید نشان دهید) شما مدعی بودید دموکراسی کار نمیکند و باید انقلاب و شورش و دزدی و آدم کشی کرد نه من .

چرا نتوانستیم نشان دهیم؟ نمایاندیم در آمریکا تنها کسانی میتوانند سیاستهای کشور را تعیین کنند و راستادهند که میلیارد‌ها دلار پول در جیب داشته باشند, به دیگر سخن, کمتر از ٥% مردم.

اگر این فرمانروایی کمینگان بر بیشینگان نیست, پس چیست؟

sonixax نوشته: و باز هم استدلال پوچ و بی پایه و اساس ! پیشتر نشان داده ایم که فرد سرمایه دار باهوشتر / زحمت کش تر بوده که سرمایه دار شده .
از آسمان برای کسی سرمایه نمیریزد ! در ضمن ارث رسیدن از پدر مادر هم نشان از هوش و تدبیر والدین داشته و الا آخر .
پس به جای اینکه سعی در دزدی و مال مردم خوری بکنید بروید کار کنید نگویید چیست کار E402

:e405:
سرانجام سرمایه به ارث برده میشود یا نمیشود؟ برای نمونه "پاریس هیلتون" چه هوش و کوششی
در زندگی کشیده که باید میلیارد‌ها دلار داشته باشد, هنگامیکه بسیاری از مردم نان شب هم ندارند؟

در دست دیگر, اگر کسی باهوشتر بود یعنی سزامندی اینکه بیشتر از ٩٠%
همه‌یِ مردم جهان رویهم پول و پس توان/قدرت داشته باشد را دارد!؟

با همه‌یِ اینها یک چیز را درست گفتید, سرمایه‌ از آسمان برای کسی نمیریزید,
سرمایه براهِ فرایند بهره‌کشی از بهره‌یِ کارِ کارگر بالا کشیده و انباشته گشته و میشود سرمایه‌.

[عکس: 50.jpg]

kourosh_bikhoda نوشته: جز تکرار و باد معده چیزی توش نیست. من بر خلاف شماها علاقه ندارم چیزی رو که بهش پاسخ داده شده قبلن، پاسخ بدم. با تکرار چیزی اثبات نمیشه.

این را دیگر خوانندگان داوری میکنند, اگر نه برای ما روشن است که شما دیگر چیزی در چنته ندارید (;

پارسیگر

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - sonixax - 11-17-2013

مزدك بامداد نوشته: هر جانوری که تخم میکند، گنجشک نیست!

ولی تخمگذار هست !

Reactor نوشته: اقتصادی که نوسان نداشته باشد, اقتصاد نیست.

به قول معروف خط صاف نشان دهنده مرگ است .

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - kourosh_bikhoda - 11-17-2013

مزدك بامداد نوشته: پیش بینی هایش درست هستند، مگر تازه دچار بحران نشدی و پولهای مردم را بالا نکشدیدند برای رهانیدن بانکداران؟
من یه سخن سنجیده تر دارم: بحران اقتصادی در پسِ نمودار سینوسیِ free market ناگزیر است. یعنی هم پیشرفت و هم بعد از مدتی بحران و سکوت.

حالا شما حداقل بگویید چطور به قول مهربد پلیس و مدیا و ایکس و ایگرگ رو پیرهن اثمان میکنید برای عدم جنبش توده ها در حالیکه این به معنی ابطال تئوری مارکس هست؟

ضمنن شما جواب ندادی در مناظره که آیا تئوری مارکس علمی ست؟ اگر هست ابطال پذیره؟ اگر بله در چه شرایطی؟ E404

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - kourosh_bikhoda - 11-17-2013

Mehrbod نوشته: این را دیگر خوانندگان داوری میکنند, اگر نه برای ما روشن است که شما دیگر چیزی در چنته ندارید (;
خیالم راحت شد روشن است. میخواستم براتون کبریت بزنم.

Mehrbod نوشته: چرا نتوانستیم نشان دهیم؟ نمایاندیم در آمریکا تنها کسانی میتوانند سیاستهای کشور را تعیین کنند و راستادهند که میلیارد‌ها دلار پول در جیب داشته باشند, به دیگر سخن, کمتر از ٥% مردم.

اگر این فرمانروایی کمینگان[١] بر بیشینگان[٢] نیست, پس چیست؟

پیشتر پاسخ این ادعا داده شده!
دسترسی به پول و تبلیغات و .... ربطی به هوش و شعور و قدرت انتخاب مردم ندارد . همه هم از دم الدنگ و خرفت احمق و نادان و کودن و ابله نیستند ! پس بیجاست .

Mehrbod نوشته: سرانجام سرمایه به ارث برده میشود یا نمیشود؟ برای نمونه "پاریس هیلتون" چه هوش و کوششی
در زندگی کشیده که باید میلیارد‌ها دلار داشته باشد, هنگامیکه بسیاری از مردم نان شب هم ندارند؟

پدر و مادرش ، پدربزرگش زحمتش را کشیده اند خواسته اند بدهند به فرزندشان ! به من و شما چه ؟ حسادت ندارد که . شما هم بروید ثروتمند شوید بدهید به فرزندتان نه کار غیر اخلاقی کرده اید نه کسی یقه شما را میگیرد .

Mehrbod نوشته: در دست دیگر, اگر کسی باهوشتر بود یعنی سزامندی[٣] اینکه بیشتر از ٩٠%
همه‌یِ مردم جهان رویهم پول و پس توان/قدرت داشته باشد را دارد!؟

اگر فقط به هوش باشد نه ! در دنیا هم ما باهوشی را نمیشناسیم که رفته باشند مال و اموال دیگران را گرفته باشند داده باشند بهش که چون باهوش است !
ولی اگر آن باهوش خلاق تر از بقیه باهوشها و 90% جامعه باشد و کارهایی بکند که بقیه نکرده اند و به واسطه آن کارها ثروتمند شود قطعن لیاقتش را داشته .
همان داستان بیل گیتس که داس IBM را گرفت و کاری کرد که همه ی مهندسان و مدیران و ... IBM روی هم نتوانسته بودند بکنند !
معلوم است چنین افرادی لیاقت ثروتی که بدست میاورند را دارند . بلاخره باید یک فرقی بین انسان تیزهوش و کوشا و آدم کودن تن پرور باشد یا خیر ؟

Mehrbod نوشته: با همه‌یِ اینها یک چیز را درست گفتید, سرمایه‌ از آسمان برای کسی نمیریزید,
سرمایه براهِ فرایند بهره‌کشی از بهره‌یِ کارِ کارگر بالا کشیده و انباشته گشته و میشود سرمایه‌.

این را هم پیشتر توضیح داده ایم ، کارگر در قبال کاری که میکند مُزد میگیرد . اگر میزان این مزد با میزان کاری که کارگر کرده برابر باشد هیچ اتفاق بد و بهره کشی و ظلمی نشده . هوش کردن این چرا انقدر برای شما سخت است ؟
به عکس در سیستمی که یک روز مردم را وادار میکند کار رایگان بکنند یا اردوگاه کار اجباری دارد ، یا ملت را به خاطر دیدن فیلم اعدام میکند یا مزدی بسیار کم به کارگر میدهد دارد بهره کشی و برده داری اتفاق میوفتد .
همچنین من به فلان نقاش میگویم فلان تابلو را برای من چند میگیری نقاشی کنی ؟ وی میگوید X دلار ! من X دلار را پرداخت میکنم و تابلو را تحویل میگیرم ! آیا بهره کشی رخ داده ؟ خیر .
حالا من میروم همان تابلو را که دیگر مالکش هستم به یکی دیگر 2x میفروشم . آیا بهره کشی یا کلاه برداری یا ... رخ داده ؟ خیر .
ولی :
من میروم توی سر فلان نقاش میزنم که باید فلان نقاشی را برای من بکشی و به خاطر وظیفه اجتماعی و ... یک روز از میزان روزهایی که رویش کار میکنی را هم رایگان کار کنی ، قیمت را هم من مشخص میکنم نه تو تازه از همان مزدی که میگیری بیش از 50% اش را باید به من(دولت) مالیات بدهی! اگر هم اعتراض کنی و گوش نکنی و بخواهی فرار کنی اعدامت میکنم یا میفرستم اردوگاه کار اجباری ! اینجا نه تنها بهره کشی بلکه برده داری هم رخ داده .
این همان اتفاقیست که در کره شمالی ، آلمان شرقی ، چین کمونیستی ، شوروی خدابیامرز و ... افتاده ، میوفتد و مادامی که هستند/بودند ادامه خواهد داشت .

در مورد تصویری که گذاشته اید هم بیشتر از این مقدار کمونیستها آدم کشته اند جانم !
نکند فقیر بودن تازه آن هم در قیاس با همان جامعه ای که درش هستند و به نسبت درآمدهای همان جامعه بد تر از مردن و آدم کشیست ؟
وگرنه فقیر ترین آمریکایی از فقیر ترین چینی/روس/ساکن آلمان شرقی و ... خیلی خیلی ثروتمند تر است :دی

گفتگو پیرامون کمونیسم و سوسیالیسم - مزدك بامداد - 11-17-2013

sonixax نوشته: به قول معروف خط صاف نشان دهنده مرگ است .
سفسته ی سنجیدن پیشرفت سرایداشتی با پمپ خون !

[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE][SIZE=3][/SIZE]