دفترچه
سوال هایی در مورد یهودیت - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: دین (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D9%86)
+--- موضوع: سوال هایی در مورد یهودیت (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%DB%8C%D9%87%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%AA)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

سوال هایی در مورد یهودیت - sonixax - 09-06-2013

mmns2001 نوشته: به همان دلیل که در جمع مردم قشری که به کربلا و کاضمین و نجف میروند و تربت با خود می اورند تا بخورند و شفا یابند و سخن می گوییم از تاریخ اسلام و ماجرا و ریشه های این زیارت
صدقه دانش اموختن ان است به دیگران

شما که با سوادی دست کم یک جمله بندی درست بکن :)))

راستی اینجا کسی به زیارت تازیان بیابانگرد 1400 سال پیش مُرده نمیرود ! اگر هم بخواهند جایی بروند به پاریس و نیس و دوسلدورف و لاس وگاس میروند ! که رد کار شما هم نیست مختان هم در آن حد کشش ندارد .

سوال هایی در مورد یهودیت - mmns2001 - 09-06-2013

Theodor Herzl نوشته: Talmud - ReligionFacts

Oral Torah - WiKi
اینهایی که اوردید چه ارتباطی به گفتار ما داشت
نادانی و دورغگویی هم حدی دارد
در اولی گفته ارتودکسها به تلمود اهمیت داده و از ان پیروی میکنند
دومی هم قضیه کوی سینا و سخن گفتن موسی و خدا و ان 10 فرمان را بیان کرده و در ادامه گفته که این مبانی که خداوند به موسی گفته در اعصار بعدی نیز منتقل میشده و بعدها نگارش شده
خوب این چه ربطی به پرسش من داشت؟
اگر خواستید اطلاعات مختصری راجب تلمود و یا تورات و تاریخ یهود بیابید بجای این روی منبر رفتنها و دروغگویی ها میتوانید از بنده کمک بگیرید
البته یک توضیح مختصر راجب تلمود بدهم در اینجا برای دوستان تا بدانند چیست جریان زیرا گمان میکنم با ایین یهود دوستان اشنایی ندارند
تلمود کتابی است که تقریبا در قرن نخست میلادی یا کمی پیشتر نگارشش اغاز شد و برخی از مبانی تورات را توضیح می دهد و داستانهایی نیز در ان انمده و بخش عمده ان فقه است
که شما نیز همانند ان را در اسلام بعنوان توضیح المسایل می بینید
تلمود دو بخش دارد0البته ما دو تلمود داریم تلمو.د بابلی و تلمود اورشلیم و که البته تلمود بابلی بسیار وسیعتر و پر حجم تر است)
میشنا=که به مسایل شرعی می پردازد
گمارا=که به تفسیر میشنا می پردازد
تلمود در اعصاری کتاب مهمبی برای ایین یهود بود دقیقا اهمیت و شکل ان ان مانند توضیح المسایل و احادیث شیعه است که از داستانها و توضیحاتی راجب قران و همچنین احکام اجتماعی و فردی در ان سخن رفته
اما این اهمیت از همان قرن نخست میلادی نیز مورد تخریب قرار می گرفت بگونه ای که فرقی که متجددتر بودند در زمانی تلمود را باطل نامیده و باز برگشتن به تورات و خواندن تورات را رهگشا میدانستند
دوستانی که اطلاعات عمومی راجب ادیان مختلف میخواهند از دید من کتاب جان ناس تاریخ جامع ادیان هم فنی است هم از هر دینی و مبانیش و کتبش توضیح مختصری اورده
اگر علاقمند شدند به یهود بگویند تا باز هم کتاب معرفی کنم
شما هم دوست عزیز کمی مطلعه کنید بجای اینکه بیایید هی کپی پیست کنید

سوال هایی در مورد یهودیت - Theodor Herzl - 09-06-2013

شما یا انگلیسی‌ حالیت نیست یا ما رو سر کار گذاشتی! در یهودیت ارتدکس تلمود اندازه تورات مقدس و صاحب قدرت هست ، آیا در اسلام مثلا اصول کافی با قران برابر هست؟ خیر! Oral Law از زمان کوه سینا در دین یهودیت وجود داشته که در یک زمانی‌ تصمیم گرفته میشه اینها نوشته بشه که اون زمان نگارش تلمود هست.

سوال هایی در مورد یهودیت - mmns2001 - 09-06-2013

Theodor Herzl نوشته: شما یا انگلیسی‌ حالیت نیست یا ما رو سر کار گذاشتی! در یهودیت ارتدکس تلمود اندازه تورات مقدس و صاحب قدرت هست ، آیا در اسلام مثلا اصول کافی با قران برابر هست؟ خیر! Oral Law از زمان کوه سینا در دین یهودیت وجود داشته که در یک زمانی‌ تصمیم گرفته میشه اینها نوشته بشه که اون زمان نگارش تلمود هست.
نمی خواستم پاسخ شما را بدهم زیرا ادبیاتتان به میزان دانشتان است و برای بنده جالب نیست
قضیه تلمود همانطور که بیان شد قوانین فقهی و البته چند داشتان و ماجرا و غیره در خود دراد
یعنی دقیقا شما در اسلام که تاویل قران و احادیث سنتپیامبر و بقیه اصحاب و اصول فقه را که جمع کنید و میشود تلمود یهود
همینطور که در این کتب تقدسی برای شخص دیندار وجود ندارد و انها را کلام خدا نمی داند در تلمود نیز اینگونه است
یعنی متعصبترین فرقه یهود که همان ربانیان در قرن نخست و دوم میلادی بروی تلمود بودند نیز نمی گفتند این قوانین گفته های خداست
بلکه بیان میکردند اینها را کاهنان نوشتند و البته قوانینی است که برای حفظ شزیعت یهود باید به ان پایبند بود
ان چیزی که شما می گوید توضیح شریعت و تورات است
یعنی دقیقا همانند قران که ما تفسیر داریم انها احکام تورات را تفسیر می کردند در تلمود و البته احکام جدیدی نیز اریه میدادند تلمود(بابلی) گویا تا قرن 4 میلادی نیز حتی ویرایش میشده.
و البته در تورات نیز که کتاب مقدس یهودیان هست هیچ ادعای بر اینکه اینها گفته های خداست نیست
اینها را حتی خود متعصبین یهود اینگونه می گفتند که این پیامبران برگزیده یهوه هستند و البته برخی از انها با توجه به تورات با یهوه ملاقاتهایی داشته اند
ما در تاریخ یهود میدانیم که در برههای کلا رجوع به تلمود در برخی از فرق نه تنها تاکید نشده بلکه کاری ناشایست گفته می شود و باز می گردند به تورات و بیان می کنند تنها تورات است که باید خوانده و عمل شود و تفسیر شریعتی که در تلمود امده کاری ناپسند است و تلمود را نکوهش می کنند
ولی تورات را که شما بخوانید می بینید از ابتدا شروع کرده بر توضیح فرق سامی و قضیه لوت و ابراهیم و دیگران
و البته هیچ کاهنی از یهود مدعی نبود که اینها را مستقیا و کلمه به کلمه خدا به پیامبران یهود ابلاغ کرده و انها تناه بیان میدارند خدا گفته
تورات شامل نصایح پیامبران بر امت و داستانها و پیش بینی ها و نهی از منکرات است و پیامبران ان وظیفه خود را تغییر میدانند و البته بجز یکی که اشکارا می گوید نه من از طرف یهوه هستم بقیه خود را برگزیده می نامند
البته در عهد جدید نیز همچین ادعایی کسی نکرد(در مسیحیت)
و این قضیه که در مورد تلمود و یهود اتفاق افتاد در مسیحیت در قرن 14 میلادی نیز صورت گرفت چنانکه لوتر می گوید انجیل باید بدست مردم رسیده و انها بخوانند نه اینکه روحانیون انها را برای مردم تفسیر کنند
اما
تنها کسی که بیان داشت که گفته های من گفته های خداست در قران پیامبر اسلام بود
وی مبانی وجود رابطه ای مستقیم از طریق وحی را بیان می دارد و مشخصا اشاره می کند.این کلمات کلامات ایزد است که برزبان من جاری میشود بدون کم و کاست.
البته در اسلام نیز ما در اینگونه مبانی در همان ابتدا در فقه می توانیم از ابن عباس سخن گوییم و البته کسانی که کار نوشتن حدیث را در شامات و یمن میکردند و البته سنت نویسان و البته مفسرین
چنانکه در اسلام نیز انن اتفاق بالا یعنی بازگشت به کتاب مقدس و خارج شدن از فقه و تفسیر و تاویل نیز داشته ایم
این عمل در اسلام بارها اتفاق افتاده که البته اخرین ان شخصی بود به نام احمد کسروی که پاکدینی را بنیان نهاد و حدیث و تفسیر و تاویل را باطل میدانست و رجوع به خود قران را توصیه میکرد
تنها تفاوت در یهود و اسلام و مسیح این سه دین سامی در موردی که بیان شد این است که تلمود نسبت به تفاسیر انجیل و تفاسیر و احادیث اسلام جایگاه بالاتری در نزد یهود داشت به گونه ای که در زمانهای رجوع به تلامود در نزد عوام بیش از تورات بود
البته در امروز نیز این قضیه را مشاهده می کنیم در نزد شیعیان ایران چنانکه احادیث و تفاسیر و تاویل از ایات قرن خواندنش برتری بر خود کتاب قران دارد
و این کار را با توجه به حکومت دینی روز به روز نشر می دهند زیرا دکانداران دین مردم را بی خرد میپندارند که باید برای انها تعالیم دینی را توضیح و تقسیر کنند و بسویی پیش می رود که کم کم خواندن قران در نزذ عوام برای بهره بردن به چیزی نزدیک به صفر رسیده و در دست شیعیان توضیح المسایل و تفسیر و حدیث بیشتر دیده می شود
این قضیه همواره بوده دوست عزیز

سوال هایی در مورد یهودیت - Anarchy - 09-06-2013

mmns2001 نوشته: متاسفانه من در این تالار بتوصیه دوستی که پیشتر در تالاری دیگر به بنده ارادت داشت امدم ولی دیدم که اکثریت کاربران این تالار
با عرض پوزش
دانشها خرد و دهانها گشاد است
و جز مهمل بافی هیچ نمی دانند و متوسط مطالعه انان در حد اقشار پایین جامعه ایران هست حتی ولی بروی منبر رفتنشان و کپی پیست کردن از گفته های دیگر را گویی یاد گرفته اند

mmns2001 نوشته: من نمیدانم شما میدانید؟
از گفتارتان پیدا بود که هیچ چیز نمی دانید و بروی منبر رفته و اراجیفی که نبوده بیان میکنید برای یک عده از نادانتر از خودتان
کدام ربانی یهود گفته تلمود کلام خداست
کدام شخص در تاریخ یهود بیان کرده که تورات کلمه به کلمه توسط خدا بیان شده
به من نادان بگویید تا من هم بدانم
با ذکر منبع معتبر نه کپی پیست از مسایلی که دوستانتان می اورند

این آخرین بازی هست که به این شکل و در قالب یک پست به شما تذکر میدم...مطلب یا انتقادی دارید بفرمایید و برای ما از این کلاس های فضل فروشی نگذارید...دلیل نداره کلیت کاربران یک فورم رو این گونه خطاب کنید...بار بعدی برخورد جدی تری با شما خواهد شد !!!

mmns2001 نوشته: به همان دلیل که در جمع مردم قشری که به کربلا و کاضمین و نجف میروند و تربت با خود می اورند تا بخورند و شفا یابند و سخن می گوییم از تاریخ اسلام و ماجرا و ریشه های این زیارت
صدقه دانش اموختن ان است به دیگران

جناب با سواد...شما اول برو املای درست کلمات و جمله بندی و به کار بردن علائم نگارش رو یاد بگیر ، بعد اینجا سخن رانی کن !!

سوال هایی در مورد یهودیت - sonixax - 09-06-2013

Anarchy نوشته: جناب با سواد...شما اول برو املای درست کلمات و جمله بندی و به کار بردن علائم نگارش رو یاد بگیر ، بعد اینجا سخن رانی کن !!

Of course he forgot his Mother Language because of his high Literacy and Knowledge E105E330

سوال هایی در مورد یهودیت - سامان - 09-07-2013

متاسفم که این تاپیک هم داره به بیراهه برده میشه. دوست عزیزی که مدعی هستی یهودیت رو بهتر از یهودی ها میشناسی، کمی به ادعای خودت فکر کن و ببین این ادعا چقدر میتونه گزاف باشه. چطور ادعای به این گزافی رو به این نحو زننده بیان میکنی شما؟ اگر مرادبیان برخی حقایق یا دانسته ها هست، چرا سعی نمیکنی اون رو با ادبیات مناسبی بیان کنی؟
خطاب به سایر دوستان هم ازتون خواهش میکنم به جای ناراحت شدن و پرخاش نسبت به این دوست مدعیمون، از حرفهای ایشون به عنوان یک چالش برای پاسخ دهی به ابهاماتی که مطرح کردن استفاده کنین و اینطوری به بالا بردن سطح جستار کمک کنین.
ممنون

سوال هایی در مورد یهودیت - m@hdi - 09-07-2013

بنده هم 3 سوال داشتم:

1-اینکه میگویند یهودیانی که اصالتا یهودی بوده اند (یعنی جد اندر جد) نوک زبانی سخن میگویند و صورتشان شبیه مار است صحیح است؟

2-میگویند در اسرائیل اعراب مسلمان هم زندگی میکنند که اصالتا یهودی هم نیستند. خب اینها چگونه در اسرائیل زندگی میکنند؟

3-اینکه میگویند احمدی نژاد اصالتا یهودیه صحیحه؟ با توجه به این خبر میگویم که مربوط به چند سال پیشه:

http://www.iranianuk.com/uk87/pic22/9313400.jpg

خب اگر احمدی نژاد اصالتا بهودی باشه میتونه بیاد اسرائیل؟

سوال هایی در مورد یهودیت - sonixax - 09-07-2013

m@hdi نوشته: 3-اینکه میگویند احمدی نژاد اصالتا یهودیه صحیحه؟ با توجه به این خبر میگویم که مربوط به چند سال پیشه:

این خبر هوچی گری یک سری اوپوزوسیون در مورد شوخی یک وبلاگ نویس بود (فکر کنم گمنامیان) بعد شوخی شوخی جدی شده بود :))

سوال هایی در مورد یهودیت - m@hdi - 09-07-2013

sonixax نوشته: این خبر هوچی گری یک سری اوپوزوسیون در مورد شوخی یک وبلاگ نویس بود (فکر کنم گمنامیان) بعد شوخی شوخی جدی شده بود :))

نمبخوره عکس دیلی تلگراف فوتوشاپ باشه.