دفترچه
وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: سیاست و اقتصاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B9%D8%8C-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-92)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - Dariush - 05-16-2013

من هنوز تمام پست‌ها را نخوانده‌ام. اما در این مورد با دوستانی که میگویند بهتر است انتخابات را تحریم کنیم موافق هستم. انتخابات از نظر من هم‌اکنون چیزی‌ست شبیه به دیگر مراسم‌های حکومتی همچون راهپیمایی 22 بهمن و شرکت در آن توجیهی ندارد.هیچ چیزی در آن به نفع مردم نیست. از نظر من جریاناتِ پس از انتخاباتِ 88 نمیتواند الگوی تصمیم‌گیری ما باشد به چند دلیل: نخست آنکه رفتارِ جمهوری اسلامی هیچ قطعیتی ندارد و احتمالِ اینکه پس از شرکت در انتخابات ، سودی نصیب مردم شود همانقدر است که شرکت نکرده و سود کنند.دیگر آنکه در سال 88 کشور در شرایطی بسیار متفاوت قرار داشت.کافی‌ست به فضای سیاسی، رسانه‌ای و اجتماعی ایرانِ آنروزها نگاه کنید تا تفاوت‌ها را دریابید. به نظر میرسد انتخاباتِ 88 آخرین انتخاباتی بود که مردم به حکومت اعتماد کرده و در آن شرکت کردند.امروز اگر در انتخابات شرکت کنیم و مثلا به رفسنجانی رای دهیم و پس از آن برای تقلب صورت گرفته در انتخابات و اعتراض به نشاندنِ جلیلی به جای رفسنجانی بخواهیم راه‌پیمایی راه بیاندازیم، مردم نخست از ما خواهند پرسید مگر شما نمیدانستید که تقلب میشود و باز در آن شرکت کردید و سپس اینکه چه چیز باعث شده فکر کنیم که مثلا رفسنجانی به جلیلی توفیر دارد؟

از سویی کدامیک از نامزدها آنقدر پایگاهِ مردمی دارند که کسی بخواهد برای او به خیابان بیاید؟ اگر رفسنجانی "رفس‌عن‌جانی" است، قالیباف و رحیم‌مشائی دست‌شان به خون و کثافت‌کاری آلوده نیست؟دیگر اصولگرایان نیز که هریک از کثیف‌ترین انسانهای ایرانی هستند. همان سالهای 88 بخش عظیمی از مردم به سبب گذشته‌های تاریکِ موسوی و کروبی حاضر نشدند در تظاهرات شرکت کنند.هتا از دوستانِ اصلاح‌طلبِ خودم که تعدادی از آنها از نزدیکان موسوی و کروبی و خاتمی بودند نیز خیلی‌ها موافق هزینه برای موسوی و کروبی نبودند! در واقع من تصور میکنم مردم هرگز دوباره حاضر به هزینه دادن برای آدمهای درونِ نظام از قبیلِ هاشمی و قالبیاف و مشائی نخواهند بود. هیچ کدام از اینها نیز در هیچ شکلی توانایی و پتانسیلِ ایجاد جنبشی شبیه به سال 88 را ندارند. هرکدام از این جانی‌ها، گویی در رقابتی برای نشان دادنِ خاکساری و بندگی بیشترِ خود در برابر عظمای ولایت هستند.

آیا وضع اقتصادیِ مردم ممکن است بهتر شود؟ شاید.اما مقدارش ناچیز خواهد بود. تمام عرصه‌های اقتصادی کشور در دست بیت رهبری و سپاه پاسداران است.از سالِ 84 به این سو سپاه همچون سرطان رشد کرده و تمام عرصه‌ها را از آنِ خودش کرده است و به هیچ وجه تمایلی به پس‌دادنشان ندارد( چنانکه خودِ رفسنجانی نیز گفته که سپاه به کمتر از کلِ کشور راضی نمیشود!). رئیسِ جمهور توانِ تغییر آنچنانی در اقتصاد کشور را ندارد.

آیا از لحاظِ آزادی و امنیت وضع مردم بهتر خواهد شد؟ به هیچ وجه. هیچ کدام از نهادهای امنیتی و سرکوبگر در اختیارِ رئیس جمهور نیستند که بتواند تغییری در آن ایجاد کند.هتا وزارتِ اطلاعات! اگرچه به نظر نمیرسد هیچکدام از کاندیدها اصولا بخواهند چنین تغییری ایجاد کنند.

آیا در عرصه بین‌الملل تفاوتی شکل خواهد گرفت؟ باز هم خیر. در مذاکراتِ هسته‌ای که اصولا دولت هیچ نقشی ندارد(خودِ احمدی‌نژاد هم این را گفت).وزیر امورِ خارجه هم از وزرای کلیدی است که باید از تایید خامنه‌ای بگذرد تا بتواند به وزارت برسد!

اما آیا قرار است در رفتارِ جمهوری تغییری حاصل شود و احتمالا به سوی مردم بازگردد؟ هیچ نشانه‌ای در این مورد نیست و اتفاقا از نشانه‌ها اینطور به نظر میرسد که سعی حکومت بر این است که هر روز عرصه‌های بیشتری را بر مردم تنگ کند. یعنی حکومت نمیداند که فشارِ تحریم‌ها دارد کمرِ مردم را میشکند؟ پس چرا یک قدم هم با غربی‌ها راه نمی‌آید تا قدری از این فشار کاسته شود؟ صدای خایه‌لیسانِ ولایت را نمیشنوید که هر روز با اعتماد به نفسِ بیشتر و فریادِ بلندتر بیشتر مردم را تهدید میکنند؟خط و نشان‌های هر روزه‌ی خامنه‌ای را نمیبینید؟ کدام عرصه بر مردم فراختر شده است که بخواهیم نتیجه‌گیری کنیم حکومت قصدِ بازگشت به سوی مردم را دارد. اساسا مدتهاست حکومت فهمیده که مردم را تنها باید فریب داد و دیگر هیچ!

تنها امیدِ ما به این است که شاید با حضورمان دوباره جرقه‌ای برای راه‌پیمایی و شورش زده شود. امکانِ چنین چیزی بس اندک است و اگر هم بشود وسعتش بسیار کمتر از 88 خواهد بود.بر خلافِ شما دوستان، من گمان نمیکنم در سالِ 88 حکومت چیزِ زیادی باخته باشد. حکومت توانست با سیرکی که برگزار کرده بود توانست انرژی مردم را برای تغییر تخلیه کرده و معلوم نیست چند سالِ دیگر طول بکشد تا مردم دوباره بخواهند به شرایطِ پیش از وقایع 88 بازگردند. چنانکه در سالِ 78 نیز چنین اتفاقی افتاد و تا وقوع دوباره تظاهرات ، وقفه‌ای ده ساله به وجود آمد.

برخلافِ شما دوستان که میگویید بهتر است مردم را از یاس بیرون آوریم، من میگویم بهتر است از یاسی که مردم را فراگرفته استفاده کنیم و آنرا به سوی خودِ نظام معطوف کنیم. تحریم انتخابات در صورتی که فعالانه باشد میتواند بس مفید باشد. چنانکه از هر امکانی برای مشروعیت‌زدایی ِ از انتخاباتِ فرمایشی حکومت و خود اصلِ حکومت بهره‌بردای شود. فشارِ اقتصادی کمرشکنی که بر مردم وارد میشود اگرچه بسیار دردناک و غم‌‌انگیز است، اما در نهایت موجبِ هوشیاریِ بیشترِ آنان و انزجارِ افزون‌ترِ مردم از خودِ حکومت خواهد شد. برای اولین توجه اکثریتِ مردم به سوی اصلِ نظام معطوف میشود. اکنون مردم اندک اندک میفهمند که با اینهمه فشاری که به آنها وارد میشود ، حکومت حاضر نیست ذره‌ای از مواضع خود در انرژی هسته‌ای عقب‌نشینی کند و این یعنی اینکه حکومت برای مردم کمترین ارزشی قائل نیست و تنها به بقا و امنیتِ خودش می‌اندیشد. چنین شورشی تنها به خاطرِ گرسنگی نخواهد بود و اتحادی که در پی خواهد داشت برای تمامِ ارکانِ نظام درهم‌شکننده خواهد بود.

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - Russell - 05-16-2013

بنظر من مملکت در وضعی دچار شده که راه عمل چندانی وجود ندارد ،چه بخواهد انتصابات ابزار آن باشد چه چیز دیگر.گیر اصلی هم تسلط خامنه‌ای و بساط ولایتی‌ست که راه انداخته.تنها حالت ممکن بنظر من برای شانس تغییر مرگ خامنه‌ای و جانشینی فرد دیگری با عقاید اندکی متفاوت از اوست که ممکن است باعث ایجاد فضا برای تغییر شود.راه دیگر البته حمله نظامی غرب است که از پیامدهایش که بگذریم حقیقتا نامحتمل بنظر میرسد.
من نمیدانم اصلا چطور میتوان از دست این بختک مافیایی-نظامی سپاه خلاص شد.

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - Angela - 05-16-2013

رای دادن ما توی این شرایط تاثیری نداره, اما رای ندادن ما هم همینطور... دوستان جوری حرف میزنند انگار با رای ندادن ما این نظام مشروعیتش رو از دست میده و سرنگون میشه! در صورتی که این نظام مشروعیتش رو از خدا و امام زمان می گیره و اهمیتی هم نمیده چه تعدادی رای بدن( شاید هم ترجیح بده آدمهای دردسرساز اصلا رای ندن!)
فقط چون رای دادن کار بیخودی هست توی این شرایط انجامش نمیدم, وگرنه هیچ چیزی با رای ندادن تغییر نمی کنه, همونطور که سال 84 تعداد رای دهنده ها خیلی کم بود و نظام لطمه ای نخورد.

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - Alice - 05-16-2013

من که در انتخابات هشتادوهشت هجده سال تمام نداشتم؛ ولی
امسال شرکت میکنم و به هاشمی هم رای خواهم داد! E418

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - sonixax - 05-17-2013

Alice نوشته: من که در انتخابات هشتادوهشت هجده سال تمام نداشتم؛ ولی
امسال شرکت میکنم و به هاشمی هم رای خواهم داد!

اکبر هاشمی رفسنجانی - WiKi

نقل قول:به دنبال قتل دهها تن از مخالفان و فعالان دولت ایران در اروپا و در نهایت پس از کشتار در رستوران میکونوس برلین در سال ۱۹۹۲، دادگاه میکونوس در آلمان پس از پنج سال حکم صادر کرد. در این حکم به جز عوامل اجرایی ایرانی و لبنانی، چهارتن از مقام‌های جمهوری اسلامی نیز به دلیل دست داشتن در طرح ترورها محکوم شدند: علی خامنه‌ای (رهبر جمهوری اسلامی)، اکبر هاشمی رفسنجانی (رییس جمهور وقت)، علی اکبر ولایتی (وزیر امور خارجه) و علی فلاحیان (وزیر اطلاعات).

فکر کن رهبر مملکت و رئیس جمهور سابق مملکت و کاندیدای فعلی تروریستند !!!

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - کافر_مقدس - 05-17-2013

Theodor Herzl نوشته: این رحیم مشاعی شخصیت جالبی‌ داره ، سالها یکی‌ از مقامات بلند پایه وزارت اطلاعات بوده ، مذهبی‌ اینها هم نیست ، نمیدونم این و احمدی‌نژاد چه رمز و رازی‌ با هم دارند

بابا این مشایی پدر عروسشه دیگه! یعنی پسر محمود با دختر اسفندیار جفت گیری می کنند!

در مورد مشایی خیلی چیزها رو نمی دونستم. همین که اوایل انقلاب ضدانقلاب ها رو بازجویی می کرده و نکته ی خیلی جالب و البته عجیب اینکه مشایی با زنش توی زندان آشنا شده ! مثل اینکه زنش مجاهد خلق بوده که مسئولیت بازجویی ازش رو بر عهده داشته که به مرور زمان بیشتر آشنا میشن و ازدواج می کنند.

به همین خاطر همین الان هم بعضی ها مشایی رو مهره ی نفوذی مجاهدین می دونند!

بعد از قالیباف از مشایی هم دل بریدیم! گویا باید دل رو بزنیم به دریا و بریم دنبال کوسه ی بزرگ! [عکس: 4.gif]

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - Russell - 05-18-2013

من هم الان بنظرم شرکت نکردن در انتخابات بهتر است،الان که میبینم تغییری با شرکت در این انتخابات چه از لحاظ ایجاد جنبش و چه از لحاظ تغییر داخل سیستم و اصلاحات ایجاد نمیشود .ولی نگاه مردم بخودشان و همین برسمیت نشناختن سیستم عامل اثر گذاری‌ست،مخصوصا بنگرم بعد از سال88 شرکت نکردن در انتخابات معنی بیشتری برای خود مردم هم خواهد داشت.
البته در اینجا بگمانم اتفاق نظر بر پیشبینی پذیر نبودن ج.ا هست و هیچ سخن قطعی نمیشود زد چنانچه در سال 88 هم من اول از هواداران تحریم بودن ،بعد از مناظره‌ها و شور مردم بازی را جدی و موثر دیدم رفتم رای دادم.

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - کافر_مقدس - 05-18-2013

Ouroboros نوشته: این به نوعی «قمار آخر» روباه پیر است
بله همینطور هست. هاشمی چه شکست بخوره و چه پیروز بشه این آخرین دوره ی ریاست او هست . حالا چه 4 ساله و چه 8 ساله ، تا 8 سال دیگه ایشون میشه 88 ساله!! 4 سال هم باید بگذره تا دوباره بتونه کاندید بشه که میشه 92 ساله! تا اون زمان هم اگر زنده باشه دیگه کارایی نداره و بدون عصا نمی تونه اینور اونور بره ، چه برسه بخاد کشور داری کنه!

ولی به احتمال زیاد این دوره او پیروز انتخابات خاهد بود، حال چه ما رای بدیم و چه ندیم. هاشمی به جز اصلاح طلبان رای بسیاری از اصولگراها رو هم داره . به این ها اضافه کنید افرادی رو که مجبور هستند رای بدن( به خاطر موقعیت شغلی و ...) و خانواده هایی که به طور سنتی رایشون هاشمی هست.

و از همه مهم تر اینکه عادل فردوسی پور رایش رفسنجانی هست و توی 90 تبلیغ همشهریش رو می کنه تا رای بیاره![عکس: 10.gif]

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - Ouroboros - 05-18-2013

Russell نوشته: من هم الان بنظرم شرکت نکردن در انتخابات بهتر است،الان که میبینم تغییری با شرکت در این انتخابات چه از لحاظ ایجاد جنبش و چه از لحاظ تغییر داخل سیستم و اصلاحات ایجاد نمیشود .ولی نگاه مردم بخودشان و همین برسمیت نشناختن سیستم عامل اثر گذاری‌ست،مخصوصا بنگرم بعد از سال88 شرکت نکردن در انتخابات معنی بیشتری برای خود مردم هم خواهد داشت.
البته در اینجا بگمانم اتفاق نظر بر پیشبینی پذیر نبودن ج.ا هست و هیچ سخن قطعی نمیشود زد چنانچه در سال 88 هم من اول از هواداران تحریم بودن ،بعد از مناظره‌ها و شور مردم بازی را جدی و موثر دیدم رفتم رای دادم.
منکه می‌بینم شرکت کردن یا نکردن ما بی‌تاثیر است. اینها هرچه بخواهند می‌کنند.

وقایع، اخبار و اطلاعات انتخابات ریاست‌جمهوری 92 - agn0stic - 05-18-2013

تو گوگل داشتم میسرچیدم برای پیدا کردن لینکی که در آن روند تایید صلاحیت و نظارت بر انتخابات رو در دیگر کشورها نوشته باشه. اما همه سایت هایی که میومد ولایی بود! و چون این ولایتمداران قصد دارند نشان دهند که همه جای دنیا مثل ایران شورای نگهبان هست و همینطور مسخره رد صلاحیت میکنه و نظارت بر انتخابات در همه جای دنیا مثل ایرانه پس بهشون نمیشه اعتماد کرد.

اگه میشه لینک یا لینک هایی به من معرفی کنید که درش روند تایید صلاحیت و نظارت بر انتخابات در دیگر کشورها رو نوشته باشه و با ایران هم مقایسه کرده باشه.