• Empty
 • قاطی کردم
 • مهربون
 • موفق
 • متعجب
 • مریض
 • مشغول
 • معترض
 • ناراحت
 • هیچ
 • کنجکاو
 • کسل
 • گیج شدم
 • گریه
 • پکر
 • اخمو
 • از خود راضی
 • بی تفاوفت
 • بد جنس
 • بد حال
 • خونسرد
 • خواب آلود
 • خوشحال
 • خجالتی
 • خسته
 • دلواپس
 • رنجور
 • ریلکس
 • سپاسگزار
 • سر به زیر
 • شوکه
 • شاد و سر حال
 • عاشق
 • عصبانی
 • غمگین
 • غافلگیر
 • User Tag List

  برگ 3 از 3 نخستیننخستین 123
  نمایش پیکها: از 21 به 22 از 22
  Like Tree1پسندها

  جُستار: مضرات روزه گرفتن از نظر علمی و پزشكی

  1. #21
   دفترچه نویس
   Points: 433,986, Level: 100
   Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
   Overall activity: 99.9%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience PointsGot three Friends
   نِشان‌ها:
   Most Popular
   سرور خویـشتـن
    
   Empty
    
   Mehrbod آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Oct 2010
   ماندگاه
   لاجیکستان
   نوشته ها
   8,649
   جُستارها
   187
   امتیازها
   433,986
   رنک
   100
   Post Thanks / Like
   سپاس
   12,034
   از ایشان 21,579 بار در 7,534 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   61 Post(s)
   Tagged
   1 Thread(s)
   روزه اگر با آب همراه باشد بسیار خوب‌ست و برای تن و تندرستی سودمند. بی آب و به این شیوه‌یِ بخور بخور ناشتایی و شامگاهی ولی نه ..!

   Sticky بجای وادادن در برابر واقعیت تلخ، بهتر است آدمی بكوشد كه واقعیت را بسود خود دگرگون كند و اگر بتواند حتی یك واژه ی تازی را هم از زبان شیرین مادری خود بیرون بیندازد بهتر از این است كه بگوید چه كنم ! ناراحتم! ولی همچنان در گنداب بماند و دیگران را هم به ماندن در گنداب گول بزند!!

   —مزدک بامداد


  2. #22
   نویسنده سوم
   Points: 16,723, Level: 82
   Level completed: 75%, Points required for next Level: 127
   Overall activity: 0%
   دستاوردها:
   First 1000 Experience Points
   آغازگر جُستار
   بدون وضعیت
    
   شاد و سر حال
    
   solo آواتار ها
   تاریخ هموندی
   Mar 2016
   نوشته ها
   155
   جُستارها
   21
   امتیازها
   16,723
   رنک
   82
   Post Thanks / Like
   سپاس
   65
   از ایشان 69 بار در 50 پست سپاسگزاری شده است .
   یافتن همه‌یِ سپاسهای گرفته شده
   یافتن همه‌یِ سپاسهای داده شده
   Mentioned
   0 Post(s)
   Tagged
   0 Thread(s)
   پیرامون روزه (بخش اول)

   پیش از بررسی آثار روزه بر بدن انسان بهتر است منشا روزه در اسلام را بررسی کنیم.

   آیا روزه ابداع محمد بود؟

   تعریفی که از روزه در دانشنامه ایرانیکا شده این است:

   روزه به معنای پرهیز از خوردن و یا آشامیدن،از آداب مذهبی است که برای معتقدین به عنوان وسیله‌ای برای تقرب به خداوند، آمادگی برای مراسم مذهبی، پالایش بدن در راستای درک امور معنوی،کفّاره تخطی از مقررات مذهبی و عزاداری برای انسان‌های درگذشته کاربرد دارد.

   FASTING – Encyclopaedia Iranica

   در مذاهب مردمان و تمدنهای باستان، روزه وسیله‌ای برای آماده کردن اشخاص، به خصوص متولیان مذهبی، برای نزدیک شدن به خدای خود بود. در دوران هلنی، تصور بر این بود که خدایان آموزه‌های خود را در رویا و شهود تنها پس از روزه گرفتن آشکار می‌سازند. در میان مردمان کلمبیایی پرو، روزه گرفتن اغلب یکی از ملزومات کفّاره گناهان پس از اعتراف به گناه در مقابل متوالی مذهبی بود. در بسیاری از فرهنگ‌ها، روزه به عنوان وسیله برای فرونشاندن خشم خدایان یا احیای الهه‌ای بود که تصور می‌شد مرده است (مثلاً الهه کشاورزی).

   در جوامعی که هنوز خواندن و نوشتن نمی‌دانستند، روزه داری اغلب پیش و یا در هنگام مناسک گذار انجام می‌شد (به عنوان مثال سرخپوستان). در میان اونک‌های سیبری، کاهنان مذهبی شهود خود را اغلب پس از بیماری کسب می‌کنند؛ ولی پس از شهود اولیه، آنها برای شهودهای بعدی و کف نفس روزه می‌گیرند. پوئبلوهای جنوب غرب آمریکا نیز پیش از مناسک مربوط به تغییر فصول روزه می‌گیرند.

   روزه برای مقاصد خاص و در برخی اوقات مقدس شاخص مذاهب عمده دنیاست. در مذهب جین به عنوان مثال، روزه گرفتن بر طبق یک اصول خاص و انجام مدیتیشنهای مشخص منتهی به ترنسمی‌شود که این توانائی را به شخص می‌دهد که خودش را از دنیای مادّی جدا کند و به مرحله تنزیه برسد. راهبان بودایی سبک تراوادا در برخی روزهای مقدس در ماه روزه می‌گیرند. در چین پیش از سال ۱۹۴۹، مرسوم بود که در بازه خاصّی پیش از قربانی در شب انقلاب زمستانی روزه بگیرند؛ باور چنین بود که یانگ آسمانی (انرژی مثبت) دوره اش را در این زمان آغاز می‌کرد. در مذهب هندو،مرتاضان به خاطر روزه داری‌های زیادشان مورد ستایش قرار می‌گیرند.

   رفرنس از دانشنامه بریتانیکا :
   fasting | Britannica.com

   روزه گرفتن از عبادات یهودیان بوده‌است که چندین بار در تنخ یهودی یا عهد عتیق به آن اشاره شده‌است. موسی پیش از دریافت الواح عهد از یهوه، چهل شبانه‌روز در کوه سینا روزه گرفت و از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد.

   خروج ۳۴:۲۹

   داوود در هنگام بیماری پسرش از بت‌شابع زن اوریا، روزه گرفت.

   دوم سموئیل ۱۲:۱۵

   یهوشافط پس از پیروزی یهودیه بر موآبی‌ها و عمونیان چهل روز روزه گرفت

   دوم تواریخ ۲۰:۳

   یوئیل و یونس نیز برای دور کردن خشم خدا به مردم دستور به روزه گرفتن دادند. مردخای و استر و پیروانشان نیز از دیگر از شخصیت‌های عهد عتیق هستند که پس از فرمان هامان وزیر اخشورش برای قتل‌عام یهودیان چندین شبانه‌روز روزه گرفتند.

   یوئیل ۱۱:۲۱
   یونس ۳:۷
   استر ۴:۲۱

   مانویان دو نوع روزه داشتند که یکی از آنها دوروز کامل و دیگری از صبح تا غروب بود. و بر اساس شواهد نجومی زمانش تعیین می‌گشت. آنها عیدی نیز داشتند که در روز پایانی ماه روزه برگزار می‌شد. در آن روز، تصویر مانی را در دست گرفته و به گناهان خود اعتراف می‌کردند، یک تخت یا کرسی برای مانی خالی می‌گذاشتند. آنان این عید را "بما" می‌نامیدند.

   دین‌های ایران باستان-مهری باقری-ص۱۱۰ – ۱۱۲

   همچنین در آخر روزه در اسلام هم موجوده و در قران و سنت نیز به آن تاکید شده که دیگر خیلی لازم به شرح دادن نیست تمامی اعضا اطلاع دارند.


   Encyclopdia Iranica | Home


   پیرامون روزه(بخش دوم)

   اما تاثیر روزه‌داری بر سلامتی چیست؟

   پاسخ این سوال برای هر فرد متفاوت است. در علوم تجربی (مثل پزشکی) برای اینکه بتوان رابطه بین دو متغیر را بررسی کرد، ابتدا نیاز است که هر دو متغیر مستقل و وابسته، به طور دقیق تعریف شوند. در این‌حالت «روزه گرفتن» متغیر مستقل و «سلامت» متغیر وابسته است.

   از آنجایی‌که متغیر مستقل (یعنی روزه گرفتن) تعریف ثابت و معینی ندارد، نمی‌توان نتایج بررسی روی آن را تعمیم داد. برای مثال وقتی می گوییم «روزه گرفتن» منظورمان روزه گرفتن خانمی با وزن ۵۰ کیلوگرم در تیرماه در عربستان است، یا مردی با ۸۰ کیلو گرم وزن در دی‌ماه در انگلستان؟در واقع از آنجایی‌که شرایط محیطی، توانایی جسمی، سابقه و نوع بیماری‌های افراد، مدت زمان گرسنگی و تشنگی ثابت نیستند، نمی‌توان به طور دقیق و جامع در مورد تاثیر روزه‌داری بر سلامتی (چه مثبت ، چه منفی) اظهارنظر کرد.از سوی دیگر،سلامتی (متغیر وابسته)هم یک واژه کلی است. باید به طور دقیق مشخص کرد که در مورد کدام بیماری یا ارگان خاص صحبت می‌کنیم و منظورمان از اثر سلامتی روزه بر آن اندام خاص چیست.

   جستجو در سایت Pubmed (وبسایت تخصصی مقالات پزشکی و همان سایتی که در مقاله ی رد شبهات ملحدین به آن استناد شده است) حدود ۷۰۰ مقاله مرتبط با روزه‌گیری در ماه رمضان را نشان می‌دهد. قسمت عمده این مقالات در ارتباط با تاثیر روزه روی قندخون افراد دیابتی است و را‌ه‌کارهای کنترل آن را بررسی کرده‌اند. در واقع توضیح داده‌اند که چگونه افراد دیابتی با شرایط خاص می‌توانند روزه بگیرند یا چه تاثیراتی بر آنها خواهد داشت. سایر مقالات هم هر یک به تفکیک به تاثیر روزه گرفتن روی بیماریهای خاص، مثل بیماری‌های قلبی و کلیوی پرداخته‌اند.

   اشکال دیگری که در مقالات مرتبط وجود دارد، محیط انجام تحقیقات است. اکثریت قریب به اتفاق این تحقیقات در کشورهای اسلامی انجام شده (ایران، ترکیه، عربستان) این مقالات از جانب بسیاری از محققان به سوگیری (جانب‌داری اعتقادی) متهم شده‌اند

   effects ramadan fasting - PubMed - NCBI

   به قطع و یقین مواردی مانند درمان و پیشگیری از سرطان، شادابی پوست، درمان بیماری‌های گوارشی و غیره (با کمک روزه‌داری)؛ همگی بی‌پایه و اساس بوده و از شایعات اینترنتی یا دروغ‌های رایج میان عوام نشأت می‌گیرد. حتی ممکن است در افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند، عوارضی ایجاد کند.

   تنها موارد ذکر شده در مقالات به عنوان فواید روزه،در صورت کاهش وزن رخ می‌دهد.
   http://www.researchgate.net/publicat...amadan_fasting

   این اثرات مطلوب صرفاً مختص روزه داری نیست و رژیم های غذایی علمی نیز این اثرات مطلوب را بر بدن می‌گذارند" ۵۶ مقاله در این مورد یافت شد که به طور خلاصه و کلی تاثیر روزه را بر چربی خون مثبت، تاثیر آن بر شماری از بیماری‌های چشم بی‌ضرر و گاهی مضر، و بر روی سلامت قلب و کلیه ها بی اثر، ارزیابی کرده‌اند. در مطالعه‌ای دیگر دیده شد که روزه گرفتن (۱۳ تا ۱۸ ساعت بسته به طول روز) اثرات مفید یا مضری بر قلب، ریه، کبد، کلیه، چشم، پروفایل خونی، و عملکرد هورمونی و عصبی (افراد سالم) ندارد.

   《 در نهایت تمامی مقالات تاکید می‌کنند که" نتایج قابلیت تعمیم ندارند"، و فواید و مضرات روزه داری برای هر شخص باید به طور اختصاصی توسط پزشک متخصص و متخصص تغذیه، سنجیده و بر اساس آن عمل شود》

   ramadan fasting - PubMed - NCBI


   از مهم ترین مسائل در روزه‌داری طولانی‌مدت به ویژه در فصول و مناطق گرم، آسیب کلیوی است. کمبود آب می‌تواند در بسیاری از ارگان‌ها و سیستم‌های بدن اخلال ایجاد کند که “کلیه” یکی از آنهاست و در افراد مستعد امکان تشکیل سنگ‌های کلیوی وجود دارد.


   How much water do you really need to drink on a daily basis? - PubMed - NCBI

   National Center for Biotechnology Information

   effects ramadan fasting - PubMed - NCBI

   PubMed comprises more than 26 million citations for biomedical literature from MEDLINE, life science journals, and online books. Citations may include...


   پیرامون روزه (بخش سوم)

   گرچه این جمله معروف که بدن انسان روزانه بین ۶ تا ۸ لیوان آب احتیاج دارد، پایه علمی ندارد و بدن انسان توانایی کنترل متابولیسم خود را هنگام تشنگی های طولانی دارد. اما در هیچ منبعی هم ۱۶ ساعت ننوشیدن آب توصیه نشده است. اگر به روزه اعتقاد دارید برای روزه‌داری طولانی مدت در فصل گرما، باید تا حد امکان از فعالیت‌هایی که موجب دفع آب از بدن می‌شوند (ورزش، کار بدنی و …) پرهیز کرد.

   Water: How much should you drink every day? - Mayo Clinic


   Ramadan health FAQs - Live Well - NHS Choices


   کم‌آبی بدن باعث خشکی دهان، تشنگی مفرط، سردرد، خستگی، سرگیجه، کاهش ادرار و غلیظتر شدن آن، ضعف ماهیچه، کاهش انعطاف‌پذیری پوست، گودی چشم، کاهش عرق، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون، هذیان گویی، کاهش سطح هوشیاری، یبوست و سنگ کلیه می‌شود

   doctorsend.info

   سردرد (محتملا ناشی از کم شدن مایعات و کافئین بدن)، کم شدن آب بدن، و کم خوابی (ناشی از اختصاص ساعات طولانی به عبادت) برخی از عوارض منفی روزه در ماه رمضان هستند که البته تأثیراتی گذرا می‌باشند.

   http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(09)61506-3/fulltext


   به گفته برخی پژوهشگران، گرچه روزه در ماه رمضان برای افرادی که از سلامتی جسمانی برخوردارند بی خطر است ولی کسانی به بیماریهای گوناگون دچار هستند باید با پزشک خود مشورت کنند و از توصیه‌های علمی در این زمینه پیروی نمایند

   https://books.google.nl/books?id=pctEYfkjNYIC&pg=PT508&dq=islamic+fasting+ medical&hl=en&sa=X&ei=yf7KT5PNDa-62gW3rcnaCw&redir_esc=y#v=onepage&q=islamic%20fast ing%20medical&f=false


   روزه در ماه رمضان برای بیماران مبتلا به زخم معده در حالت کلی ممکن است خطرناک باشد

   Endoscopic Evaluation of Peptic Ulcer Disease During Ramadan Fasting

   پژوهش‌ها نشان می‌دهد که میزان سروم کلسترول، تیروکسین و اسید اوره در خون به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد

   Changes in certain blood constituents during Ramadan. - PubMed - NCBI

   در نهایت روزه گرفتن یا نگرفتن یک تصمیم شخصی و بر اساس اعتقادات مذهبی است و اثر روزه بر بدن شما بستگی به رفتار تغذیه‌ای و شرایط جسمی شما دارد.

   منبع:نقدى بر اسلام و قرآن

  برگ 3 از 3 نخستیننخستین 123

  داده‌های جُستار

  کاربری که سرگرم دیدن این جُستار هستند

  هم‌اکنون 1 کاربر سرگرم دیدن این جُستار است. (0 کاربر و 1 مهمان)

  جُستارهای همانند

  1. شمرنامه: روزنوشتهای حضرت شمر!!!
   از سوی Agnostic در تالار گفتگوی آزاد
   پاسخ: 32
   واپسین پیک: 02-07-2018, 01:05 PM
  2. تاپیک ویژه روزه داران (عکس)
   از سوی Maziar Bikhoda در تالار تالار سرگرمی
   پاسخ: 84
   واپسین پیک: 06-17-2016, 01:16 AM
  3. جستار آزاد تالار پزشکی و بهداشت
   از سوی Russell در تالار پزشکی و بهداشت
   پاسخ: 13
   واپسین پیک: 04-14-2015, 01:04 PM
  4. فهرست جستارهای تالار پزشکی و بهداشت
   از سوی Anarchy در تالار پزشکی و بهداشت
   پاسخ: 0
   واپسین پیک: 08-09-2012, 09:37 PM
  5. پاسخ: 17
   واپسین پیک: 05-04-2012, 12:40 AM

  مجوز های پیک و ویرایش

  • شما نمیتوانید جُستار نوی بفرستید
  • شما نمیتوانید پیکی بفرستید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •