دفترچه
کافه دومگو - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: فلسفه و منطق (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82)
+--- موضوع: کافه دومگو (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%85%DA%AF%D9%88)

کافه دومگو - mamad1 - 11-03-2012

Alice نوشته: شوخی می کنی ؟
آهنگ شاد ایرانی فاقد هرگونه ارج و ارزش هنری ست ؛ نه تنها شاد ایرانی ؛ که همه آهنگ های ایرانی من جُمله رپ های بیخود امروزین ؛

این نوع موسیقی تنها ویژه مجالس عروسی و تلخک بازیهای ایرانی ست ( البته خودم تا آخرین ذره وجود در این مراسم به تنزیدن (رقصیدن) مشغول میشوم ، در گاه نیاز تلخک بازی را نیز پیشه میکنیم )

چرا فاقد هر گونه ارزش هنری هست؟
مثلا جناب معین با اهنگ شاد و زیبای قصر که قر رو به کمر هر ادمی میاره کار هنری انجام نداده؟
دیگه باید چی کار کنه که هنر محسوب شه؟

بعد گفتید همه اهنگ های ایرانی
شما
موسیقی سنتی ایرانی . موسیقی پاپ ایرانی و.... رو هنر نمیدونید؟

viviyan نوشته: من افسرده نیستم دوستان. فقط انگیزه ندارم.

شما تنها نیستی
90 درصد جوون های ایرانی فاقد انگیزه هستن
وقتی کار نیست. پول نیست. همه چی دروغی و شعاریه.امکان ازدواج نیست.ادما تقلبی شدن و.... اگر کسی با انگیزه پیدا شد باید دستشو بوسید

به نظر من کسانی که توی این مسیر بخوان کاسه چه کنم دست بگیرن و بشینن له میشن
پس توی این مسیر نباید نازک نارنجی بود
باید صبر و تحمل کرد تا شاید فرجی بشه

همونطور که مهربد عزیز گفت موزیک های شاد ایرانی حالا شاد ایرانی هم دوس نداشتی هر چیزی (گاهی یه موزیک غمبار شجریان روحیه منو بالا میبره) که رو مودت هست

میتونه به عنوان مسکن برات عمل کنه و موقتی سر پا نگهت داره

کافه دومگو - sonixax - 11-03-2012

mamad1 نوشته: چرا فاقد هر گونه ارزش هنری هست؟

به خاطر نداشتن هارمونی ، بنده یک مقداری موسیقی خوانده ام و اندکی در این زمینه بارم است . موسیقی ایرانی از سنتی بگیر تا پاپ و رپ و ... هارمونی نداره ! همون ۶ و ۸ خودش یک چیز قناصیه توی موسیقی E421

mamad1 نوشته: مثلا جناب معین با اهنگ شاد و زیبای قصر که قر رو به کمر هر ادمی میاره کار هنری انجام نداده؟

من قبلن هم گفته ام حتا اگر شما دو تا در قابلمه رو بگیری دستت بکوبی به هم داری کار هنری انجام میدی ولی مساله اینه که اون دوتا در قابلمه رو کوبیدن به هم چه قدر اثربخش هستش روی روان و ذهن افراد . آهنگ(های) معین به جز قشر خاصی از ایرانیان و بعضن عراقی ها هیچ حسی در مخاطب ایجاد نمیکنه و من دیدم افرادی که کم مونده بود بالا بیارند !

mamad1 نوشته: بعد گفتید همه اهنگ های ایرانی
شما
موسیقی سنتی ایرانی . موسیقی پاپ ایرانی و.... رو هنر نمیدونید؟

قطعن هنر هستند ولی هنرِ کِهتر . حتا تصور صدای نخراشیده با تحریر ها و چهچهه های وحشتناک خوانندگان موسیقی سنتی ایرانی مو بر تن آدم سیخ میکند چه برسد به شنیدنشان E421

Alice نوشته: رَپ هم خوب است برای مادرش خوب است ؛ در یک دیدگاه فراگیر ، یک اثر هنری از دو گستره قابل بررسی ست ؛ قالب و محتوا ؛
دستکم در گزینه یکم باید موسیقی هایشان پشیزی نمی ارزد !

من هیچوقت رپ رو دوس نداشتم و گوش هم ندادم
اما به عنوان هنر قبولش دارم

باید قبول کرد توی هر کاری یا هنر یه سری افراد و کار های زرد هم هستند که این باعث نمیشه کل ماجرا زیر سوال بره
مثلا ساسی مانکن موزیک هاش نه تنها شاد کننده نیستن بلکه محتوا و قالب هم ندارند
ولی از اون طرف یک نفر مثل یاس با موزیک که هم موزیک زیبا داره و هم قالب و محتوا می بینیم خیلی تاثیر گذار هست

mamad1 نوشته: ولی از اون طرف یک نفر مثل یاس با موزیک که هم موزیک زیبا داره و هم قالب و محتوا می بینیم خیلی تاثیر گذار هست

یاس رسمن ک.ش تلاوت میکند !!!! فقط ظاهر روشنفکری و درست حسابی داره .
یک بار یکی پیشنهاد داد گوش کنم - داشتم بالا میاوردم E421

sonixax نوشته: به خاطر نداشتن هارمونی ، بنده یک مقداری موسیقی خوانده ام و اندکی در این زمینه بارم است . موسیقی ایرانی از سنتی بگیر تا پاپ و رپ و ... هارمونی نداره ! همون ۶ و ۸ خودش یک چیز قناصیه توی موسیقی E421
اصلا هارمونی چی هست؟
من به اندازه شما نمیدونم
هارمونی چی هست که موزیک کشور های دیگه رو با موزیک ایرانی متمایز میکنه و باعث میشه بگیم موزیک ایرانی ارزش هنری نداره

نقل قول:من قبلن هم گفته ام حتا اگر شما دو تا در قابلمه رو بگیری دستت بکوبی به هم داری کار هنری انجام میدی ولی مساله اینه که اون دوتا در قابلمه رو کوبیدن به هم چه قدر اثربخش هستش روی روان و ذهن افراد . آهنگ(های) معین به جز قشر خاصی از ایرانیان و بعضن عراقی ها هیچ حسی در مخاطب ایجاد نمیکنه و من دیدم افرادی که کم مونده بود بالا بیارند !

اون قشر خاص ایرانی کم هستن؟

بلعکس این ماجرا هم هست

مثلا خود من انریکه یا جیپسی کینگ یا موزیکهای ترکی مثل تاتلیس یا ابرو رو خیلی دوس دارم
اما افراد خیلی زیادی رو دیدم که به محض شنیدن میخوان بالا بیارن(دقیقا عین کلمه میخوان بالا بیارن)

به نظر من این گفته شما ربطی به ارزش هنری نداره
ربطه به تنوع و تفاوت سلیقه افراد داره
یکی معین دوس داره
یکی جیپسی کینگ
یکی مدونا

نقل قول:قطعن هنر هستند ولی هنرِ کِهتر . حتا تصور صدای نخراشیده با تحریر ها و چهچهه های وحشتناک خوانندگان موسیقی سنتی ایرانی مو بر تن آدم سیخ میکند چه برسد به شنیدنشان

نفرمایید میلاد جان
من با همین تحریر ها که می فرمایید از خود بی خود میشم
اثر بخشی از این بیشتر؟

sonixax نوشته: یاس رسمن ک.ش تلاوت میکند !!!! فقط ظاهر روشنفکری و درست حسابی داره .
یک بار یکی پیشنهاد داد گوش کنم - داشتم بالا میاوردم

دقیقا بر عکس من
من هم به پیشنهاد یکی از دوستان گوش دادم برای اولین بار
و حس کردم اثر بخشه هم ملودیش هم محتواش

گفتم که به نظر من این تفاوت سلیقه هاست و ابدا ربطی به ارزش هنر نداره

mamad1 نوشته: اصلا هارمونی چی هست؟
من به اندازه شما نمیدونم
هارمونی چی هست که موزیک کشور های دیگه رو با موزیک ایرانی متمایز میکنه و باعث میشه بگیم موزیک ایرانی ارزش هنری نداره

هارمونی - WiKi

mamad1 نوشته: اون قشر خاص ایرانی کم هستن؟

خیلی کم .

mamad1 نوشته: مثلا خود من انریکه یا جیپسی کینگ یا موزیکهای ترکی مثل تاتلیس یا ابرو رو خیلی دوس دارم
اما افراد خیلی زیادی رو دیدم که به محض شنیدن میخوان بالا بیارن(دقیقا عین کلمه میخوان بالا بیارن)

اصولن این سه تایی که گفتید به هم ربطی نداره ! بعد اون افرادی که شما دیدید همه در ایران هستند و طبیعتن یا به خاطر دگماتیزم یا چیزهای دیگر موسیقی کشورهای دیگه رو نمیپسندند . ولی در عمل موسیقیهایی مانند جیپسی کینگ تقریبن همه پسند هستند . ولی موسیقی شجریان همه پسند نیست و به جز پیرپاتالها و فسیلهای ایرانی و بعضن برخی جوانان کسی از موسیقی شجریان لذت نمیبره ، مگر طرف توی مود تحقیق در مورد موسیقی شرق باشه و شیفته شرق و این حرفها . ابراهیم تاتلیسس هم که اصلن بهتره در بارش حرف نزنیم ! بیشتر به جای خوندن عربده میکشه E421

mamad1 نوشته: به نظر من این گفته شما ربطی به ارزش هنری نداره
ربطه به تنوع و تفاوت سلیقه افراد داره
یکی معین دوس داره
یکی جیپسی کینگ
یکی مدونا

فرقش همینه ! معین رو فقط ایرانی ها و بعضن عراقی ها دوست دارند ! مدونا رو تقریبن یک کره ی زمین . البته این به این معنی نیست که موسیقی مدونا زیبا و هنریست ولی موسیقی معین در همون حد هم نیست .

mamad1 نوشته: نفرمایید میلاد جان
من با همین تحریر ها که می فرمایید از خود بی خود میشم
اثر بخشی از این بیشتر؟

شما دوست دارید ولی حقیقت اینه که از دید موسیقیایی اینها هیچ زیبایی ندارند و یک آهنگساز تا جای ممکن سعی میکنه ازشون دوری کنه چون گند میزنه به موسیقی .
بهترین شیوه ی این تحریر ها رو میشه در موسیقی اُپرا دید که موسیقی ایرانی خیلی خیلی با اون فاصله داره . اصلن قابل قیاس نیست .

یک بسیجی هم با مزخرفات یک نوحه خوان مثل حدادیان از خود بیخود میشه پس باید بهشون امتیاز بالا بدیم ؟
بنده که به نوحه میگویم "زجه عوره" E421

mamad1 نوشته: دقیقا بر عکس من
من هم به پیشنهاد یکی از دوستان گوش دادم برای اولین بار
و حس کردم اثر بخشه هم ملودیش هم محتواش

گفتم که به نظر من این تفاوت سلیقه هاست و ابدا ربطی به ارزش هنر نداره

این متن یکی از آهنگهای یاس :

نقل قول:می خوای بگی ما اومدیم از یه نسل وحشی ؟
پس یه نگاهی بنداز به تخت جمشید
داری اسم ایران و بد جلوه میدی
که اسمت رو بزرگ بنویسن رو جلد سی دی ؟
دارم هدفتو تو دفترم می نویسم
می دونم که واسه چی ساختی فیلم سیصد
می دونم دلت ساخته شده از سنگ و سرب
جای اینکه با هنر بسازی فرهنگ صلح
توی این تیرگی روابط هوای مه آلود
می خوای که ماهی بگیری از آب گل آلود
ولی به تو میگم اینو با زبان اصلیم
که ایران ، هرگز نمیشه تباه و تسلیم
خدا به تو داده ، دو تا چشم بینا
ببین کتابهای سعدی و ابن سینا
یا به فردوسی و خیام ، یا مولانا رومی
همیشه توی تمدن ما بالا بودیم
ولی یاس نمیتونه ساکت شه
اسم ایران بازیچه ی یه مشت ناکس شه
هدفتو پاره میکنم با تیغ ایمان
تو کی هستی که بگی از تاریخ ایران

بنده اسم این رو میذارم مزخرفات !
ملودیش رو هم اگر بشه اسمش رو گذاشت ملودی ! جون یک مشت بیت های پشت سر همه که خودش هم درست نکرده و از اینور اونور برداشته چسبونده به هم به هیچ عنوان قشنگ نیست - دو بار پشت سر هم گوش بدید سردرد میگیرید ! ولی موسیقی زیبا رو ساعتها هم پشت هم گوش بدید خسته نمیشید . مثلن چهار فصل ویوالدی رو یک شبانه روز هم برای من پخش کنند خسته نمیشم !
پیشتر هم گفتم قطعن هنر هست ولی هنرِ کهتر . نه برتر و بهتر . ارزش هنریش در مقابل موسیقی های مزخرف همون امینم هم خیلی کمه چه برسه به آثار موسیقی درست و حسابی دنیا .
در میان موسیقی ایرانی به نظر من برخی آهنگهای داریوش زیبا هستند .

sonixax نوشته: هارمونی - WiKi

اتفاقا من اینو خوندم
از دل خوندن این صفحه
سوالت قبلمو مطرح کردم که جواب ندادید

نقل قول:خیلی کم .

نیاز به اثبات داره

نقل قول:اصولن این سه تایی که گفتید به هم ربطی نداره ! بعد اون افرادی که شما دیدید همه در ایران هستند و طبیعتن یا به خاطر دگماتیزم یا چیزهای دیگر موسیقی کشورهای دیگه رو نمیپسندند . ولی در عمل موسیقیهایی مانند جیپسی کینگ تقریبن همه پسند هستند . ولی موسیقی شجریان همه پسند نیست و به جز پیرپاتالها و فسیلهای ایرانی و بعضن برخی جوانان کسی از موسیقی شجریان لذت نمیبره ، مگر طرف توی مود تحقیق در مورد موسیقی شرق باشه و شیفته شرق و این حرفها . ابراهیم تاتلیسس هم که اصلن بهتره در بارش حرف نزنیم ! بیشتر به جای خوندن عربده میکشه
E421

چیزی که باعث میشه من خیلی تعجب کنم اینه که
شما یک نظری رو میدید و به راحتی به همه وصلش میکنید بدون هیچ مبنایی
شما اخه از کجا میدونید اون اطرافیان من دچار دگماتیزم یا چیز های دیگر هستند؟

اگر به شما بگم مثلا همون طرف که از جیپسی کینگ خوشش نمیومد عاشق انریکه یا آشر هست اونقت چی میگید؟

برعکس شما معتقدم موزیک جیپسی کینگ طرفداران خاص داره و به هیچ عنوان سبک کولی ها همه پسند نیست
سبک راک یا متال یا ... همه پسند نیستند طرفداران خاص دارن

و اما بله شجریان هم همه پسند نیست و طرفداران خاص داره اما مطلقا قبول ندارم که این طرفداران خاص یه مشت فسیل هستند
جند کنسرت شجریان یا چند تا کنسرت موسیقی سنتی رفتید یا از سلیقه چند ایرانی خبر دارید که اینطور قاطعانه میگید فقط فسیل ها و پیرو پاتال ها این مدل موسیقی رو دوس دارن؟

شما واقعا نمیدونید تاتلیس یکی از محبوب ترین خاننده های ترک در بین ایرانی ها هست؟
این مورد که خیلی مشهوره!!!!

نقل قول:فرقش همینه ! معین رو فقط ایرانی ها و بعضن عراقی ها دوست دارند ! مدونا رو تقریبن یک کره ی زمین . البته این به این معنی نیست که موسیقی مدونا زیبا و هنریست ولی موسیقی معین در همون حد هم نیست .

نیاز به اثبات داره
مثلا کشور چین یا هند یا مالزی یا اندونزی
7 میلیارد ادم کم نیست
یک نفر 7 میلیارد طرفدار داشته باشه
که دیگه خدایی میکنه

نقل قول:شما دوست دارید ولی حقیقت اینه که از دید موسیقیایی اینها هیچ زیبایی ندارند و یک آهنگساز تا جای ممکن سعی میکنه ازشون دوری کنه چون گند میزنه به موسیقی .

در مورد این دید موسیقیایی بیشتر توضیح بدید

نقل قول:بهترین شیوه ی این تحریر ها رو میشه در موسیقی اُپرا دید که موسیقی ایرانی خیلی خیلی با اون فاصله داره . اصلن قابل قیاس نیست .

اپرا از نظر شخصی من زیبا نیست اما هیچ ربطی به اواز ایرانی و تحریر نداره و نباید هم با همدیگه مقایسشون کرد
مثل اینکه شما بخواید موسیقی کولی ها رو با موسیقی متال مقایسه کنید
نقل قول:تحریر یكی از مهم ترین اركان آواز ایرانی و همچنین از متعلقات انحصاری این هنر ملی ما است. به علاوه آواز ایرانی یكی از معدود آوازهای دنیا است كه خواننده در آن به بداهه خوانی می پردازد. در هنر غیرقابل پیش بینی و خلق الساعه بداهه خوانی تحریر یكی از ركن های مهم كار آوازخوان به شمار می رود.

نقل قول:یک بسیجی هم با مزخرفات یک نوحه خوان مثل حدادیان از خود بیخود میشه پس باید بهشون امتیاز بالا بدیم ؟
بنده که به نوحه میگویم "زجه عوره"

نوحه خوانی رو که نباید با موسیقی مقایسه کرد

اگر افراد زیادی به نوحه خوانی حدادیان از خود بی خود شدن بله باید بهشون فارغ از دید اعتقادی و سیاسی امتیاز بدید
چون معلوم میشه ایشون در هنر نوحه خوانی یا حالا زجه عوره یا هر چی خبره هستند
افراد خبره هم امتیاز بالا میگیرن