دفترچه
معمای شطرنج - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای همگانی (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: معمای شطرنج (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

معمای شطرنج - mosafer - 10-05-2013

[ATTACH=CONFIG]2565[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]2566[/ATTACH]

معمای شطرنج - MEHDI - 10-05-2013

جستاری با نام آرشیو معمای شطرنج ایجاد کردم.تمامی چیستان هایی که اینجا قرار می گیرد یک کپی هم در آنجا گذاشته می شود تا آرشیوی از چیستان های متنوع و سرگرم کننده داشته باشیم.

Mehrbod نوشته: ولی پس از آنکه اسب به d5 رفت, با کیش دادن Ne2 ِ سپید و زده شدن آن با فیل
سیاه, همچنان شاه سپید نمیتواند با رفتن به c2, یا همان زیر شاه دیگر خود را از مات نجات دهد؟

خیر. یکی از قوانین شطرنج این است که باید بین دو شاه دستکم یک خانه فاصله وجود داشته باشد.

معمای شطرنج - Mehrbod - 10-05-2013

MEHDI نوشته: جستاری با نام آرشیو معمای شطرنج ایجاد کردم.تمامی چیستان هایی که اینجا قرار می گیرد یک کپی هم در آنجا گذاشته می شود تا آرشیوی از چیستان های متنوع و سرگرم کننده داشته باشیم.

خیر. یکی از قوانین شطرنج این است که باید بین دو شاه دستکم یک خانه فاصله وجود داشته باشد.

پس این یکی را هم بمهر بررسی کنید:

1- Qh3+ R×h3
2- Ke2+ B×e2

نیازی نیست, لغزشم را گرفتم! (:

خب تازه گیرا شد!

از این پس من برای تمامی چیستان ها یک میزان سختی هم تعیین می کنم تا هر کسی دوست داشت مطابق سلیقه اش به حل کردن بپردازد. البته بدیهی است که من فقط از دیدگاه خودم به مسئله نگاه می کنم و به طور نسبی ارزیابی می کنم.شاید برای یک تازه کار تمامی مسئله ها سخت باشند یا کسی به خاطر یک نقطه قوت یا ضعف مشخص با حل یکسری مسائل مشکل داشته باشد یا بتواند براحتی آن ها را حل کند. اجازه ندهید نام آسان یا دشوار شما را تحت تاثیر قرار بدهد ولی مسلما به شما کمک می کند که از کجا شروع کنید.

mosafer نوشته: [ATTACH=CONFIG]2565[/ATTACH]

Mehrbod نوشته: پس این یکی را هم بمهر بررسی کنید:

1- Qh3+ R×h3
2- Ke2+ B×e2

نیازی نیست, لغزشم را گرفتم! (:

خب تازه گیرا شد!

لغزشت چه بود؟ :e057:

همین؟
پاسخهایش اشتباه بود؟

mosafer نوشته: [ATTACH=CONFIG]2565[/ATTACH]

مسافر گرامی. حتما فرزند شما می تواند با علائم نوشتاری شطرنج کار کند پس چه بهتر که از آن استفاده کند. اینطوری هم درست و اصولی است و هم منظورش روشن و بدون ابهام منتقل می شود.بعضی وقتها سفید یا سیاه چند امکان مختلف دارند که می توان به سادگی با نوشتن آن ها را نشان داد و به این شکل صفحه خیلی شلوغ می شود.

من در جستار آرشیو معمای شطرنج چیستان ها را طبقه بندی کردم. پیشنهاد می کنم فرزند شما ضمن اینکه همچنان روی چیستانی که هر دو طرف یک پیاده دارند فکر می کند، از چیستان های آسان شروع کند.
البته تکرار می کنم که این طبقه بندی ها از دیدگاه من هستند تا کمکی کرده باشم به اینکه هرکسی مطابق سطح، حوصله و علاقه خودش شروع به حل کند و مسلما طبقه بندی من نمی تواند برای همه درست باشد.

راهنمایی: حرکت اول سفید 1.Kg6 است.

mosafer نوشته: همین؟
پاسخهایش اشتباه بود؟

یعنی راه حل را بگم؟ اگر بخواهید در پیام خصوصی راه حل را به شما میگویم.

راهنمایی برای آن معمایی که دو طرف یک پیاده دارند این است که سفید نباید دنبال پیاده سیاه راه بیفتد چون آن پیاده به سادگی وزیر می شود و سفید می بازد. سفید باید زیرکانه تر بازی کند.

MEHDI نوشته: مسافر گرامی. حتما فرزند شما می تواند با علائم نوشتاری شطرنج کار کند پس چه بهتر که از آن استفاده کند. اینطوری هم درست و اصولی است و هم منظورش روشن و بدون ابهام منتقل می شود.بعضی وقتها سفید یا سیاه چند امکان مختلف دارند که می توان به سادگی با نوشتن آن ها را نشان داد و به این شکل صفحه خیلی شلوغ می شود.
هنوز نمی داند علائم نوشتاری را،

MEHDI نوشته: من در جستار آرشیو معمای شطرنج چیستان ها را طبقه بندی کردم. پیشنهاد می کنم فرزند شما ضمن اینکه همچنان روی چیستانی که هر دو طرف یک پیاده دارند فکر می کند، از چیستان های آسان شروع کند.
البته تکرار می کنم که این طبقه بندی ها از دیدگاه من هستند تا کمکی کرده باشم به اینکه هرکسی مطابق سطح، حوصله و علاقه خودش شروع به حل کند و مسلما طبقه بندی من نمی تواند برای همه درست باشد.
برای کودکی که هنوز چهار ماه آموزش را شروع کرده بالطبع بهتر هست از چیستانهای ساده شروع کند
گویا باید خودم نیز این رشته را اموزش ببینم تا حداقل بتوانم تشخیص دهم چیستانها در چه مرتبه ای هستند :e108:

MEHDI نوشته: یعنی راه حل را بگم؟ اگر بخواهید در پیام خصوصی راه حل را به شما میگویم.

راهنمایی برای آن معمایی که دو طرف یک پیاده دارند این است که سفید نباید دنبال پیاده سیاه راه بیفتد چون آن پیاده به سادگی وزیر می شود و سفید می بازد. سفید باید زیرکانه تر بازی کند.
نه نیازی نیست راه حل را بگویید
خواستم بدانم جوابش درست هست یا نه؟خب نبود...