دفترچه
رهایی از اسارت (یک) - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای ویژه (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87)
+--- انجمن: فلسفه و منطق (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82)
+--- موضوع: رهایی از اسارت (یک) (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DB%8C%DA%A9)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

رهایی از اسارت (یک) - Anarchy - 01-02-2014

کوشا نوشته: نکنه انتظار داشتی بحث خلقت و درک چیستی آن همسنگ طرز تهیه شیربرنج و درک چیستی قورمه سبزی باشد؟
همون لینک که دادم بخون
سرراست تر از چیزهایی که نقل کردی.

استاد گفتم که زاییدی ، همینه که جای توضیح هی میگی برو بخون E402 !!

یک بار دیگه :

پرسش آنارشی (ع) : هدف خدا از خلقت چی بوده ؟
پاسخ کوشا : هدف در فعل است نه فاعل !!

2424

رهایی از اسارت (یک) - folaani - 01-02-2014

کوشا نوشته: خب این چه چیزی رو ثابت می کنه؟
اشاره کردم چون قبلا صحبتش شده بود.

نقل قول:این تطابق با عقل من چه نوع استدلال و برهانی است؟
صحت و قوت خود استدلال و برهان رو مگه عقل نمیسنجه؟

نقل قول: چه دلیلی بر صحت و درستی این راهها وجود دارد؟
شما راه بهتری سراغ دارید با صحت و درستی بیشتری؟ دلایل؟
این یک عقبگرد در بحث است.
بحث مشکلات و تناقضات ادیان و مذاهب کلاسیک و عدم اثبات پذیری آنها و تضاد آنها با تجربیات شخصی و دریافتهای مستقیم و نیروهای درونی آدمی را قبلا داشته ایم. سراسر این سالها هم در اینترنت مدام چنین بحثهایی را خوانده ام یا شرکت کرده ام. نتیجه همین است که حال که چیز مطمئن تر و بهتری درکار نیست میتوانیم از عقل و تجربیات و دریافتهای مستقیم و درونی خودمان کمک بگیریم.
هیچ راهی مطلقا ثابت شده نیست، اما من به راهی میروم که احتمال صحت آن را بیشتر دریافته ام و برای خودم شدنی می یابم.

نقل قول: عموم استدلال مخصوص به خودشون رو دارن، شما چی؟
تمام این بحثها رو قبلا کرده بودیم و بقدر کافی توضیح دادم. فکر کردم فهمیدی! شاید هم خودت رو میزنی به نفهمی؟
فکر کردی من علافم بیان با شما که نمیخوای بفهمی و قبول کنی، وقت و انرژیم رو بیش از این تلف کنم.
نه عزیزم اون مغز کوچک و اعتقادات مسخره و حقیر و بزدلانه و ناراست شما برای من ارزشی نداره.
نقل قول:چرا؟
دلیلتان بر این مدعا چیست؟
تجربه+عقل. دریافتهای مستقیم و درونی.
منظورم از تجربه+عقل یعنی تجربه هایی که بوسیلهء عقل تحلیل و از آنها چنین نتیجه گیری شده است.

نقل قول:به چه دلیل؟
بدیهی است.

نقل قول:چرا باید به سرعت حداکثری رسید؟
چون انسان ذاتا پیشرفت کردن و کاملتر شدن را دوست دارد.
پس هرچه سریعتر و بیشتر بهتر.
در نهایت تمامی عقل و نیروهای ما در خدمت منافع شخصی ماست که منافع شخصی ما هم اساسا از دو نیروی بنیادین رنج و لذت، یا دافعه و جاذبه منشاء میگیرند.

نقل قول:چرا مهم نیست؟
مهم نیست چون بقیهء چیزها را هم زیادی برای ما مطلق و تردیدناپذیر نشان داده اند.
درواقع هیچ چیزی آنقدرها روشن و محکم و تغییرناپذیر نیست.
مثلا اعتقاد عوام دربارهء خدا و دین و آخرت و بهشت و جهنم و اینکه انسانها چطور قضاوت میشوند.
اعتقاد و عمل اکثریت مردم بر اساس ضعفهای روانی و چیزهایی مثل ترس است.
اما ما بر اساس ذات و گوهر واقعی خود پیش میرویم، و این ما را به هر راهی بکشاند، همان راه است و اجتناب ناپذیر، پس دیگر نباید نگران بود و غصه اش را خورد و اگر مطلق و چیز ثابتی گیر نیاوردیم نباید ترسید و به خود سخت گرفت. بلکه ما قادریم واقعیت را همانطور که هست ببینیم و بپذیریم.

نقل قول:به چه دلیلی؟
در نقل قول قبلی توضیح دادم.
من از گفتار و رفتار و شخصیت خدامراد و آن مطالب، اینطور برداشت کردم. یعنی تطابق زیادی با نظرات و تجربیات و نگرش خودم دیدم. نشانه های بسیاری بود واضحا. صحبت های خدامراد و نحوهء قضاوت او دربارهء زندگی و خودش و دیگران.

نقل قول: در کدام جهت و تا چه حد و مقدار، چرا کمتر نه و چرا بیشتر نه؟
شکنجه یعنی چه و چرا نباید خود را شکنجه دهیم؟
پایه این استدلال چیست؟
تکراریست.
پاسخ همهء اینها در اظهارات قبلی ام هست.

نقل قول: نخواستید قانع شوید و یا واقعا قانع کننده نبودند؟
براستی برایم قانع کننده نبودند.

رهایی از اسارت (یک) - folaani - 01-02-2014

ادیان بر ترس بنا شده اند.
یعنی بدون ترس، خیلی چیزها در نظر آدمی تغییر میکند.
البته فکر میکنم بحث قدرت هم باشد.
بهرحال این دو بهم ربط هم دارند.
معمولا انسانهای ضعیف نمیتوانند چندان شجاع هم باشند.
یعنی این برای انسانهای قوی ساده تر است.
و البته بیشتر برای آن انسانهایی که خودشان خودشان را قوی کرده اند.
بطور مثال یک انسانی که بطور ژنتیک جسم بزرگتر و قوی تری داشته، ولی انسان دیگری که با ورزش و تمرین و روبرو شدن با ترس و خشونت قوی شده است، دومی میتواند شجاع تر باشد، چون با زحمت و رویارویی و اراده این قدرت را بدست آورده است.

حال ربط قدرت و ترس و ادیان چیست.
شاید تا خودتان تجربه نکنید متوجه نمی شوید.
بهرحال وقتی یاد گرفتید به خودتان تکیه کنید، امید از باورهای کور و تصادف ببرید، و منتظر نباشید تا چیزی مثل خدا شما را از همه چیز حفظ کند، وقتی اراده و خشم و شجاعت را تجربه کردید، آنگاه دیدگاه شما دربارهء ادیان و خدا و این حرفها هم تغییر زیادی خواهد کرد و از نگرش و باورهای عوام در این زمینه فاصله خواهید گرفت. هرچند لزوما بی خدا یا حتی بی دین نمیشوید، اما تغییرات مهم و به گمانم اساسی میکنید.
البته شاید هم همه اینطور نباشند، اما برای منکه اینطور بود!

رهایی از اسارت (یک) - کوشا - 01-02-2014

Anarchy نوشته: استاد گفتم که زاییدی ، همینه که جای توضیح هی میگی برو بخون E402 !!

یک بار دیگه :

2424
شما خودشو اصلا ناراحت نکن و آبت رو بخور !

folaani نوشته: اشاره کردم چون قبلا صحبتش شده بود.

صحت و قوت خود استدلال و برهان رو مگه عقل نمیسنجه؟

شما راه بهتری سراغ دارید با صحت و درستی بیشتری؟ دلایل؟
این یک عقبگرد در بحث است.
بحث مشکلات و تناقضات ادیان و مذاهب کلاسیک و عدم اثبات پذیری آنها و تضاد آنها با تجربیات شخصی و دریافتهای مستقیم و نیروهای درونی آدمی را قبلا داشته ایم. سراسر این سالها هم در اینترنت مدام چنین بحثهایی را خوانده ام یا شرکت کرده ام. نتیجه همین است که حال که چیز مطمئن تر و بهتری درکار نیست میتوانیم از عقل و تجربیات و دریافتهای مستقیم و درونی خودمان کمک بگیریم.
هیچ راهی مطلقا ثابت شده نیست، اما من به راهی میروم که احتمال صحت آن را بیشتر دریافته ام و برای خودم شدنی می یابم.

تمام این بحثها رو قبلا کرده بودیم و بقدر کافی توضیح دادم. فکر کردم فهمیدی! شاید هم خودت رو میزنی به نفهمی؟
فکر کردی من علافم بیان با شما که نمیخوای بفهمی و قبول کنی، وقت و انرژیم رو بیش از این تلف کنم.
نه عزیزم اون مغز کوچک و اعتقادات مسخره و حقیر و بزدلانه و ناراست شما برای من ارزشی نداره.

تجربه+عقل. دریافتهای مستقیم و درونی.
منظورم از تجربه+عقل یعنی تجربه هایی که بوسیلهء عقل تحلیل و از آنها چنین نتیجه گیری شده است.

بدیهی است.

چون انسان ذاتا پیشرفت کردن و کاملتر شدن را دوست دارد.
پس هرچه سریعتر و بیشتر بهتر.
در نهایت تمامی عقل و نیروهای ما در خدمت منافع شخصی ماست که منافع شخصی ما هم اساسا از دو نیروی بنیادین رنج و لذت، یا دافعه و جاذبه منشاء میگیرند.

مهم نیست چون بقیهء چیزها را هم زیادی برای ما مطلق و تردیدناپذیر نشان داده اند.
درواقع هیچ چیزی آنقدرها روشن و محکم و تغییرناپذیر نیست.
مثلا اعتقاد عوام دربارهء خدا و دین و آخرت و بهشت و جهنم و اینکه انسانها چطور قضاوت میشوند.
اعتقاد و عمل اکثریت مردم بر اساس ضعفهای روانی و چیزهایی مثل ترس است.
اما ما بر اساس ذات و گوهر واقعی خود پیش میرویم، و این ما را به هر راهی بکشاند، همان راه است و اجتناب ناپذیر، پس دیگر نباید نگران بود و غصه اش را خورد و اگر مطلق و چیز ثابتی گیر نیاوردیم نباید ترسید و به خود سخت گرفت. بلکه ما قادریم واقعیت را همانطور که هست ببینیم و بپذیریم.

در نقل قول قبلی توضیح دادم.
من از گفتار و رفتار و شخصیت خدامراد و آن مطالب، اینطور برداشت کردم. یعنی تطابق زیادی با نظرات و تجربیات و نگرش خودم دیدم. نشانه های بسیاری بود واضحا. صحبت های خدامراد و نحوهء قضاوت او دربارهء زندگی و خودش و دیگران.

تکراریست.
پاسخ همهء اینها در اظهارات قبلی ام هست.

براستی برایم قانع کننده نبودند.
اگر واقعا با به کار گیری منطق و با استدلال و برهان به این نتیجه رسیده باشید
واجب است که طبق دریافت های خود عمل کنید
اما من با توجه به اینکه سنی از من گذشته و تجاربی در این زمینه دارم
چنین برداشتی ندارم
و بر اساس توضیحاتی که قبلا دادم
نتیجه عملی راه انتخابی شما را با بیخدایی یکی می بینم و شما نیز همچون آنها بیشتر تابع هوای نفس خویشید تا پیرو عقل خود.

folaani نوشته: ادیان بر ترس بنا شده اند.
یعنی بدون ترس، خیلی چیزها در نظر آدمی تغییر میکند.
البته فکر میکنم بحث قدرت هم باشد.
بهرحال این دو بهم ربط هم دارند.
معمولا انسانهای ضعیف نمیتوانند چندان شجاع هم باشند.
یعنی این برای انسانهای قوی ساده تر است.
و البته بیشتر برای آن انسانهایی که خودشان خودشان را قوی کرده اند.
بطور مثال یک انسانی که بطور ژنتیک جسم بزرگتر و قوی تری داشته، ولی انسان دیگری که با ورزش و تمرین و روبرو شدن با ترس و خشونت قوی شده است، دومی میتواند شجاع تر باشد، چون با زحمت و رویارویی و اراده این قدرت را بدست آورده است.

حال ربط قدرت و ترس و ادیان چیست.
شاید تا خودتان تجربه نکنید متوجه نمی شوید.
بهرحال وقتی یاد گرفتید به خودتان تکیه کنید، امید از باورهای کور و تصادف ببرید، و منتظر نباشید تا چیزی مثل خدا شما را از همه چیز حفظ کند، وقتی اراده و خشم و شجاعت را تجربه کردید، آنگاه دیدگاه شما دربارهء ادیان و خدا و این حرفها هم تغییر زیادی خواهد کرد و از نگرش و باورهای عوام در این زمینه فاصله خواهید گرفت. هرچند لزوما بی خدا یا حتی بی دین نمیشوید، اما تغییرات مهم و به گمانم اساسی میکنید.
البته شاید هم همه اینطور نباشند، اما برای منکه اینطور بود!
اتفاقا این حرفهای شما عامه پسند کلیشه ای و بدون هیچ پایه و اساس و استدلال صحیح است
مومنان واقعی به خدا و ترس؟
شما ابتدا موضوعی را مسلم فرض کرده و اکنون در به در به دنبال توجیه آن هستید.

کوشا نوشته: شما خودشو اصلا ناراحت نکن و آبت رو بخور !

ما آبمونو میدیم اونی که دوست داره بخوره :e140: !!

یک بار دیگه :

2424

Anarchy نوشته: ما آبمونو میدیم اونی که دوست داره بخوره :e140: !!

یک بار دیگه :

2424
من مشکلی ندارم تا هر وقت مایل باشی می تونی بیسوادی خودت را جار بزنی و غش و ریسه بری !

کوشا نوشته: من مشکلی ندارم تا هر وقت مایل باشی می تونی بیسوادی خودت را جار بزنی و غش و ریسه بری !

بی سواد کسی هست که وقتی جواب نداره میگه برو فلان جا رو بخون !! خب بی سواد ، جدا از اینکه سوال من چیز دیگری هست و توضیح اون لینک هر چیزی هم که باشه ماله کشی اسلامیست های دوزاری نظیر خودت هست ، حداقل بخش مرتبط از لینک رو کپی کن ببنیم چند روزه چی مینالی برای خودت...

Anarchy نوشته: بی سواد کسی هست که وقتی جواب نداره میگه برو فلان جا رو بخون !! خب بی سواد ، جدا از اینکه سوال من چیز دیگری هست و توضیح اون لینک هر چیزی هم که باشه ماله کشی اسلامیست های دوزاری نظیر خودت هست ، حداقل بخش مرتبط از لینک رو کپی کن ببنیم چند روزه چی مینالی برای خودت...

دوزاری !
ماله کش !
اسلامیست !
زایمان !
همه چیز به نفع شما ثابت شد دیگه نیازی به لینک و نقل قول و .... نیست !