دفترچه
گفتگو پیرامون شکار - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای همگانی (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C)
+--- انجمن: هماندیشی (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%DB%8C)
+--- موضوع: گفتگو پیرامون شکار (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1)

صفحات 1 2

گفتگو پیرامون شکار - Ouroboros - 05-29-2013

امسال گویا در ایران جواز شکار برای هیچ کس صادر نشده، خود این به طور تلویحی یعنی بروید غیرقانونی شکار بکنید و شکاربان بدبخت را از پا دربیاورید، بدون این خوش‌رقصی‌های حکومت هم شکاربانی در ایران یکی از خطرناک‌ترین مشاغل است و معلوم نیست امسال چند نفر سقط بشوند.. سازمان محیط زیست ایران بارها نشان داده که هیچ اعتقادی به «شکار قانونی» ندارد و پر شده از مشتی آدم نازک‌دل و ابله که هر نوع شکار برای ورزش و خوشی را نامشروع می‌دانند. در ایران حتی ماهیگری در رودخانه هم نیازمند مجوز است! من مدتهاست که می‌خواهم این ورزش را یاد بگیرم و انجام بدهم اما شوربختانه فرصت نمی‌شود. از دوستان دفترچه کسی اهل یا علاقمند به شکار هست؟ در اینجا پیرامون موضوعات مرتبط گفتگو خواهیم کرد.

[ATTACH=CONFIG]1983[/ATTACH]

گفتگو پیرامون شکار - Russell - 05-29-2013

بنظر منکه با وجود تغییرات وسیع صنعتی که انسان در طبیعت داده شکار کردن قدری بی انصافی و نامعقول بنظر میرسد.اساسا محیط زیستی برای ایران نمانده که بخواهد از آن پاسداری شود.
این شکاربان‌هایِ بدبخت را هم گویا چپ و راست میکشند،اگر موفق هم شوند از خود دفاع کنند بجرم قتل نفس قصاص میشوند.هنری از دستگاه «غذایی» اسلام محمدی که در تاریخ قانونگذاری بی‌نظیر است.

راسل جان چرا اضافه‌ی جمعیتی جانوران را نباید شکار کرد؟ در ایران جواز شکار برای ده درصد باروری فصلی هر گونه صادر می‌شود، یعنی مثلا اگر در فلان منطقه‌ی شکار صد مرغابی بدنیا آمده(و سالی دو بار هم سرشماری می‌شود)، آن سال ده جواز شکار یک مرغابی برای هرکس صادر می‌کنند. این چه آسیبی به طبیعت می‌زند؟ سازمان محیط زیست ایران حریف باندهای قوی‌تر درون نظام نمی‌شود و فلان شرکت راه‌سازی که شبها با وزیر راه به رخت‌خواب می‌رود یا بهمان کارخانه‌ی چوب بری که با وزیر بازرگانی همبستر است را نمی‌تواند کنترل بکند(و حرف آنرا به پشم خودشان هم نمی‌گیرند)، اینست که طبق معمول به آخرین حلقه‌ی ممکن از «حفاظت از طبیعت» که محدود کردن و چه بسی حتی انکار کردن حق شکار برای مردم عادی‌ست رو آورده. شکار غیرقانونی هم که باید کنترل بشود و برای این کار باید شکاربانها را مجهز بکنند و بهشان حق تیراندازی هم بدهند، اما مشروط بر اینکه حق شکار قانونی را مثل آدم به هرکس که خواست اعطا بکنند. بنظر شما مضحک نیست که برای زدن گنجشک و کبک باید از چهارتا وزارت خانه مجوز گرفت؟

Ouroboros نوشته: راسل جان چرا اضافه‌ی جمعیتی جانوران را نباید شکار کرد؟ در ایران جواز شکار برای ده درصد باروری فصلی هر گونه صادر می‌شود، یعنی مثلا اگر در فلان منطقه‌ی شکار صد مرغابی بدنیا آمده(و سالی دو بار هم سرشماری می‌شود)، آن سال ده جواز شکار یک مرغابی برای هرکس صادر می‌کنند. این چه آسیبی به طبیعت می‌زند؟ سازمان محیط زیست ایران حریف باندهای قوی‌تر درون نظام نمی‌شود و فلان شرکت راه‌سازی که شبها با وزیر راه به رخت‌خواب می‌رود یا بهمان کارخانه‌ی چوب بری که با وزیر بازرگانی همبستر است را نمی‌تواند کنترل بکند(و حرف آنرا به پشم خودشان هم نمی‌گیرند)، اینست که طبق معمول به آخرین حلقه‌ی ممکن از «حفاظت از طبیعت» که محدود کردن و چه بسی حتی انکار کردن حق شکار برای مردم عادی‌ست رو آورده. شکار غیرقانونی هم که باید کنترل بشود و برای این کار باید شکاربانها را مجهز بکنند و بهشان حق تیراندازی هم بدهند، اما مشروط بر اینکه حق شکار قانونی را مثل آدم به هرکس که خواست اعطا بکنند. بنظر شما مضحک نیست که برای زدن گنجشک و کبک باید از چهارتا وزارت خانه مجوز گرفت؟

آری در اینکه بحثی نیست امیر جان،بقول خودت نیاز به جواز برای ماهیگیری با قلاب بسیار احمقانه است و باعث خطرات بیشتر .آنچه من میگویم بیشتر شک در افزایش جمعیت حیوانات است با نابودی هر روزه محیط زیست آنها.بنظرم حتی اگر بمقدار 80% شکار غیرقانونی فعلی هم مجوز صادر شود و با بقیه برخورد سخت صورت بگیرد باز هم سود است.
البته من هم سر رشته‌ای در شکار ندارم و چندان مخالفتی هم با آن ندارم و بیشتر جنبه محیط زیستی مساله برایم اهمیت دارد.

گفتگو پیرامون شکار - shirin - 05-29-2013

امیر دیگه شکاری نمونده که شکار بشه. الان که غیر قانونی هست هم به اندازه کافی شکار انجام میشه. یعنی غیرفانونی هست و شکار بی رویه صورت میگیره. فکر کن اگه قانونی بشه چی میشه. جایی شکار قانونی میشه که تعداد یه گونه مورد شکار از حد مجاز بیشتر باشه که ما همچین گونه ای نداریم متاسفانه. بعدم شکاربان که میگی من یه شخصی که مراقبه شکار فرار نکنه تا شکار بشه میاد تو ذهنم. بگو محیط بان. :-D

shirin نوشته: امیر دیگه شکاری نمونده که شکار بشه. الان که غیر قانونی هست هم به اندازه کافی شکار انجام میشه. یعنی غیرفانونی هست و شکار بی رویه صورت میگیره. فکر کن اگه قانونی بشه چی میشه. جایی شکار قانونی میشه که تعداد یه گونه مورد شکار از حد مجاز بیشتر باشه که ما همچین گونه ای نداریم متاسفانه. بعدم شکاربان که میگی من یه شخصی که مراقبه شکار فرار نکنه تا شکار بشه میاد تو ذهنم. بگو محیط بان. :-D

گستره‌ی نفوذ و اعتبار قانون در میزان و شمار و درصد ادمهایی‌ست که تحت آن قرار می‌گیرند و به آن باور دارند. وقتی شما روی کاغذ ۹۰٪ مردم را مجرم می‌کنید و از گستره‌ی «شهروند با تمام حقوق» بیرون می‌اندازید، ضمانت اجرایی قانون را هم به صفر می‌رسانید و مجبور می‌شوید برای برقراری کوچکترین اصول آن سر هر میدانی چهارتا ون پلیس بگذارید و مثل دزد از در خانه‌های مردم بالا بروید و اموالشان را تخریب بکنید. وقتی همه جور شکار را غیر قانونی کرده‌اند، بدیهی‌ست که همه جور شکار موجود می‌شود غیرقانونی، و این «غیرقانونی» بودن همانقدر معنا دارد که «غیرقانونی» بودن استفاده از ماهواره و حضور شما در اینجا. «قانونشان» اینجا هم پشم است و فراتر از بخشنامه‌ای از بالا که هیچکس به آن اعتنایی نخواهد کرد نمی‌تواند باشد. «قانون»ی محترم و معتبر است که برآمده از نیازها و خواسته‌های عینی جامعه باشد و اکثریت مطلق(بالای ۹۹٪)مردم را شامل بشود، بجز آن بهتر است کتاب قانون را ورق‌ورق بکنید و بگذارید روی قابلمه برنج خوب دم بکشد، چون هیچکس به آن عمل نمی‌کند!

اما اگر شکار درست و حسابی قانونی بشود و تحت معیارهای جهانی و استانداردهای لازم برای مناطق بومی در نظر گرفته بشود و هرکس که اراده کرد بتواند با مدت کوتاهی آموزشهای ضروری اسلحه‌ تهیه بکند و مجوز ساخت و احداث «پارک شکار» برای هرکس که بودجه و علاقه‌ی احداث آنرا داشت صادر بشود و این دستگاه به ماتحت آن قوه چوب فرو نکند، شکار هم بجای «غیرقانونی»، قاعده‌مند و درست و اصولی خواهد بود و آسیبی به محیط زیست هم وارد نخواهد کرد. هیچکس دلش نمی‌خواهد با دستگاه فاسد و عریض و طویل دولت درگیر بشود، جایی که قانونی شدن یک چیز به آزادی‌های ما می‌افزاید و دست دولت را کوتاه می‌کند من خواستار آن هستم. شکار هم فراوان است خانم جان و سالی چند صد هزار پرنده‌ی خوردنی به ایران می‌کوچند(کمتر شدن آنها به معنای کم بودنشان نیست)، هزاران هزار جونده‌ی کوچک قابل شکار هست که هر فصل بیست تا بچه پس می‌اندازند و ... شما حقیقتا گمان می‌کنید خرگوش در ایران کم شده؟! بله یوز بخواهید بزنید یا گوزن سفید نایاب است و شکار آنها هم غیراخلاقی‌ست، اما تیراندازی آخر هفته با رفقا به سمت چند کبک و اردک به قصد خوش گذرانی در دل طبیعت و تغذیه‌ی خوی شکارگر انسان که این حرفها را ندارد.

مشکل اما اینها نیست، مسئله‌ی اصلی اینست که دولت ایران از تفنگ‌دار شدن مردم در مرحله‌ی اول، و تفریح و وقت‌گذرانی مردم به هر طریقی که مستقیما به دستگاه مستقر سود نرساند در مرحله‌ی دوم بیزار است. سازمان محیط هم چون ملیجک است و زورش به کسی نمی‌رسد و محل گربه هم به آن نمی‌گذارند، به این چند نفر ماهیگیر و شکارچی رسیده و اگر با تیرکمان گنجشکی را بزنید برایتان پرونده تشکیل می‌دهد!

E403

گوشت بسیار خوش‌مزه‌ای دارد :e106::

[ATTACH=CONFIG]1984[/ATTACH]

من بگمانم یکبار این شکار پرنده و جونده را امتحان کنم تا قضاوت خوبی نسبت به آن داشته باشم،ولی بدون امتحان آن هم این خوی شکارگری انسان را تایید میکنم. :e528:

گفتگو پیرامون شکار - sonixax - 05-29-2013

Ouroboros نوشته: گوشت بسیار خوش‌مزه‌ای دارد :e106::

[ATTACH=CONFIG]1984[/ATTACH]

اینهایی که توی فروشگاه پاک کرده آماده میفروشند همینهاست ؟ یا مزه اش فرق داره امیر جان ؟

نه آنها پرورشی هستند میلاد، اینها لذیذتر هستند مقداری چون تغذیه و رشد طبیعی داشته‌اند. شاید هم لذتی که در شکارشان هست خوشمزه‌ترشان می‌کند؟

[ATTACH=CONFIG]1986[/ATTACH]

البته در اروپا نزدیک شکارگاه‌ها و در فصل شکار معمولا مغازه‌هایی هست که گوشت جانوران را به فروش می‌رسانند، چون بعضی‌ها از گوشت استفاده نمی‌کنند و فقط برای تفریح جانور را می‌کشند(که بنظر من مشکل اخلاقی دارد، و حداقل یک استفاده‌ای باید از جانور کرد).