دفترچه
God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: دین (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D9%86)
+--- موضوع: God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-God-Is-Not-Great-How-Religion-Poisons-Everything)

صفحات 1 2

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - بهمنیار - 03-19-2014

با درود خوب دوستان و سروران گرامی سرانجام کار برگردان god is not great هیچنز پایان یافت و راسل افتخار ویراستاری آن را بر عهده گرفتند. من از ایشان بسیار سپاسگزارم

نام این کتاب «خدا بزرگ نبود» برگردان شد. هر چند که فرنام هایی مانند «چه خدایی؟» یا «خدا بزرگ نیست» هم پیشنهاد شد ولی دو دلیل برای این کار داشتم:

1 - هیچنز گفته که این کتاب را در همه عمر می نوشته
2- خدا بزرگ نیست باید خدایی باشد حالا یا کوچک یا بزرگ. به همه ما هم از روز نخست زندگی گفته اند خدا هست و خدا بزرگ هست بعد که بزرگتر شدیم دریافتیم که خدا بزرگ که نیست هیچ در اصل وجود هم ندارد

به این دلیل ها نام کتاب را «خدا بزرگ نبود» گذاشتم. البته تا پخش آن و پایان یافتن کار راسل زمانی هست که اگر شما متوجه نکته ای هستید که من نشدم می توانید آن را مطرح کرده و نام بهتری برای کتاب برگزینیم

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Robert - 03-19-2014

خود هیچنز هم به خدا باور نداشت ولی اسم کتابش رو گذاشت god is not great
فکر نکنم کسی فکر کنه که خدا وجود داره ولی بزرگ نیست!
منظورم اینه که اسم کتاب بهتره همون باشه که هیچنز گذاشته. نه برگرفته از تفسیر شخصی ما

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Robert - 03-19-2014

من کتابهای قبلی که ترجمه کردید رو نگاه کردم. با احترام به کاری که انجام دادید باید بگویم که سادگی و روان بودن متن را فدای سره نویسی کردید.
و اون استقبالی که مثلا از کتاب پندار خدا شد از کتابهای ترجمه شما نشد.
امیدوارم از رک گویی من ناراحت نشوید.:e303:

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - kourosh_bikhoda - 03-19-2014

البته محتوای کتاب در عنوانش خیلی بیشتر تاثیر داره. من که نخوندمش و فکر میکنم کسی که خونده بهتر میتونه نظر بده.

razi نوشته: با احترام به کاری که انجام دادید باید بگویم که سادگی و روان بودن متن را فدای سره نویسی کردید.
یک مترجمی هست در زمینه فیزیک به نام علیرضا محجوب. ایشون هم همین کارو میکنه. من کتاب ایشونو که میخونم انگار دارم حرف های مزدکو میخونم. مطلب به خوبی منتقل نمیشه حتا برای منی که آشنایی دارم با این قضیه.

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Theodor Herzl - 03-19-2014

بهمنیار نوشته: خدا بزرگ نبود
خدا بزرگ نبود جمله گذشته هست ، این می‌شه god was not great
، کلا ترجمه اشتباه هست همون خدا بزرگ نیست ترجمه صحیح است

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Mehrbod - 03-19-2014

[MENTION=102]بهمنیار[/MENTION]

از کجا میشود گرفت اش؟

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - بهمنیار - 03-26-2014

خوب البته بشتر نه برای سره نویسی بلکه امانت داری نزدیک به ترس و شاید وسواس.

جمله با زمان گذشته برای قطعیت به کار می رود. برای نمونه می توان گفت «امسال بهار خوبی بود» در حالی که هنوز بهار است، از سوی دیگر همیشه جملات با زمان اصلی در زبان مبدا معنای درستی را در زبان مقصد نشان نمی دهد.

ببینید هنگام که شما از یک زمانی کاری را آغاز کنید پس از یک مدتی بفهمید که انجام آن کار درست نبوده جمله را به صورت گذشته بیان می کنید در حالی که شاید آن کار ادامه داشته باشد یعنی جمله باید به زبان حال باشد.

هنوز هیچ جا

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Mehrbod - 03-26-2014

بهمنیار نوشته: خوب البته بشتر نه برای سره نویسی بلکه امانت داری نزدیک به ترس و شاید وسواس.

جمله با زمان گذشته برای قطعیت به کار می رود. برای نمونه می توان گفت «امسال بهار خوبی بود» در حالی که هنوز بهار است، از سوی دیگر همیشه جملات با زمان اصلی در زبان مبدا معنای درستی را در زبان مقصد نشان نمی دهد.

ببینید هنگام که شما از یک زمانی کاری را آغاز کنید پس از یک مدتی بفهمید که انجام آن کار درست نبوده جمله را به صورت گذشته بیان می کنید در حالی که شاید آن کار ادامه داشته باشد یعنی جمله باید به زبان حال باشد.

هنوز هیچ جا

ولی من هم با دیگران همنگر ام, «خدا بزرگ نیست» زیباتر و گویاتر میزند.
تا جاییکه میبینم از دوست امان [MENTION=48]Russell[/MENTION] خبری نیست, اگر دوست داری میتوانی برای ویراستاری به من بسپاری بهمنیار جان.

پارسیگر

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Anarchy - 03-27-2014

بهمنیار نوشته: خوب البته بشتر نه برای سره نویسی بلکه امانت داری نزدیک به ترس و شاید وسواس.

هنوز هیچ جا

با این حساب ، دقیق ترین ترجمه میشه "خدا بزرگ نبوده است" :e420: !!

God Is Not Great: How Religion Poisons Everything: - Soheil - 03-27-2014

(نگر شخصی)
منم با "خدا بزرگ نیست" موافقم. خب منظور از خدا در اینجا یک مفهومه که تعریف مشخصی داره و همه میدونیم. لازم نیست حالا این مفهوم واقعا در جهان موجود باشه. خدا بزرگ نیست = خدایی که شما باورمندان از آن سخن میگویید بزرگ نیست. میتوان اینطور هم برداشت کرد که این عنوان میگوید اگر هم بپذیریم خدای شما باورمندان واقعا وجود دارد ما معتقدیم او بزرگ و شایسته پرستش نیست.
این فک نکنم اونقدر مبهم باشه که کسی دچار تناقض بشه و از خدا بزرگ نیست برداشت کنه که نویسنده معتقده که خدایی هست ولی بزرگ نیست. همه میفهمند منظور چیه. پس اون دلیل دوم که در پست اول مطرح فرمودید رو زیاد قبول ندارم. از نظر ترجمه هم "خدا بزرگ نیست" به عنوان اصلی نزدیکتره به نظرم. و این یک امتیاز مثبته که عنوان اصلی رو در ترجمه همچنان حفظ کنیم.