نامنویسی انجمن درست شده و اکنون دوباره کار میکند! 🥳 کاربرانی که پیشتر نامنویسی کرده بودند نیز دسترسی‌اشان باز شده است 🌺

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

گزیده و خلاصه کتاب-دانلود - تاریخ اسلام - بازخوانی داستان غدیر خم ...
#1

در این تاپیک خلاصه کتاب بارخوانی داستان غدیر خم و لینک دانلود آن نوشته میشود.

نکته:
1) در این تاپیک فقط بعضی از بخشهای کتاب بصورت خلاصه یا بصورت نقل قول درج میشود و توصیه می کنیم کتاب را دانلود کرده و بخوانید تا از تمام مطالب بهره مند شوید.

2) نظر آقای امیرحسین خنجی درباره کتابش:

[COPY]در این کتاب نه می‌خواهم کە در نظریۀ مذهبی غدیر خم تشکیک کنم نه می‌خواهم کە آن‌را اثبات کنم؛ بل‌کە برآن شده‌ام کە احادیث و روایتهای انتصابِ امیرالمؤمنین علی بەامامت و ولایت، و احادیث و روایتهای اثبات امامت و ولایتِ او را از درونِ معتبرترین متونِ مذهبیِ کە از اواخرِ سدۀ سوم تا اوائلِ سدۀ پنجم هجری توسط نظریه‌پردازانِ بزرگِ مذهبِ تشیعِ امامی تألیف شده است بیرون بکَشَم و در کنارِ هم بگذارم و برای بازخوانیِ آسان در پیشِ روی خواننده قرار دهم. اگرچە این نوشته در بازخوانیِ انتقادیِ بخشی از تاریخ اسلام است، ولی من قضاوت و نظر و عقیدۀ خودم را در موضوعاتِ مطرح‌شده در متن کتاب دخالت نداده‌ام، نوشته‌های بزرگانِ مذهبِ امامیه را ۔بی‌طرفانه۔ نقل کرده‌ام، و هرجا کە لازم بوده است توضیحِ کوتاهی بەقصدِ روشن‌تر شدنِ مطلب در زیرنویس صفحه‌ها داده‌ام.[/COPY]


لینک دانلود: 1.4MB
http://www.irantarikh.com/tarikh/ghadeer.pdf
پاسخ
#2

شیعیان زیدی امام را انتخابی می دانستند نه انتصابی

در نظریه شیعیان زیدی وصیت و نص – به مفهوم نصب الهی و نبوی امام – هیچ جایگاهی نداشت، زیرا امامت در نظریه آنها یک مقام انتخابی بود.
نزد آنها علی و فرزندان و نوادگانش به خاطر آنکه از خاندان پیامبر بودند حق دار مقام جانشینی او و امامت و خلافت بر مسلمین بودند، با این حال گفتند اگر مسلمانان به اختیار و راده خودشان کسی از بیرون این خاندان را امام کنند به شرطی که بر سر او اتفاق نظر باشد، امامت این امام مشروع است حتی اگر علی یا یکی از فرزندان و نوادگان علی نباشد.
بر همین اساس بود که آنها امامت ابوبکر ، عمر و عثمان زا مشروع شمردند.

این نظریه نزد زیدیه «جواز امامت مفضول با وجود فاضل» نامیده شد.

به عبارت دیگر، شیعیان زیدی عقیده نداشتند که علی و خاندان علی از جانب الله و پیامبر برگزیده شده باشد تا امامتش تحمیلی و پذیرش امامتش اجباری باشدو حکومت دیکران را نامشروع بدانند..
داستان انتصاب علی در غدیر خم نزد شیعیان زیدی هیچ جایگاهی نداشت زیرا در دهه 120 هجری که تشیع زیدی در عراق پدید آمد و سپس در دهه 140 هجری که نام رسمی گرفت هنوز کسی داستان منصوب شدن علی به امامت در جایی به نام غدیر خم را روایت نکرده و کسی آن را نشنیده بود [ حدیث غدیر جعلی است؟].

منبع: داستان غدیرخم نوشته امیرحسین خنجی صفحه 20 و 21
پاسخ
#3

البکر البتول

در روایت های امامیه، فاطمه دختر محمد پس از آنکه زن علی شده نیز برای همیشه دوشیزه بوده [حتی پس از زایمان؟!]. او همچون زنان بشری نبوده که پس از جماع بکارتش رفته باشد. او حوری زمینی بوده و حوری همواره باکره و دوشیزه است!

داستان غدیر – نوشته امیر حسین خنجی صفحه 33 پاورقی
پاسخ
#4

توطئه های اصحاب پیامبر برای جلوگیری از امامت علی - 1

عیاشی از زبان امام باقر نوشته که وقتی علی را پیامبر به ولایت منصوب کرد اصحابش نزدش رفتند و گفتند یا امامی جز علی را بیاور یا او را تبدیل کن، و اگر ابوبکر یا عمر را بجای او تعیین کنی ما اطاعت خواهیم کرد.
به پیامبر وحی رسید و چنین به او گفته شد:
سوره یونس آیه 15
کسانیکه امیدی به دیدار ما ندارند می گویند که قرآنی جز این بیاور یا آن را تبدیل کن. بگو من حق ندارم که آن را از پیش خودم تغییر دهم، من فقط از آنچه به من وحی میشود پیروی می کنم. من اگر از پروردگارم نا فرمانی کنم از شکنجه روز بزرگی می ترسم.

[عیاشی می خواهد سوره ای که درباره قرآن است را به علی نسبت دهد]

منبع: داستان غدیر – امیرحسین خنجی – صفحه: 81 الکترونیک
پاسخ
#5

توطئه های اصحاب پیامبر برای خنثی کردن تصمیم الله – 2

توطئه برای ترور پیامبر
سران اصحاب پیامبر وقتی دیدند که پیامبر درباره جانشین کردن علی جدی است نقشه ترور پیامبر چیدند.
این داستان که تکمیل کننده داستانتهای غدیر است چند روایت مختلف دارد. یکی از آنها را از نوشته علی بن ابراهیم قمی ( مفسر بزرگ معاصر کلینی متوفی 300 خورشیدی از اعراب جایگیر در قم و مفسر بزرگ امامیه احتمالا از قبیله اشعر) ترجمه می کنیم:
چون آخرین روز ایام التشریق (13 ذو الحجه) الله سوره « اذا جاء نصر الله و الفتح» را فرستاد. پیامبر گفت «خبر مرگم را داده اند» سپس بانگ زد که نماز جماعت است در مسجد خیف.
مردم گرد آمدند. پیامبر به مردم گفت قرآن و خاندانش راهنمایشان بعد از مرگ رسول خواهند بود.
مردم با هم جمع شدند و گفتند:محمد می خواهد که امامت را به خانواده خودش بدهد.
پس چهار تن از آنها به مکه رفتند و وارد کعبه شدند و باهم عهد و پیمان بستند و پیمان نامه نوشتند که وقتی محمد بمیرد یا کشته شود این امر هیچگاه به خاندانش برنگردد.
پس الله آیه 79-80 سوره زخرف را نازل می کند.
{ این آیه در اوائل بعثت پیامبر درباره برخی از سران قریش آمده بوده است و حدیث سازان می خواهند آن را به این داستان مجعول نسبت دهند)
چون پیامبر به غدیر خم رسید آیه ای دیگر نازل شد:
ای پیامبر! آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده است را برسان و اگر نکنی رسالتش را نرسانده ای. الله تو را از گزند مردم حفاظت خواهد کرد.
پیامبر می ایستد دست علی را بلند کرده و خطاب به مردم می گوید :
« بدانید که هرکه من مولایش بوده ام علی مولایش خواهد بودو ...»
14 مرد که امامت علی و خاندانش را نمی خواستند نقشه قتل پیامبر را کشیدند.
جبرئیل در راه پیامبر را خبر می کند و یکی از یاران پیامبر هم صدای جبرئیل را می شنود.

پیامبر به آنان نزدیک میشود و نامشان را صدا می زند و آنان ترسیده به میان مردم متواری میشوند. پیامبر از روی شترها آنها را شناسایی می کند. آنان نزد پیامبر می روند و سوگند خوردند که توطئه نکرده بودند.
حدیث سازان آیه 74 سوره توبه را به این ماجرا استناد میدهند درحالیکه این آیه درباره منافقی از مدینه به نام جلاس ابن سوید ابن صامت در نیمه دوم سال نهم هجری نازل شده بود.

داستان غدیر- امیر حسین خنجی – ص 81 تا 85 الکترونیک
پاسخ
#6

پیمان نامه توطئه آمیز ابوبکر و عمر و یارانشان علیه امامت علی

در حدیثی نقل شده توسط علی ابن ابراهیم قمی از حذیفه ابن یمانی امام صادق روایت می کند چون پیامبر در مکه علی را به جانشینی خودش منصوب کرد ابوبکر و عمر و ابوعبیده و یارانشان که همگی از منافقان بودند در خانه ابوبکر پیام نوشتند که نگذارند پس از پیامبر امامت به علی برسد.
اسما دختر عمیس خثعمی - زن ابوبکر- به حذیفه خبر پیمان نامه را به حذیفه میدهد. در این پیمان نامه نوشتند که پیامبر هرگز جانشینی تعیین نکرده و اختیار را به عهده مردم گذاشته.
همچین نوشتند که پیامبر میراثی نمی گذارد و اموالش صدقه خواهد بود.

همچنین نوشتند اگر خاندان پیامبر ادعا کند که فقز آنها جانشین پیامبر هستند ادعایشان ره به جایی نمی برد که الله گفته: «ارجمند ترین شما نزد الله پارسا ترین شما است».
و پیامبر گفته: «ذمه مسلمین یکی است و کهتر و مهتر ندارند و همشان در برابر دیگران همدست اند»
و نوشتند هرکه از انتخاب خلیفه خشنود نباشد باید کشته شود.
پیمان نامه را به ابوعبیده جراح سپردند و او آن را در کعبه به امانت نهاد.
پیامبر پس از نماز بامداد به ابوهبیده جراح گفت که به! چه کسی مانند تو که امانت دار این امت شده ای؟
و سپس به قرارداد آنها اشاره کرد و گفت فرصتی میدهد که همه توطئه کنندگان توبه کنند.

پیامبر توطئه گران را و کسانی از طلقا و منافقان را که 4000 نفر بودند به رهبری اسمه ابن زید را فرمانده شان کرد و به اسامه فرمود تا آنها را به ناحیه شام ببرد [جنگ با روم]. چون مرگ پیامبر نزدیک بود هدف پیامبر این بود تا آنها از مدینه دور شوند تا علی قدرت را در دست بگیرد و آنها نتوانند انتخابات برگزار کنند.
اما آنها با حیله از رفتن به شام خودداری می کنند.
حال پیامبر وخیم میشود و توطئه گران بازمی گردند در مسجد مدینه به هدف کسب قدرت باز پیامبر با سختی و ناتوانی خود را به مسجد می رساند و توطئه آنها را افشا می کند.

بازخوانی داستان غدیرخم – امیرحسین خنجی – صفحه: 87 تا 100 الکترونیک
پاسخ
#7

شیعیان عقیده دارند قرآن تحریف شده1
[شیعه تحریفگر است یا سنی؟]
کلینی از زبان امام رضا نوشته که وقتی اصحاب پیامبر گفتند ولایت علی را محمد از خودش ساخته و فرمان الله نیست جبرئیل سوره الحاقه را آورد، که الله در آن چنین گفته بود:
تصویر کتاب را مطالعه فرمایید:
متن سوره مورد ادعای شیعیان
نکته: سوره الحاقه در سالهای آغازین بعثت پیامبر در مکه نازل شده و خطاب به کافران مکه بوده نه زمان پس از غدیر و نه خطاب به مخالفان علی.
دستکاری شدن قرآن (تحریف قرآن) در زمان ابوبکر و عثمان بخشی از عقاید امامیه است که در تالیفات کلینی و تفسیر قمی و تفسیر عیاشی دیده میشود و جای انکار ندارد.

بازخوانی داستان غدیر خم صفحه 101 الکترونیک
پاسخ
#8

شیعیان عقیده دارند قرآن تحریف شده2
[شیعه تحریفگر است یا سنی؟]
علی ابن ابراهیم قمی از قول امام باقر نوشته که وقتی اصحاب پیامبر گفتند جانشینی علی فرمان خدا نیست آیات زیر فرستاده شد:
«سوگند به ستاره وقتی سرازیر میشود که صاحب شما درباره امر علی گم راه و سرگش نشده است، و از روی هوا سخن نمی گوید و این چیزی نیست جز وحیی که به او میشود»
{النجم:4-1}
نکته : سوره نجم مکی و مربوط به 5 سال قبل از هجرت است!

(بازخوانی داستان غدیر خم) نوشته امیر حسین خنجی. ص102 الکترونیک
پاسخ
#9

سنگ سخنگو و ولایت علی:
روایتی که شیخ طوسی از زبان سلمان فارسی آورده:
نزد پیامبر نشسته بودیم که علی ابن ابیطالب وارد شد. پیامبر یک سنگ ریزه ئی به او داد. سنگ ریزه در دست علی تکانی خورد و به زبان عربی فصیح گفت:
«من اقرار می کنم که خدائی جز الله نیست و محمد پیامبر الله است و علی بن ابیطالب ولی او است»
پس پیامبر به اصحابش گفت: «هرکدام از شما که الله و ولایت علی را قبول داشته باشد بیمی از شکنجه الله نخواهد داشت»

امالی شیخ طوسی 289
بازخوانی داستان غدیر خم امیر حسین خنجی ص107 الکترونیک
پاسخ
#10

نامه عمر به معاویه در گزارش چگونگی انتخاب ابوبکر

مولف کتاب «دلائل الامه» متن یک نامه منسوب به عمر در کتابش آورده بود که عمر در آن به معاویه اعتراف کرده که چه نیرنگهایی بکار برده تا ابوبکر بجای پیامبر بنشیند و اسلام را همدستانه منحرف کنند و دین پدرانشان را به جای اسلام گسترش دهند.
مولف نوشته بوده که این نامه را یزید معاویه در سال 61 هجری به عبدالله عمر نشان داده و عبدالله عمر آن را خوانده است.
برای خواندن نامه که خیلی جالب و فانتزی هست به کتاب مراجعه کنید

بازخوانی داستان غدیر خم – امیر حسین خنجی ص171-182 الکترونیک
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع / نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان