• Empty
 • قاطی کردم
 • مهربون
 • موفق
 • متعجب
 • مریض
 • مشغول
 • معترض
 • ناراحت
 • هیچ
 • کنجکاو
 • کسل
 • گیج شدم
 • گریه
 • پکر
 • اخمو
 • از خود راضی
 • بی تفاوفت
 • بد جنس
 • بد حال
 • خونسرد
 • خواب آلود
 • خوشحال
 • خجالتی
 • خسته
 • دلواپس
 • رنجور
 • ریلکس
 • سپاسگزار
 • سر به زیر
 • شوکه
 • شاد و سر حال
 • عاشق
 • عصبانی
 • غمگین
 • غافلگیر
 • User Tag List

  نمایش پیکها: از 1 به 8 از 8
  Like Tree4پسندها
  • 1 Post By viviyan
  • 1 Post By Rationalist
  • 2 Post By Reactor

  جُستار: نظم ظاهری که ما در آسمان ها می بینیم

  1. #1
   سخنور یکم
   Points: 33,211, Level: 100
   Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
   Overall activity: 0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience PointsGot three Friends
   تهی
    
   ریلکس
    
   viviyan آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Aug 2011
   نوشته ها
   791
   جُستارها
   22
   امتیازها
   33,211
   رنک
   100
   Post Thanks / Like
   سپاس
   1,400
   از ایشان 2,245 بار در 716 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   10 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)

   نظم ظاهری که ما در آسمان ها می بینیم

   گاهی شده است که دوستان از برهان نظم برای اثبات وجود آفریننده استفاده می کنند و برای نمونه نظم ظاهری که در شب آسمان دیده می شود را گواهی سخن خود می دانند. از اینکه این برهان بیش از ٦٠ سال است که از دید فیلسوفان کاملا رد شده است و فرد اهل فلسفه به ان استنادی نمی کند و تنها رهبران ادیان از دانش اندک عوام سوء استفاده کرده و آنرا به خورد مردمان می دهند بگذریم به همین نمونه ی ستارگان با دیدی علمی نگاه می اندازیم.


   نظم ظاهری که ما در آسمان ها می بینیم از بر هم کنش بی نظمی ها و آشوب بوجود آمده و آگاهی اندک به کیهان شناسی هرگونه نظم را از ذهن پژوهشگر خارج می کند.


   مقدمه: چرا ما در آسمان ها نظم می بینیم؟


   پاسخ به این پرسش خیلی ساده است چون ما عمر کوتاهی داریم. سن کیهان ما به ١٣.٧ میلیارد سال می رسد و تغییرات کیهان بسیار آهسته و زمان بر است که نه تنها عمر انسان بلکه حتی کل تمدن هشت هزار ساله بشری تنها ٠.٠٠٠٠٠٠٦ یعنی شصت میلیونیم این زمان است. برای درک بیشتر اگر کل زمان از مهبانگ و پیدایش کیهان تا کنون را یک سال در نظر بگیریم. کل تاریخ ٨ هزار ساله ی تمدن بشری تنها ١٨ ثانیه آخر ان می شود. و البته اگر عمر متوسط انسان ها را ٨٠ سال در نظر بگیریم، کل عمر انسان در برابر کیهان که یکسال داشته باشد، ١٨ صدم ثانیه، یعنی چیزی نزدیک به یک چشم بر هم زدن می باشد.


   حال به مکان خورشید یا ماه در آسمان به مدت ١٨ صدم ثانیه نگاه کنید. در این ١٨ صدم ثانیه مکان ظاهری خورشید در آسمان هیچ تغییری نمی کند، آیا می توان نتیجه گرفت که چون در این ١٨صدم ثانیه مکان ظاهری خورشید در آسمان هیچ تغییری نکرده پس خورشید یک جسم نورانی ثابت در آسمان است؟ در این ١٨صدم ثانیه دمای پیرامون شما تغییر نکرده است، آیا می توانید نتیجه بگیرید در طول سال کل دمای پیرامون شما یکسان است؟ در این ١٨ صدم ثانیه حتی کلیه ی اشیا پیرامون شما هیچ تغییری نکرده اند، آیا می توانید نتیجه بگیرید که کل جهان در کل این سال ساکن و بی جان است؟ بله کل عمر شما در برابر پدیده های کیهانی یک چشم بهم زدن است.
   نتنها شما بلکه کل تاریخ بشری آسمان را به این شکل که هست می بیند چون همه ی ٨٠٠٠ سال برای کوچکترین تغییرات کیهانی نقش یک چشم بهم زدن را دارد، حال که با این مساله ی زمانی آشنا شدید؛ تلاش خواهم کرد که همه ی بی نظمی هایی که در این کیهان رخ می دهد و ما ظاهر نظم آلود آنرا می بینیم را برای شما توضیح دهم.


   دستگاه خورشیدی ما:


   نظمی که ما در چیدمان خورشید سیاره های اطراف ان می بینیم و فکر می کنیم که نظم است از آغاز هم منظم نبوده و هنوز هم منظم نیست. پس از اینکه خورشید ما تشکیل شده است، گرانش ان موجب این شد که توده ی خرده سنگ ها و غبار اطراف ان بصورت انباشته ای در بیایند و این انباشته ها رفته رفته سیاره هارا تشکیل می دهد، اما این خورده سیاره ها و سیارک ها و اجرام آسمانی هیچ نظمی نداشته اند و هر کدام به سمت و سویی حرکت می کرده گروهی از این محدوده خارج شده اند و در فضای بیکران به سفر خود ادامه داده اند، گروهی مسیرشان مستقیم به سمت خورشید بوده و جذب ان شده اند و گروهی هم در کمربند گرانش خورشید گیر کرده اند. اما این پایان کار نبوده، تعداد اجرام آغازین خیلی بیشتر از آنچه ما میبینیم بوده است، برای نمونه دو سیاره ی خورشید که یکی از آنها همین زمین خودمان بوده چون در یک مدار و در دو راستای عکس دور خورشید می گشته اند با هم برخورد می کنند و در هم فرو می روند و البته تکه ای از زمین کنده می شود که حجم بزرگتر زمین امروزی ما را تشکیل می دهد و ان تکه ی کنده شده می شود ماه. جالب اینجاست که زمین انقدر با سرعت در خود می چرخیده که طول روزش ٢ ساعت و نیم بوده است و پس از این برخورد و بخاطر جاذبه ی ماه یکم ترمز می کند و رفته رفته به همن زمین ٢٤ ساعت خودمان می رسیم. همین حادثه برای همه ی سیارات رخ داده و هیچ کدام همینطوری در جای خود چیده نشده اند.


   از طرفی برای ذهن بیننده ی عادی ممکن است این توجیه بیاید که خوب خدا خواسته اینگونه شود و حالا به شکر ایزد ما نظم را داریم! پاسخ این دوستان هم خیر است، همین اکنون هم نظم نداریم، برای نمونه هر سال ماه اندکی از زمین دورتر می شود، ما این دور شدن را نمی بینیم چون کل عمر ما همان یک چشم بهم زدن است، اگر شما را با یک دستگاه به خواب ببرند و حدود ٢ میلیارد سال دیگر بیدار شوی ممکن است فکر کنی روی زمین نیستی، نه بخاطر تغییرات شگرف که روی زمین رخ داده بلکه بخاطر اینکه شب وقتی به آسمان نگاه می کنی دیگر ماهی نمی بینی، بله بنا به داده های دقیق علمی حدود ٢.٣ میلیارد سال دیگر ماه انقدر از زمین دور می شود که دیگر گرانش زمین نمی تواند آنرا نگه دارد و ماه بصورت یک کره به آسمان رها می شود و حال بستگی دارد ان لحظه به کدام سوی رها شود سرنوشت ماه یا برخورد با خورشید و از بین رفتن است یا برخورد با سیاره ای دیگر و احتمالا تغییرات اساسی و آشوب های پی در پی در مدار سیاره هاست یا گرفتار شدن در گرانش سیاره های بزرگ مانند کیوان (زحل) و مشتری است و یا آخر اینکه تبدیل به یک شهاب سنگ بزرگ شدن در گرد خورشید، حتی بخاطر وزن ماه ممکن است خودش تبدیل به یک سیاره یا سیاره کوتوله ی خورشید شود.


   خود خورشید در نیمه ی عمر خود است تا حدود ٤-٥ میلیارد سال دیگر خورشید هیدروژن درونش پایان می یابد و موتور خورشید خاموش می شود، این خاموش شدن نتیجه اش این است که خورشید شروع می کند بزرگ شدن و به ستاره ی گلوله ی سرخ تبدیل شدن. خورشید انقدر بزرگ می شود که سیاره های تیر، ناهید، زمین و حتی ممکن است بهرام (مریخ) را در خود ببلعد. احتمالا ماه های مشتری که اکنون منجمد هستند تبدیل به ماه هایی با آقیانوس های پر از آب می شوند و مکانی متبوع برای زندگی و حیات مانند زمین امروزی. با این تغییرات باز هم همین دستگاه خورشیدی تغییر می کند. پس از چند میلیارد سال گوی قرمز هم گازهای سطح خود را از دست می دهد و به کوتوله ی سفید تبدیل می شود، اندازه ی خورشید به چیزی معادل زمین امروزی کاهش می یابد. در ان مرحله معمولا هیچ سیاره ای اطراف ستارگان باقی نمی ماند یا اگر بماند چند سیاره ی محدود است.


   حالا بماند که کهکشان راه شیری که ما هر شب در آسمان می بینیم در چند میلیارد سال دیگر با کهکشان آندرومدا که ٢.٢ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد ("زن بر زنجیر" نام باستانی ان است) برخورد خواهد کرد و همین آسمان منظم پر ستاره که ما در شب می بینیم ستاره باران تر و پر نور تر می شود و حدود چند میلیارد سال دیگر ساکنان سیاره در کهکشان راه شیری آسمان دیگری می بیند.


   همه ی این تغییرات از گذشته تا آینده را تصور کنید، عمر ما و کل تمدن ما را هم که مانند یک چشم بهم زدن در برابر این جهان بود را هم در نظر بگیرید، حال باز بگویید با دیدن ستارگان به نظم هستی پی می بریم. این هستی هیچ نظمی ندارد، پر از برخورد و بی نظمی است. هر ان ممکن است یکی از سنگ های آسمانی که در فضای میان سیارات سرگردان است به زمین بخورد و ما را مانند دایناسورها از هستی بیندازد. کجای این نظم است؟

   https://www.facebook.com/Iran.Atheist.agnostic
   Reactor این را پسندید.

  2. 8 کاربر برای این پست سودمند از viviyan گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Anarchy (11-21-2012),mahtab71 (11-25-2012),Mehrbod (11-18-2012),Rationalist (11-18-2012),Russell (11-19-2012),shirin (11-18-2012),sonixax (11-18-2012),کافر_مقدس (11-18-2012)

  3. #2
   سرنویسنده سوم
   Points: 34,277, Level: 100
   Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
   Overall activity: 99.0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience Points
   بدون وضعیت
    
   خالی
    
   کافر_مقدس آواتار ها
   تاریخ هموندی
   May 2012
   ماندگاه
   خیابان پاستور ، کوچه ی اختر
   نوشته ها
   2,113
   جُستارها
   28
   امتیازها
   34,277
   رنک
   100
   Post Thanks / Like
   سپاس
   2,013
   از ایشان 4,643 بار در 1,681 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   5 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   با این حساب زمین و ماه همچون برادر خواهر دوقلوی به هم چسبیده ای هستند که عمل جراحی موفقیت آمیزی رو پشت سر گذاشته اند و از همدیگه جدا شده اند !

   این دومین سپاس بابت این مقاله !
   یک روزی ملت ما آزاد می شود و این روز زیاد دور نیست. فرهنگ همیشه غالب می شود بر زور و ستم و قلدری!

   "فریدون فرخزاد"

  4. 3 کاربر برای این پست سودمند از کافر_مقدس گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Anarchy (11-21-2012),sonixax (11-18-2012),viviyan (11-18-2012)

  5. #3
   سخنور یکم
   Points: 16,570, Level: 82
   Level completed: 44%, Points required for next Level: 280
   Overall activity: 77.0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience Points
   انفجار!!!
    
   Empty
    
   Rationalist آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Aug 2012
   ماندگاه
   اتاق قرمزم!
   نوشته ها
   627
   جُستارها
   16
   امتیازها
   16,570
   رنک
   82
   Post Thanks / Like
   سپاس
   583
   از ایشان 1,197 بار در 508 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   13 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی viviyan نمایش پست ها
   ز اینکه این برهان بیش از ٦٠ سال است که از دید فیلسوفان کاملا رد شده است و فرد اهل فلسفه به ان استنادی نمی کند
   دیوید هیوم، فیلسوف کبیر اسکاتلندی در قرن هفدهم میلادی، پوچی این برهان را با ظرافتی خردمندانه اثبات نمود!
   Russell این را پسندید.
   پرده ی آخر تراژدی من: انفجار

  6. 4 کاربر برای این پست سودمند از Rationalist گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Anarchy (11-21-2012),sonixax (11-18-2012),undead_knight (11-18-2012),viviyan (11-20-2012)

  7. #4
   دفترچه نویس
   Points: 90,825, Level: 100
   Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
   Overall activity: 0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience PointsGot three Friends
   The last militant
   judgmentalist
    
   Empty
    
   undead_knight آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Nov 2012
   ماندگاه
   Hell inc
   نوشته ها
   3,623
   جُستارها
   14
   امتیازها
   90,825
   رنک
   100
   Post Thanks / Like
   سپاس
   9,174
   از ایشان 7,829 بار در 3,090 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   36 Post(s)
   Tagged
   2 Thread(s)
   فکر میکنم که این فطرت خداجو! در من از همون اول مشکل داشت،هر قدر رد مدرسه میخواستند این برهان نظم رو توی کتم کنند یه جاش به نظرم میلنگید:))
   To ravage, to slaughter, to usurp under false titles, they call empire; and where they make a desert, they call it peace
   Tacitus-

  8. 9 کاربر برای این پست سودمند از undead_knight گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Alice (11-19-2012),Anarchy (11-21-2012),mahtab71 (11-25-2012),Mehrbod (11-19-2012),Ouroboros (11-18-2012),Russell (11-19-2012),sonixax (11-18-2012),کافر_مقدس (11-20-2012),viviyan (11-20-2012)

  9. #5
   سخنور سوم
   Points: 8,885, Level: 63
   Level completed: 45%, Points required for next Level: 165
   Overall activity: 76.0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience Points
   بدون وضعیت
    
   خالی
    
   Hezbollah_YaHasan آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Nov 2012
   نوشته ها
   421
   جُستارها
   36
   امتیازها
   8,885
   رنک
   63
   Post Thanks / Like
   سپاس
   119
   از ایشان 346 بار در 208 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   0 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   آقایان سامان و پرهون انگیزش را نمی شناسم اما میتوانی از برهان شهید آیت الله دکتر مرتضی مطهری استفاده کنی.

   همچنین میتوانی به قرآن مراجعه کنی. دانشمندان غربی از جمله هابل و اینشتن با مراجعه به آیات قرآنی نظریات خود درباره آسمانو ستارگان را بنیان نهادند.
   یا حسن! شیخ حسن!
   نرمش قهرمانانه حق مسلم ماست.

   ترامپ با لغو برجام میخی بر تابوت آمریکا زد.

   یالثارت الحسین
   امروز حزب الله با سلاح منطق و گفتگو مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام و انقلاب می کوبد.

   حزب الله! یا علی! تا آزادی قدس یک یا حسین بیش نیست!

  10. 2 کاربر برای این پست سودمند از Hezbollah_YaHasan گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Alice (11-20-2012),sonixax (11-20-2012)

  11. #6
   سخنور یکم
   Points: 16,570, Level: 82
   Level completed: 44%, Points required for next Level: 280
   Overall activity: 77.0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience Points
   انفجار!!!
    
   Empty
    
   Rationalist آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Aug 2012
   ماندگاه
   اتاق قرمزم!
   نوشته ها
   627
   جُستارها
   16
   امتیازها
   16,570
   رنک
   82
   Post Thanks / Like
   سپاس
   583
   از ایشان 1,197 بار در 508 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   13 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Hezbollah_yaAli نمایش پست ها
   آقایان سامان و پرهون انگیزش را نمی شناسم اما میتوانی از برهان شهید آیت الله دکتر مرتضی مطهری استفاده کنی. همچنین میتوانی به قرآن مراجعه کنی. دانشمندان غربی از جمله هابل و اینشتن با مراجعه به آیات قرآنی نظریات خود درباره آسمانو ستارگان را بنیان نهادند.
   تو، یا می خوای ما رو سرکار بذاری و سخره بازی در میاری؟! یا اینکه انقدر اَبله هستی که نه قرآنُ خوندی و نه مطهری سبک مغز رو می شناسی؛ که در کتابش* میاد داروین رو پشیمان و خداشناس معرفی می کنه!!! پس اگه نه دلقک هستی و نه اَبله؛ به جای دری وری گفتن؛ باورهایت را با عقل و منطق تبیین کن.
   ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــ
   * علل گرایش به مادی گری، مرتضی مطهری، انتشارات صدرا
   پرده ی آخر تراژدی من: انفجار

  12. 5 کاربر برای این پست سودمند از Rationalist گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Anarchy (11-23-2012),Mehrbod (11-23-2012),sonixax (11-24-2012),undead_knight (11-23-2012),viviyan (11-23-2012)

  13. #7
   سخنور سوم
   Points: 8,885, Level: 63
   Level completed: 45%, Points required for next Level: 165
   Overall activity: 76.0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience Points
   بدون وضعیت
    
   خالی
    
   Hezbollah_YaHasan آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Nov 2012
   نوشته ها
   421
   جُستارها
   36
   امتیازها
   8,885
   رنک
   63
   Post Thanks / Like
   سپاس
   119
   از ایشان 346 بار در 208 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   0 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   اینشتن نظریه اتساع زمان را با بهره گیری از آیه روز 50000 سال قرآن و کشف رمز نهفته در سوره و ایات مربوطه ارائه داده است و او به اسلام گرویده از شیعیان آل علی بوده.
   یا حسن! شیخ حسن!
   نرمش قهرمانانه حق مسلم ماست.

   ترامپ با لغو برجام میخی بر تابوت آمریکا زد.

   یالثارت الحسین
   امروز حزب الله با سلاح منطق و گفتگو مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام و انقلاب می کوبد.

   حزب الله! یا علی! تا آزادی قدس یک یا حسین بیش نیست!

  14. 2 کاربر برای این پست سودمند از Hezbollah_YaHasan گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   sonixax (11-25-2012),undead_knight (11-25-2012)

  15. #8
   سرنویسنده یکم
   Points: 27,797, Level: 98
   Level completed: 45%, Points required for next Level: 553
   Overall activity: 99.3%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience PointsGot three Friends
   سرگرم
    
   مشغول
    
   Reactor آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Oct 2010
   نوشته ها
   1,377
   جُستارها
   9
   امتیازها
   27,797
   رنک
   98
   Post Thanks / Like
   سپاس
   1,641
   از ایشان 2,863 بار در 1,134 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   10 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   گفت‌آورد نوشته اصلی از سوی Hezbollah_yaAli نمایش پست ها
   اینشتن نظریه اتساع زمان را با بهره گیری از آیه روز 50000 سال قرآن و کشف رمز نهفته در سوره و ایات مربوطه ارائه داده است و او به اسلام گرویده از شیعیان آل علی بوده.
   من ناگهان میام این دُر افشانی هارو میخونم فکر میکنم تالار طنز و سرگرمی اومدم
   sonixax and Mehrbod like this.
   انسان پیشرو با جامعه همخوانی ندارد هم آهنگی دارد

  16. 5 کاربر برای این پست سودمند از Reactor گرامی سپاسگزاری کرده اند:

   Anarchy (11-25-2012),shirin (11-25-2012),sonixax (11-25-2012),undead_knight (11-26-2012),viviyan (11-25-2012)

  داده‌های جُستار

  کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

  هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

  مجوز های پیک و ویرایش

  • شما نمیتوانید جُستار نوی بفرستید
  • شما نمیتوانید پیکی بفرستید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •