دفترچه
معمای شطرنج - نسخه قابل چاپ

+- دفترچه (https://daftarche.com)
+-- انجمن: تالارهای همگانی (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد (https://daftarche.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF)
+--- موضوع: معمای شطرنج (/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

معمای شطرنج - مزدك بامداد - 10-04-2013

MEHDI نوشته: نه اتفاقا کاملا بجا بود. این جستار به تنوع نیاز دارد و برای همین هم من با عکس و داستان های تاریخ شطرنج دوست دارم به جذابیتش اضافه کنم و شما هم کمک بزرگی کردید.
امشب که دیر وقت است و می خواهم آن فایل پی دی اف را بخوانم و فکر کنم. فردا در اولین فرصت، جستار جداگانه ای برای آرشیو معماهای شطرنج باز می کنم و همه چیستان ها را در آن قرار می دهم.

سپاس، شتابی در کار نیست و زمانسنج شترنگی را هم روشن نکرده ایم و جایی هم که نمیرویم !
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE][SIZE=3][/SIZE]

معمای شطرنج - Mehrbod - 10-05-2013

مزدك بامداد نوشته: این داستان گناه من شد: من خواستم کمی اتمسفر اینجارا از خشکی
دربیاورم که مردم بیشتری بدینسو بیایند و اینگونه, سخنها به درازا رفت.
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE][SIZE=3][/SIZE]

Russell نوشته: اتفاقا برای من بسیار جالب بود و باعث تنوع.

MEHDI نوشته: نه اتفاقا کاملا بجا بود. این جستار به تنوع نیاز دارد و برای همین هم من با عکس و داستان های تاریخ شطرنج دوست دارم به جذابیتش اضافه کنم و شما هم کمک بزرگی کردید.
امشب که دیر وقت است و می خواهم آن فایل پی دی اف را بخوانم و فکر کنم. فردا در اولین فرصت، جستار جداگانه ای برای آرشیو معماهای شطرنج باز می کنم و همه چیستان ها را در آن قرار می دهم.

من هم دنبال میکنم, ولی خب من هنوز ننگریسته ام چجوری میشود این جنبشهای شترنگ را از بیخ خواند و رفت, تا ببینم سپس چکار باید کرد! (:

ولی داستانها بسیار گیرا هستند و خواندنی, بیشتر بمهر!

معمای شطرنج - مزدك بامداد - 10-05-2013

Mehrbod نوشته: ننگریسته ام چجوری میشود این جنبشهای شترنگ را از بیخ خواند و رفت, تا ببینم سپس چکار باید کرد!

Koordiatensystem:
von links nach rechts
abcdefgh
x
von unten bis oben
12345678

----
Figuren-Symbol:
K= King = König = shaah
N = Knight = Springer = asp
B= Bishop = läufer = fil
R = Rook= Turm = rokh
Q= Queen= Dame= vaziir

نمونه یک جنبش و پاسخش که بخش یکم جنبش سفید است و بخش دوم جنبش سیاه
که میگوید رخ به کجا رفت و کیش داد و وزیر آنرا زد:
Re4+ Qxe4

شماره ی جنبش هم پیش از ان میاید: برای نمونه جنبش ی که گفتیم ، شماره ١٢ بوده:
12- Re4+ Qxe4
که در این ویرایشکر چپ و راست شد!

[ATTACH=CONFIG]2540[/ATTACH]

آرایش استندارد:
[ATTACH=CONFIG]2539[/ATTACH]
نشانه ی زدن
x
نشانه ی کیش دادن
+

MEHDI نوشته: [عکس: 2511d1380756599-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7...AC-asb.jpg]

من هم برای دستگرمی یک کوششی میزنم!

سپید نخست فیل را به b7 میبرد. در اینجا سیاه میتواند تنها با اسب یا یکی از دو رخ خود بازی کند, که تا آنجاییکه من میبینم, سودی ندارند.
سپس سپید رخ را به b3 میبرد و سیاه ناچار از زدن آن با فیل خود میشود.

ویرایش:
ببخشائید, جنبش اسپ به d5 میتواند راه گریز به شاه بدهد...

معمای شطرنج - MEHDI - 10-05-2013

Mehrbod نوشته: من هم برای دستگرمی یک کوششی میزنم!

سپید نخست فیل را به b7 میبرد. در اینجا سیاه میتواند تنها با اسب یا یکی از دو رخ خود بازی کند, که تا آنجاییکه من میبینم, سودی ندارند.
سپس سپید رخ را به b3 میبرد و سیاه ناچار از زدن آن با فیل خود میشود.

E00e
این حرکت را قبلا بررسی نکرده بودم. تلاش خوبی بود و مجبور شدم برای رد کردن این حرکت مدتی فکر کنم. ولی سیاه رخ g1 را می تواند به خانه دیگری در ستون g ببرد تا این رخ شاه سفید را مات نکند. مثلا با 1...Rg2 پاسخ می دهد. حالا
2. +Rb3+ Bxb3 و سفید مات نیست چون می تواند 3.Qxh1 را بازی کند.

Mehrbod نوشته: ویرایش:
ببخشائید, جنبش اسپ به d5 میتواند راه گریز به شاه بدهد...

این اولین ردیه ای بود که به ذهنم آمد ولی اگر اسب به d5 برود آنوقت راه رخ d6 به خانه d1 را می بندد و سفید با
2.Ne2+ Bxe2# خود را مات می کند.

معمای شطرنج - mosafer - 10-05-2013

مزدك بامداد نوشته: این داستان گناه من شد: من خواستم کمی اتمسفر اینجارا از خشکی
دربیاورم که مردم بیشتری بدینسو بیایند و اینگونه, سخنها به درازا رفت.
[SIZE=3][/SIZE]
یکی از دلایلی که خواستار جستار آرشیو شدم پسرم بود
زمان پاسخ گویی دوست دارد جواب بقیه را هم ببیند این باعث می شود به جوابی که داده شک کند و اگر راه درست را هم رفته دوباره بخواهد جوابش را تغییر دهد
و به هیچ وجه مربوط به سخنان شما نبود
اگر قرار باشد فقط مسائل حل شود جستار کسالت بار می شود

mosafer نوشته: یکی از دلایلی که خواستار جستار آرشیو شدم پسرم بود
زمان پاسخ گویی دوست دارد جواب بقیه را هم ببیند این باعث می شود به جوابی که داده شک کند و اگر راه درست را هم رفته دوباره بخواهد جوابش را تغییر دهد
و به هیچ وجه مربوط به سخنان شما نبود
اگر قرار باشد فقط مسائل حل شود جستار کسالت بار می شود

تلاش می کنم همه چیستان ها را تا امشب در جستار جداگانه ای گردآوری کنم تا دسترسی آسان به همه آن ها وجود داشته باشد ولی گمان کنم اگر دلیل اصلی این است، تمرین خوبی است تا پسرتان تلاش کند تا کار خودش را بکند و براحتی تحت تاثیر افکار بقیه قرار نگیرد.

معمای شطرنج - mosafer - 10-05-2013

MEHDI نوشته: تلاش می کنم همه چیستان ها را تا امشب در جستار جداگانه ای گردآوری کنم تا دسترسی آسان به همه آن ها وجود داشته باشد ولی گمان کنم اگر دلیل اصلی این است، تمرین خوبی است تا پسرتان تلاش کند تا کار خودش را بکند و براحتی تحت تاثیر افکار بقیه قرار نگیرد.
سپاس از لطفتان
+
بله، دلیل اصلی همین بود ،و مطرح نکردنم بخاطر سن پایینش و اینکه بخاطر پسری خردسال زحمت اضافی بر دوش دوستان نیاندازم
ترجیح دادم پیشنهاد دهم تا خود تصمیم بگیرید و صرفا بخاطر ما نباشد
از اینکه پاسخهای کاملی می دهید و برای او وقت میگذارید سپاسگذار هستمE032

MEHDI نوشته: این اولین ردیه ای بود که به ذهنم آمد ولی اگر اسب به d5 برود آنوقت راه رخ d6 به خانه d1 را می بندد و سفید با
2.Ne2+ Bxe2# خود را مات می کند.

ولی پس از آنکه اسب به d5 رفت, با کیش دادن Ne2 ِ سپید و زده شدن آن با فیل
سیاه, همچنان شاه سپید نمیتواند با رفتن به c2, یا همان زیر شاه دیگر خود را از مات نجات دهد؟